Deň Zeme 2016. Čo môžete pre Zem spraviť aj Vy?
Od roku 1970 si každoročne 22. apríla pripomíname Deň Zeme. Tento deň vznikol preto, aby si ľudia uvedomili, že zemské zdroje sa pomaly ale iste vyčerpávajú. A tiež je potrebné si uvedomiť, že životné prostredie je nutné chrániť pre budúce generácie a pre všetky ohrozené tvory, ktoré na Zemi žijú. Bohužiaľ, mnohí si neuvedomujú, že situácia je naozaj vážna. Čo teda môže spraviť každý z nás?
Prečo je Zem ohrozená?
Existuje niekoľko faktorov, ktoré sú pre životné prostredie naozaj rizikové, a s ktorými sa dennodenne stretávame. Ide o tieto oblasti:
- Znečisťovanie ovzdušia. K znečisteniu ovzdušia, žiaľ, prispievame svojou každodennou činnosťou. Či už oxidom uhličitým, ktorý vzniká pri spaľovaní ropných produktov, alebo freónmi, ktoré sa bežne vyskytujú v sprejoch.
- Znečisťovanie vody a pôdy. Obrovským problémom ľudstva je produkcia odpadov. Tie treba niekde skladovať, prípadne ich likvidovať. Len veľmi málo odpadov je biologicky rozložiteľných. A tak vznikajú skládky, ktoré ničia nielen pôdu, ale tiež svetové oceány. Veľkým problémom sú aj odpadové vody, ktoré znečisťujú vodné zdroje.
- Ohrozovanie živočíchov. Pre mnohé spoločnosti je dôležitý len zisk. Preto neváhajú ničiť dažďové pralesy, ale tiež vzácne rastlinstvo kdekoľvek na Zemi. Ohrozujú tak prirodzené prostredie mnohých živočíchov, ktoré tak v dôsledku toho uhynú. Ani nehovoriac doslova o vraždení zvierat pre kožušiny a časti z nich, ktoré sa používajú napríklad aj v kozmetike.
Ako s týmito problémami bojovať? Je nutné, aby začal každý sám od seba! Pretože priložiť ruku k záchrane planéty môžete aj Vy.
V oceáne sa nachádza ostrov z plastov, ktorý je veľký ako Rusko:
Ako sa správať k Zemi ohľaduplne? Aj vďaka biokozmetike
Samozrejme, že hlavné slovo v tejto oblasti by mali mať obrovské korporácie, ktoré sú zodpovedné za najhoršie znečistenia prírody. No aj bežný človek sa môže snažiť situáciu zlepšiť. V prvom rade myslite na to, že triediť odpad má zmysel. Odpad je opakovane použiteľnou surovinou! Ak je to čo i len trochu možné, kupujte čo najmenej plastov. A ako pomôžete planéte nákupom biokozmetiky?
Je to jednoduché:
- Pri výrobe biokozmetiky nezomrie žiadne zviera! Biokozmetika totiž neobsahuje časti zvierat tak, ako bežná kozmetika. Biokozmetika a ani prírodná kozmetika navyše nie sú testované na zvieratách.
- Biokozmetika nielenže neobsahuje freóny, ktoré znečisťujú ovzdušie. Neobsahuje ani žiadnu inú chémiu, ktorá poškodzuje telo človeka. Táto chémia v bežnej kozmetike je zodpovedná za znečisťovanie vody a pôdy.
- Pri výrobe certifikovanej biokozmetiky musia byť dodržané podmienky ekologickej výroby. To isté platí aj pre obaly, v ktorých je táto kozmetika dodávaná.
- Pri výrobe biokozmetiky sa nepoužívajú zložky, pri ktorých získavaní sa ničí príroda a prirodzené prostredie zvierat. To znamená, že napríklad bio palmový olej je výlučne z udržateľných zdrojov!
- Na výrobe biokozmetiky sa v žiadnom prípade nevyužíva práca detí. Naopak, mnohé firmy, ktoré vyrábajú biokozmetiku, pracujú na princípe Fair Trade. Rovnako je vyrábané napríklad aj Bambucké maslo od Sheabutter Cottage. Čo to znamená? Ide o princíp spravodlivého obchodu, pričom výrobní pracovníci, spravidla z krajín tretieho sveta, dostávajú za svoju prácu spravodlivú odmenu.
- Biokozmetika a prírodná kozmetika navyše obsahujú vysokokvalitné prírodné suroviny, pochádzajúce z ekologického poľnohospodárstva.
Ak Vám teda okrem toho, aby ste za svoje peniaze dostali kvalitnú kozmetiku, záleží aj na životnom prostredí, určite by ste mali voliť biokozmetiku a prírodnú kozmetiku. Možno práve tým, že ju začnete používať, by ste mohli osláviť Deň zeme 2016!
Diskusia