Ekologická a udržateľná domácnosť: Tipy, ako žiť viac ekologickejšie, lepšie a šetrnejšie k prírode?
Obsah:
- Čo je ekologická a udržateľná domácnosť?
- 48 tipov pre trvalo udržateľnú domácnosť a život
- Domáce vylepšenia
- Pohyb a cestovanie
- Oblečenie a nakupovanie
- V práci
- V škole
- Ako nakupovať viac ekologicky?
- Ako si vytvoriť udržateľný šatník?
- Ekologicky aj vo svete krásy a wellnessu
- Ako byť klimatickým aktivistom
- Na záver
Patríte aj vy k ľuďom, ktorým nie je stav našej planéty ľahostajný? Myslíte si, že problém znečistenia je vec, s ktorou je potrebné niečo robiť a zaujíma vás, ako aj vy môžete prispieť k zlepšeniu životného prostredia? Ekológia už nie je len slovo, o ktorom sa učia deti v školách. Stala sa súčasťou moderného života. Ak túžite aj vy prispieť k zachovaniu a obnove prírodných zdrojov, existuje viacero možností. Neznamená to však, že musíte váš život obrátiť naruby zo dňa na deň.
Stačí len zmeniť uhol pohľadu a pár zvyklostí. Spoznajte drobné krôčiky, ktoré nás spoločne môžu posunúť k eko životnému štýlu bez toho, aby sme sa vzdali túžby po kráse a pohodlí.
Čo je ekologická a udržateľná domácnosť?
Žiť ekologicky znamená žiť spôsobom, ktorý neškodí alebo minimalizuje negatívny dopad na životné prostredie. Tento spôsob života je čoraz dôležitejší, pretože musíme chrániť našu planétu pred škodami spôsobenými najmä človekom. Existujú rôzne spôsoby, ktorými môže jednotlivec prispieť a urobiť udržateľné zmeny, aby sa zmenšil negatívny vplyv na prírodu, ku ktorému prispieva náš každodenný život.
48 tipov pre trvalo udržateľnú domácnosť a život
Verte, že je možné byť šetrný k životnému prostrediu v rôznych oblastiach nášho života. Nasledujúci zoznam zahŕňa niekoľko oblastí vo vašom živote, v ktorých môžete malými krôčikmi zmeniť svoje návyky. Od jednoduchých opatrení na zvýšenie energetickej efektívnosti cez modernizáciu energetického systému až po pestovanie ekoturistiky. To všetko môže prispieť k zlepšeniu prostredia, v ktorom žijeme. Tak poďme na to.
Domáce vylepšenia
Hoci samotné domácnosti neznečisťujú prostredie do takej miery ako firmy a korporácie, existuje veľa vecí, ktoré ako majiteľ domu môžete urobiť, aby bol váš dom ekologickejší. Je dôležité urobiť zmenu všade, kde je to možné. A práve váš domov je niečo, nad čím máte kontrolu a čím môžete ovplyvniť kvalitu života okolo vás. Tak prečo to neurobiť? Tu je zoznam vecí, ktoré môžete urobiť.
1. Obnoviteľná energia pre elektrinu
Využite výhody fotovoltaiky pre rodinný dom. Solárne fotovoltaické (FV) inštalácie premieňajú slnečnú energiu na elektrickú energiu pomocou fotovoltaických článkov alebo solárnych panelov. To vám umožňuje vytvoriť si vlastný spoľahlivý, udržateľný a nenáročný zdroj energie.
Solárne FV je možné kombinovať aj s elektrickými vykurovacími systémami, ako sú tepelné čerpadlá, takže vaše vykurovanie a ohrev vody môžete potenciálne prevádzkovať výlučne z obnoviteľných zdrojov.
Inštalácia solárneho akumulátora, ktorý bude sprevádzať váš solárny FV systém, vám umožní ukladať energiu a používať ju kedykoľvek počas dňa a počas výpadkov prúdu. To vám dáva úplnú nezávislosť od miestnej elektrickej siete.
2. Používajte ekologické čistiace prostriedky
Veľa bežných čistiacich prostriedkov obsahuje konzervačné látky, vyrábajú sa z rôznych toxických chemikálií, ktoré sa potom vyplavujú do potokov a riek, dostávajú sa do ekosystémov a poškodzujú biodiverzitu.
Prechod na produkty, ktoré obsahujú prírodné a nesyntetické látky znižuje riziko vystavenia toxickým chemikáliám, ktoré sú škodlivé pre ľudí a životné prostredie.
Môžete si jednoducho vyrobiť aj vlastné prírodné čistiace prostriedky zmiešaním octu, citrónovej šťavy a sódy bikarbóny. Ide o udržateľnú a lacnejšiu alternatívu, ktorá znižuje nielen dopad toxických chemikálií, ale aj redukuje odpad z obalov vašej domácnosti.
3. Biologicky odbúrateľné výrobky pre domácnosť
Nedá sa stopercentne kontrolovať, či produkty, ktoré likvidujete, budú alebo nebudú recyklované. No čo môžete urobiť, je kúpiť si produkty, ktoré sú vyrobené z nesyntetických zložiek a sú biologicky rozložiteľné. Biologicky odbúrateľné produkty sa rozkladajú v dôsledku kontaktu s baktériami a hubami. To znamená, že ak prídu do kontaktu s prírodou, nespôsobia žiadne škody na životnom prostredí, pretože miznú prirodzenými procesmi.
Tieto produkty môžu zahŕňať:
- Recyklovaný toaletný papier
- Šampón z prírodných zložiek
- Prírodný deodorant
- Bambusová zubná kefka
- Utierky vyrobené z konopných alebo agávových vlákien a podobne
4. Izolácia
Takmer 40 % tepelnej energie vyrobenej vo vašom dome sa stratí cez medzery v oknách, dverách a podlahe. Existuje niekoľko spôsobov, ako ich naplniť, aby ste ušetrili energiu a udržali si teplo:
- Okná s dvojitým alebo trojitým zasklením. Okrem udržiavania tepla vo vašom dome modernizácia okien znižuje vonkajší hluk, ktorý sa šíri do vášho domu a zvyšuje bezpečnosť.
- Izolácia steny dutín. Izolácia sa dodáva v rôznych typoch a materiáloch vrátane drevených vlákien a polystyrénu.
- Izolácia podkrovia. Až 25 % energie na vykurovanie vášho domu sa stratí v streche. Stúpajúce teplo unikajúce cez podkrovie môžete zastaviť jej izolovaním.
- Vyplnenie medzier medzi podlahovými doskami.
- Výmena tesnenia okien. Tesnenia okien by ste mali vymieňať každých 5-10 rokov. Opätovné utesnenie okien zabraňuje tepelným stratám ako aj hromadeniu vlhkosti, ktorá môže prípadne viesť k plesniam a ďalšiemu poškodeniu.
5. Energeticky efektívne osvetlenie
Energeticky úsporné žiarovky vydržia asi 12-krát viac ako tradičné žiarovky a poskytujú rovnakú kvalitu svetla pri oveľa menšej spotrebe energie. 80 % energie použitej na napájanie tradičných žiaroviek sa stratí vo vykurovacej energii, zatiaľ čo LED svietidlá fungujú s energetickou účinnosťou 80 – 90 %.
6. Používajte energeticky úsporné spotrebiče
Každý rok spotrebujeme tony elektroodpadu. Keď je čas vymeniť práčku, chladničku s mrazničkou, rúru na pečenie alebo umývačku riadu, zvoľte energeticky úsporné spotrebiče, ktoré sú dnes už ľahko dostupné a za rôzne ceny. Energetickú účinnosť výrobku môžete zistiť skontrolovaním štítku energetickej účinnosti, ktorý sa pohybuje od stupňov A po G, pričom A je energeticky najefektívnejší.
7. Opravte netesné toalety a kohútiky
Vytekajúce toalety a kohútiky sa nemusia zdať ako veľký problém, ale z dlhodobého hľadiska môžu minúť veľa vody. Pre udržateľnejší život je potrebné tieto úniky opraviť. Dávajte pozor na zvuky kvapkania, ktoré začujete. A takisto venujte veľkú pozornosť svojmu účtu za vodu. Nevysvetliteľný nárast vo vašom mesačnom výpise môže byť znakom úniku vody.
Obzvlášť dôležité je zostať ostražití, ak plánujete predať svoj dom, inštalatérske práce sú súčasťou každej štandardnej domovej prehliadky. Ak dôjde k únikom, môže to potenciálnym kupcom signalizovať, že ste dom neudržiavali, čím sa môže výrazne znížiť jeho hodnota.
