DIY pleťový čistič s ricínovým olejom

DIY pleťový čistič s ricínovým olejom

O tom, že pravidelné čistenie pleti je dôležité ste už určite počuli. Stačí si nájsť pár minút v rámci večernej hygieny (ideálne aj rannej) a vaša pleť sa vám zato určite náležite odvďačí. Vyskúšajte preto čistič pleti s ricínovým olejom, ktorý Vašu pleť dôkladne vyčistí a s použitím rôznych pomerov rastlinných olejov je vhodný na všetky typy pleti.

Pleť je dôležité nielen odlíčiť, ale aj odstrániť z nej nadbytočný maz a nečistoty, ktoré sa na nej počas dňa usadili.

Tento recept sme pripravili aj vďaka Vám. Ide o výherný recept z našej DIY súťaže, ktorá prebehla na facebooku.

Na čistič pleti budeme potrebovať:

  • 2 pl marockého ílu rhassoul
  • 3 - 4 kvapiek levanduľového éterického oleja
  • ricínový olej
  • hroznový olej

Na čistič pleti budeme potrebovať ricínový, hroznovy a levanduľový olej a rhassoul íl

Pre mastnú pleť:

  • 30 ml bio ricínového oleja
  • 70 ml hroznového oleja

Pre suchú pleť:

  • 10 ml bio ricínového oleja
  • 90 ml hroznového oleja

Pre normálnu pleť:

  • 20 ml bio ricínového oleja
  • 80 ml hroznového oleja

Postup:

1. Odmeriame si potrebné množstvo oboch olejov a zmiešame ich. Následne olejovú zmes prelejeme do menšej fľaštičky s uzáverom.

Pridáme hroznový a ricínový olej

2. Do plastovej alebo sklenej nádoby s uzáverom si prichystáme  2 pl marockého ílu.

Rhassoul (marocký) íl

3. Primiešame doň toľko olejovej zmesi, aby vznikla kaša konzistencie podobnej zubnej paste (ak sa vám zdá zmes príliš hustá pridajte pár kvapiek olejovej zmesi naviac).

Zmes olejov pridáme k rhassoul ílu

4. Nakoniec pridáme levanduľový olej.

Nakoniec pridáme levanduľový olej

5. Zmes olejov vystačí na výrobu viacerých dávok čistiacej zmesi, rovnako ako aj čistič pleti nie je len na jednorázové použitie (pri každodennom používaní postačí na jeden až dva týždne).

Účinné látky:

Ricínový olej – je bohaté na vitamíny E, preto sa používa ako prevencia vzniku vrások, zároveň vynikajúco čistí mastnú pleť, hĺbkovo hydratuje suchú, popraskanú pokožku a zmierňuje jej svrbenie, má antivírusové, antimykotické a antibiotické účinky, je hustejšej konzistencie preto sa zvykne riediť ľahšími olejmi ako je napr. hroznový, tak ako to je aj v našom recepte.

Hroznový olej – má vysoký obsah bielkovín, ľahkú konzistenciu a ľahko sa vstrebáva bez zanechania mastného pocitu, vyznačuje sa svojimi tonizujúcimi, sťahujúcimi, hydratačnými a ochrannými účinkami, taktiež sa používa na čistenie pleti (vrátane zanesených pórov) a liečbu akné.

Marocký íl – obsahuje vysoký podiel horčíka, kremíka, draslíka a vápnika, má vysokú absorbčnú schopnosť, odstraňuje z pleti toxíny, mastnotu a odumreté bunky, znižuje jej vysúšanie a šupinatosť, zlepšuje tón pleti, textúru a pevnosť.

Levanduľa – obsahuje vitamíny A a C a stopové prvky ako železo, vápnik a sodík. Má upokojujúce, hojivé, antibakteriálne a antiseptické účinky a navyše zlepšuje cirkuláciu krvi. Pomáha pri popáleninách, drobných poraneniach pokožky, ekzéme, herpese, vypadávaní vlasovlupinách.

Spôsob použitia:

Na odlíčenú a navlhčenú pleť aplikujeme krúživými pohybmi čistič pleti v množstve 1 až 2 zrniek hrachu a pleť ním dôkladne očistíme. Čistič pleti nie je potrebné nechať uschnúť ako je zaužívané pri ílových čistiacich maskách, ale zmyť vlažnou vodou hneď po vyčistení.

Pleť odporúčame dočistiť pleťovou vodou, tonerom alebo hydrolátom a následne hydratovať pleťovým krémom, či olejom vhodného na daný typ pleti.

Skladovanie:

Odporúčame olejovú zmes i pleťový čistič skladovať v dobre uzavretých nádobách pri izbovej teplote. Pri naberaní potrebného množstva čistiacej zmesi odporúčame používať plastovú lyžičku, alebo drevenú špachtličku, aby ste tak zamedzili styku čistiacej zmesi s vodou.

Vyskúšajte tento DIY recept aj vy a napíšte nám, ako ste s ním boli spokojné.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty6