Domáci osviežovač vzduchu. Voňavý a bez chémie! [Infografika]

Domáci osviežovač vzduchu. Voňavý a bez chémie! [Infografika]

Používate vo svojej domácnosti osviežovače vzduchu? Možno často vetráte a vzduch u Vás doma je svieži. V zime to však nie je práve ideálne riešenie. A ak máte domáce zvieratko, prípadne susedov s podivnými kulinárskymi zručnosťami, zápachom sa asi nevyhnete. Ako proti nim bojovať?

Stop chemickým osviežovačom vzduchu

Ani mnohé osviežovače vzduchu nemajú práve najpríjemnejšiu vôňu. Stalo sa Vám už, že ste sa po použití osviežovača cítili ako na verejnej toalete? Niektoré z týchto „vôní“ sú totiž až príliš prenikavé a v mnohých osviežovačoch vzduchu je doslova cítiť agresívnu chémiu, ktorú obsahujú. Nie je tiež žiadnym tajomstvom, že sú zdraviu škodlivé, dráždia sliznice a obzvlášť nebezpečné sú pre alergikov. Tým môžu dokonca spôsobiť astmu. A to už je dôvod, prečo hodiť klasické osviežovače vzduchu do koša. Existuje však množstvo bezpečných a verte, že aj omnoho voňavejších, alternatív.

Typy na sviežu domácnosť bez námahy

Je jasné, že ak má byť vzduch v domácnosti svieži, musí v nej byť najprv čisto. Ak máte poriadok dokonale zvládnutý, stačí si vybrať jeden z nasledujúcich jednoduchých typov, ako osviežiť a rozvoňať domácnosť.

1. Živé rastliny. Obklopte sa rastlinami s Vašou obľúbenou vôňou. Muškáty, gardénie alebo jazmíny sú známe svojou vôňou, ktorú šíria do okolia. Aloe vera zas nevonia, no tiež sa ho oplatí mať doma. Dokáže totiž absorbovať toxíny zo vzduchu. A vďaka tomu tak budete dýchať čistejší vzduch. Niektorú z týchto rastlín – osviežovačov by ste teda mali mať doma v črepníku. Nič Vám tiež nebráni dať si do vázy pár čerstvých kvetín. Tie budú pohladením nielen pre nos, ale aj pre oko!

2. Sušené kvety. V poslednej dobe sú mimoriadne obľúbené tzv. potpourri. Ide o sušené kvetiny, šušky z ihličnanov a listy zo stromov. Tie sú napustené prírodnými vôňami, ktoré sa postupne uvoľňujú. Nie sú agresívne a zdraviu škodlivé. Potpourri sa vyrábajú v rôznych farebných variáciách a v interiéri sú krásnym doplnkom. Sušené kvety sa za účelom osvieženia domácností viažu tiež do dekoračných vencov. Je len na Vás, ktorú alternatívu si zvolíte

.Domáce osviežovače vzduchu - potpourri

3. Koreniny. Ak Vám rozvoňajú kuchyňu pri varení, prečo by nemohli rozvoniavať aj inokedy? Za týmto účelom môžete rozdrviť v mažiari pár klinčekov, škoricu, aníz alebo kardamon. Ich vôňa sa uvoľní do miestnosti. A pokojne môžete použiť bylinky, ktoré sú po záruke a nestihli ste ich spotrebovať v kuchyni.

4. Citrusy. Pri šúpaní mandarinky si mnohí z nás vybavia Vianoce. Prečo si túto príjemnú vôňu nedopriať kedykoľvek? Šupky z citróna, pomaranča, či mandarinky si umiestnite do nádobky a nechajte ich rozvoniavať po celý deň. Pridať môžete pokojne aj tyčinku škorice.

5. Vonné sviečky a aróma tyčinky. Vďaka svojej nevtieravej vôni sa používajú aj pri aróma terapii. Jednoducho ich nachvíľku zapáľte v miestnosti a o vôňu máte postarané. Dostupné sú napríklad aj špeciálne sviečky a tyčinky pre fajčiarov. Mnohí milujú aj vôňu myrhy, či kadidla.

6. Bylinky. Mäta, tymián, rozmarín, medovka a mnoho ďalších byliniek má schopnosť osviežiť priestor. Umiestnite si ich v kvetináči na okno, prípadne si zväzok sušených bylín zaveste do miestnosti.

7. Ocot. Že nemá príjemnú vôňu? Možno nie, ale už od dávna je používaný ako odpudzovač zatuchnutých pachov v domácnosti. Ak do nádoby s octom pridáte napríklad kúsky pomaranča, máte jednoduchý a účinný osviežovač.

8. Vonná soľ. Áno, presne tá, ktorá sa používa do kúpeľa. Dajte trošku tejto soli do sklenenej nádoby ku sviečke a nechajte vôňu uvoľňovať.

9. Esenciálne oleje. Dajú sa používať viacerými spôsobmi. Do nádobky s esenciálnym olejom stačí namočiť tenkú drevenú paličku a vôňa sa z nej bude uvoľňovať. Veľmi obľúbené sú aj rôzne aróma lampy, ktoré sú tiež dekoračným prvkom. Mnohé z týchto esenciálnych olejov majú dokonca aj zdraviu prospešné účinky. Stačí si vybrať svoju obľúbenú vôňu.


Esenciálne oleje

Podomácky vyrobené osviežovače vzduchu

Ak Vás predchádzajúce typy na osvieženie domácnosti neuspokojili a radi by ste sa pustili do výroby vlastného „hand-made“ osviežovača vzduchu, prečítajte si nasledujúce recepty.

Citrónový osviežovač vzduchu

Budete potrebovať: 1 šálku citrónovej šťavy, 3 a 1/2 šálky horúcej vody a 1/4 šálky sódy bikarbóny. Sódu rozpustite vo vode, pridajte citrónovú šťavu a dobre rozmiešajte. Zmes vlejte do rozprašovača a máte hotovo! Použiť môžete kedykoľvek.

Vanilkovo-klinčekový osviežovač

Budete potrebovať: 2 polievkové lyžice vanilkového extraktu, 1 lyžičku klinčekov, 1 šálku octu a 1 šálku vody. Dajte do hrnca vodu, ocot, vanilkový extrakt a klinčeky. Nechajte túto zmes prísť k varu. Potom stiahnite plameň a na miernom ohni povarte cca 5 minút. Odstavte z ohňa a nechajte vychladnúť. Nakoniec zmes preceďte, aby v nej neostali klinčeky. Dajte do rozprašovača a pred použitím pretrepte.

Levanduľový osviežovač

Budete potrebovať: 2 šálky vody, 4 balíčky želatíny bez chuti, 20 kvapiek levanduľového oleja a 2 lyžičky soli. 1 šálku vody prevarte v hrnci. Pridajte želatínu a miešajte, kým sa celkom nerozpustí. Odstavte z tepla a pridajte zostávajúcu vodu a levanduľový olej. Nakoniec pridajte soľ, poriadne premiešajte a môžete dať do rozprašovača.

Tuhý osviežovač vzduchu

Budete potrebovať: 2/3 šálky vriacej vody, 1 šálku soli, 1 šálku múky, 4 lyžice esenciálneho oleja citrónová tráva a 4 kvapky potravinárskeho farbiva podľa ľubovôle. Najprv zmiešajte soľ s múkou. Pridajte vodu, potravinárske farbivo a nakoniec esenciálny olej citrónová tráva. Vypracujte cesto, z ktorého vytvarujete malé guľôčky (môžete sa pohrať s akýmkoľvek tvarom). Tie nechajte vyschnúť a umiestnite ich do miestnosti, ktorú chcete osviežiť. Položiť ich však môžete aj do sklenenej nádoby, či ozdobného vrecúška z plátna. Tento osviežovač je ideálny aj do auta.

„Pohárové“ osviežovače

Na tieto osviežovače môžete použiť nasledujúce kombinácie:

  • pomaranč – škorica – klinčeky - badyán
  • limetka – tymián - vanilkový extrakt – mäta
  • pomaranč – zázvor – mandľový extrakt
  • citrón – rozmarín – vanilkový extrakt alebo struk
  • borovicové, cédrové alebo iné voňavé vetvičky – muškátový oriešok – bobkový list

Všetky „pohárové“ osviežovače si pripravíte jednoduchým spôsobom. Do zaváraninového alebo klasického pohára z hrubého skla si vložíte prísady. Zalejete horúcou vodou a necháte arómu uvoľňovať. Po vychladnutí ich môžete schovať do chladničky a neskôr opätovne prevariť a použiť. Ako ste na tom Vy? Používate chemické osviežovače vzduchu? Verte, že po vyskúšaní týchto receptov si na ne už ani nespomeniete!

Infografika - 9 tipov na domáce osviežovače vzduchu bez chémie (kliknite pre zväčšenie):

9 tipov na domáce osviežovače vzduchu bez chémie

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku 9 tipov na domáce osviežovače vzduchu bez chémie si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky


Odporúčané produkty1