8. Zvoľte vhodný zdroj vykurovania
Ekologické alternatívy na vykurovanie vášho domu:
- Moderné kotly sú energeticky účinnejšie ako nekondenzačné kotly, pretože využívajú odpadové teplo na predhrievanie studenej vody. Môžu poskytovať teplo z hlavných potrubí, takže sa neplytvajú energiou pri skladovaní tepla.
- Vodíkové kotly fungujú rovnako ako bežné moderné kotly, ale namiesto zemného plynu spaľujú plynný vodík. Tento nový zdroj energie je tiež bez emisií, pričom jediným vedľajším produktom spaľovania je voda.
- Kotly na biomasu využívajú na výrobu tepla spaľovaním biologický materiál alebo biomasu. Biomasu možno tiež premeniť na výrobu udržateľných palív, ako je bionafta. Okrem toho niektoré spadajú pod projekt "Zelená domácnostiam", ktorý pomáha domácnostiam pokryť náklady na ich inštaláciu.
- Tepelné čerpadlá ponúkajú udržateľnú alternatívu ku kotlom a klimatizáciám. Odoberajú teplo zo vzduchu, zeme alebo vody a prenášajú ho do domácnosti. Naopak na chladenie vášho domova v letných mesiacoch odoberajú teplo z domácnosti a posielajú ho von. Tepelné čerpadlá výrazne znižujú uhlíkové emisie vášho domu v porovnaní s plynovým alebo elektrickým vykurovaním.
- Solárne systémy využívajú teplo zo slnka na ohrev vody alebo na výrobu elektriny so slnečným kolektorom, aby ste diverzifikovali vaše zásobovanie a využili slnečnú energiu v optimálnych časoch počas celého roka.
9. Zaobstarajte si programovateľný termostat
Inštalácia programovateľného termostatu vám pomôže sledovať množstvo energie, ktorú váš dom spotrebúva a míňa. Použitím tejto technológie môžete ušetriť 20 % ročných nákladov na energiu.
10. Sprchujte sa kratšie
Nezostávajte v sprche príliš dlho len preto, že teplá voda je tak príjemná na vašej pokožke. To všetko je spotreba vody. Plytvanie týmto vzácnym zdrojom môžete znížiť jednoduchými zmenami vo svojej každodennej rutine. Skrátením sprchy o minútu alebo dve môžete ušetriť niekoľko litrov vody za mesiac. Ďalej môžete spotrebu vody znížiť jej vypnutím pri umývaní rúk a riadu.
11. Darujte alebo predajte nepoužité predmety
Vyhodiť niečo, čo už nepoužívate by mala byť vždy vaša posledná možnosť. Nepoužité veci a veci, ktoré nechcete, radšej darujte alebo urobte garážový výpredaj. Skúste veciam pohľadať nový domov, darovať miestnym organizáciám, neďalekej škole, alebo ho predajte online.
12. Požičajte si namiesto nakupovania nového
Je ľahké, no nerozumné míňať peniaze na veci, ktoré si môžete ľahko požičať. Požičiavajte si filmy, požičiavajte si knihy z knižníc a nakupujte tovar z druhej ruky, keď je to možné. Nákupom použitých predmetov znížite počet kusov, ktoré skončia na skládke a ušetríte peniaze. Žiť ekologickejšie a udržateľne neznamená, že sa musíte uspokojiť s málom. Mnohé veci, ktoré nájdete v obchode s použitým tovarom, sú rovnako dobré ako originál.
Pred akýmkoľvek veľkým nákupom sa zamyslite: Ako často budem skutočne používať tento rebrík, fúkač lístia alebo fúrik?
13. Zvoľte bezpapierovú alternatívu
Prechod na bezpapierové účtovanie znižuje pravdepodobnosť straty účtov poštou. Navyše môžete za papierové účty ušetriť, pretože vám nikto nebude účtovať za administratívnu prácu. Ak váš fakturant neponúka bezpapierovú možnosť, požiadajte ho, aby tak urobil. A ak papier používate, nezabudnite ho recyklovať.
14. Využite prirodzené denné svetlo
Využite čo najviac prirodzeného denného svetla roztiahnutím závesov dokorán a vpustením slnečného žiarenia dovnútra. Ušetríte tak energiu, ktorú ste možno zbytočne spotrebovali na osvetlenie priestoru.
Premeňte svoj domov a usporiadajte váš nábytok tak, aby ste optimalizovali prirodzené svetlo. Viac slnečného žiarenia je lepšie aj pre vaše zdravie. Neblokujte okná stoličkami ani pohovkami. Ak je to možné, urobte z okna ústredný bod miestnosti.
15. Šetrite energiu pri varení
Tento druh eko prístupu môže výrazne znížiť vašu osobnú uhlíkovú stopu, vyskúšajte:
- Neprepĺňajte hrnce vodou a postupujte podľa pokynov na varenie
- Ak potrebujete niečo uvariť, môžete prevariť vodu v kanvici, kanvica je energeticky efektívnejšia
- Varnú dosku udržiavajte čistú.
- Používajte vysokokvalitný riad, ktorý je vyrobený z kvalitných materiálov
- Vyskúšajte menšie a energeticky výkonnejšie spotrebiče ako tlakové hrnce
16. Rozhodnite sa pre nábytok z druhej ruky
Veľa sa hovorí o oblečení z druhej ruky, ale čo tak nábytok z druhej ruky? Aj v takýchto obchodoch je možné nájsť unikátne kúsky ako napríklad kvalitný nábytok z masívneho dreva.
17. Nainštalujte si umelú trávu
Ekologicky uvedomelí majitelia domov začali v posledných rokoch prechádzať na umelú trávu, aby znížili spotrebu vody, znečistenie ovzdušia a svoju celkovú uhlíkovú stopu. Viac ako jedna tretina obytnej vody sa používa na zavlažovanie trávnikov v celej krajine, čo predstavuje neuveriteľne množstvo vody denne.
Okrem toho umelé trávniky inštalované renomovanou spoločnosťou môžu vydržať viac ako 20-25 rokov, čo znamená, že ako majitelia domov zaznamenáte výraznú návratnosť svojej investície do 2-7 rokov. Trávniky s umelou trávou odstraňujú niekoľko ďalších nákladov, spojených s prírodnými trávnikmi vrátane:
- Spotreby vody
- Zariadenia na starostlivosť o trávnik, ako sú kosačky, odstraňovače buriny, orezávačky
- Paliva a všeobecnej údržby zariadení
- Záhradníkov
- Hnojív, pesticídov
18. Začnite recyklovať
Aby bola pre vás recyklácia čo najjednoduchšia, zadovážte si koše na odpad, triedenie a recykláciu. Veľa materiálu sa vyhodí len preto, že recyklačný kôš v domácnosti chýba.
19. Kompostujte
Vedeli ste, že väčšina odpadu, ktorý produkujú domácnosti, pozostáva z potravinového odpadu? Kompostovací kôš vám pomôže zbaviť sa zvyškov a poskytne vám tak bezplatné hnojivo, ktoré môžete použiť pre vaše rastliny. V súčasnosti sú kompostovacie nádoby navrhnuté tak, aby boli bez zápachu. Tieto zvyšky jedla idú na smetisko a tam už neslúžia žiadnemu účelu.
Ale ak máte doma kompostovací kôš, môžete tieto zvyšky použiť na výrobu hnojiva pre vašu záhradu. Aby ste predišli prilákaniu škodcov, zaobstarajte si jeden s tesne priliehajúcim vekom a bezpečným poklopom.
20. Zasaďte si vlastné potraviny
Ak chcete posunúť svoje ekologické stravovacie návyky o krok ďalej, môžete využiť priestor na dvore alebo balkóne, a začať pestovať svoje vlastné produkty. Pestovaním vlastných potravín eliminujete emisie, ktoré pochádzajú z prepravy tovaru do veľkoobchodov s potravinami.
Nielenže to ovplyvňuje čerstvosť a chuť potravín, ale čo je dôležitejšie, do atmosféry sa uvoľňujú nebezpečné množstvá emisií uhlíka a odpadu spojeného s leteckou nákladnou a inými spôsobmi dopravy.
Pestovaním vlastných potravín pomáhate znižovať vysoké množstvá spaľovania fosílnych palív, ktoré zapĺňajú naše životné prostredie. Znižujete tiež odpad z obalových materiálov na potraviny.
Pohyb a cestovanie
21. Obmedzte cestovanie lietadlom
V rámci leteckého priemyslu sú možnosti rýchlej dekarbonizácie pomalé a obmedzené, preto môže byť osobné obmedzenie letov najlepší spôsob, ako znížiť emisie. A to dovtedy, kým sa udržateľné letectvo nestane životaschopnou alternatívou. Zvoľte pri cestovaní iné alternatívy ako napriklad cestovanie vlakom, ktore sa stáva príjemnejšou aj ekonomickejšou možnosťou, aj vďaka rozvíjajúcej sa vlakovej sieti v celej Európe.
22. Vyhnite sa luxusným výletným dovolenkám
Dovolenkové plavby na obrovských zaoceánskych lodiach sú čoraz populárnejšie, no tieto veľké lode masívne prispievajú k emisiám skleníkových plynov. Flotila výletných lodí dokáže vypustiť až o 10-krát viac oxidov síry než 100 miliónov áut. Je dôležité, aby ste si boli vedomí toho, aký vplyv môže mať vaša dovolenka na životné prostredie. Preto, ak je to možné, rozhodnite sa pre udržateľnejšie dovolenky.
23. Cestujte udržateľne
Po pandémii si ľudia začali viac uvedomovať svoje dopady na prírodu a mnohí pochopili dôležitosť udržateľného cestovania. Pomáha predchádzať nadmernému turizmu a preľudneným dovolenkovým destináciám, čo narúša miestny spôsob života. Masový turizmus takisto prináša nadmerné znečistenie, ktoré vedie k degradácii vzácnych prírodných a archeologických lokalít. Tu je niekoľko tipov na ekocestovanie a ekoturistiku, ktoré by ste mali zvážiť pri vašej ďalšej ceste:
- Vyberte si cestovné kancelárie, ktoré investujú do miestnych komunít, producentov a podnikateľov
- Cestujte mimo sezóny
- Vyberajte si menej turisticky náročné lokality
- Nevyhadzujte odpadky
- Využívajte čo najviac verejnú dopravu
- Preferujte opakovane použiteľné nádoby a fľaše pred jednorazovými taniermi, príbormi a pohármi
- Obmedzte spotrebu energie v ubytovaní, napríklad kratším sprchovaním
- Podporujte miestne obchody a reštaurácie
- Používajte cestovné produkty šetrné k životnému prostrediu
24. Elektrické autá a elektromobilita
Autá s naftovým a benzínovým motorom sú jedným s ďalších prispievateľov ku globálnemu otepľovaniu, najmä kvôli množstvu emisií CO 2, ktoré vypúšťajú. Elektromobily sa považujú za viac udržateľný spôsob, pretože na prevádzku nepoužívajú tradičné palivá, a tak neprodukujú látky znečisťujúce ovzdušie vo forme plynov alebo toxických látok. Hybridné autá na druhej strane využívajú tradičné spaľovacie palivá aj elektromotor, ktorý je poháňaný batériou. Plug-in hybridy jazdia primárne na elektrickú batériu, kým sa energia nevybije, potom prevezme riadenie motor.
25. Ubytovanie s certifikáciou Green Key
Pri hľadaní ubytovania v zahraničí je dôležité hľadať miesta, ktoré sú v tamojšom podnikaní najudržateľnejšie. Výber ubytovania s certifikátom Green Key je jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť. Na získanie certifikácie Green Key je potrebné splniť 13 kritérií. Získanie certifikátu Green Key znamená, že ubytovanie rešpektuje miestne kultúry a tradície, stará sa o životné prostredie a férovo sa správa k svojim zamestnancom. Prvý rekreačný rezort, ktorý splnil tvrdé kritériá a získal medzinárodný certifikát šetrnosti k prírode v Českej republike je Landal Marina Lipno.
26. Pred cestovaním všetko odpojte
Aj keď sú elektronické zariadenia vypnuté alebo v režime spánku, stále spotrebúvajú energiu. Keď ste príliš dlho preč, zapojené zariadenia vo vašej domácnosti “žerú” príliš veľa energie. Pred odchodom na dovolenku sa preto uistite, že ste svoje zariadenia odpojili zo zásuviek, aby ste ušetrili elektrickú energiu.
27. Zbaľte sa naľahko
Let do zahraničných destinácií spôsobuje emisie v každom prípade. Ak je však lietanie pre vás jedinou možnosťou dostať sa do vášho cieľa, aspoň sa pokúste zbaliť si čo najmenej veci. Čím viac batožiny má lietadlo so sebou, tým viac paliva potrebuje lietadlo na let.
28. Pred cestou rozdajte potraviny podliehajúce skaze
Pred odchodom na dovolenku skontrolujte, či v chladničke nemáte potraviny, ktoré sú po záruke alebo im končí spotreba. Ak je to možné, skonzumujte ich ešte pred dátumom spotreby alebo ich darujte ľuďom v núdzi, vyhnete sa tak plytvaniu jedlom.
Oblečenie a nakupovanie
29. Perte menej
Syntetický materiál vypúšťa v práčke mikroplasty, ktoré si nájdu cestu do riek a oceánov. Dno oceánu dnes obsahuje viac ako 14 miliónov ton mikroplastov. Toxické vlákna degradujú ekosystémy a sú nebezpečné pre morské živočíchy aj pre ľudí. Nadmerné pranie bielizne pri vysokých teplotách tiež časom ovplyvní kvalitu odevu. A takisto je to veľké plytvanie vodou a energiou. Na pranie určite používajte a kupujte len netoxické pracie prostriedky a snažte sa vyhnúť používaniu sušičiek.
30. Sušenie bielizne na šnúre
Sušička môže spotrebovať viac energie ako chladnička, práčka alebo umývačka riadu. Sušenie na šnúre môže tak znížiť spotrebu energie a počas slnečných a horúcich mesiacov by bola škoda nesušiť bielizeň vonku. Nehovoriac o tom, že vaše oblečenie a posteľná bielizeň vydržia dlhšie, ak ich namiesto sušenia v sušičke zavesíte von na sušiak.
Ak nemáte záhradu alebo dvor, kde máte možnosť sušiť bielizeň, môžete si na balkón nainštalovať stojan na sušenie alebo nechať otvorené okná, aby slnko vaše oblečenie vysušilo rýchlejšie.
31. Nevyhadzujte oblečenie
Rýchla móda, tzv. fast fashion, je pojem označujúci každodennú masovú výrobu módneho oblečenia nízkej kvality. Účasť na týchto rýchlych trendových cykloch vytvára kultúru nadmerného konzumu. Vy sa môžete vybrať opačnou cestou. Vaše oblečenie môžete upravovať, opravovať a vhodne sa on starať, aby ste si ho uchovali dlhšie.
Výhodou second handov a vintage obchodov je, že ponúkajú cenovo dostupnejšie alternatívne možnosti. Ak predsa len zatúžite po nejakom novom oblečení, uistite sa, že je kvalitné. Urobte si prieskum udržateľných značiek, ktoré sú transparentné, pokiaľ ide o ich dodávateľské reťazce.
32. Darujte detské oblečenie
Deti rastú rýchlo a ich šatník treba priebežne obmieňať. Namiesto vyhadzovania starého oblečenia by rodičia mali zvážiť darovať šaty po svojich deťoch iným rodičom, ktorí sú v núdzi a poteší ich to.
Stravovanie a nakupovanie
33. Jedzte menej mäsa
Mäso a mliečne výrobky sú zodpovedné za väčšinu emisií skleníkových plynov v poľnohospodárskom priemysle. Emisie vznikajú od fázy výroby cez spracovanie, balenie až po konečnú dodávku. Poľnohospodárstvo uvoľňuje dva silné skleníkové plyny: metán (CH4) a oxid dusný (N2O) ako nepriamy produkt organických a minerálnych dusíkatých hnojív.
Keďže väčšina emisií je výsledkom výroby a prípravy mäsa a mliečnych výrobkov, spotreba menšieho množstva mäsa by bola pozitívnym príspevkom k zníženiu emisií skleníkových plynov. Zatiaľ čo niektorí sa rozhodnú zmeniť svoj jedálniček na vegánsky, vy sa nemusíte vybrať hneď touto cestou. Veľký vplyv môže mať už jednoduché zníženie príjmu mäsa.
34. Nakupujte miestne produkty
Priemerný kus čerstvého potravinárskeho produktu prejde 1 500 míľ, kým si ho kúpime. Takto potravinársky priemysel vytvára škodlivé emisie a vysokú stopu uhlíka prostredníctvom chladenia, výrobných procesov a dopravy. Znížiť tieto emisie je možné nákupom od miestnych výrobcov vždy, keď sa dá. Dobre nastavená miestna potravinová ekonomika posilňuje dodávateľské reťazce, čo znamená, že v prípade nedostatku existuje viac možností zásobovania. Navyše, miestne sezónne produkty majú vyššiu nutričnú hodnotu, pretože trávili menej času prepravou a skladovaním.
35. Obmedzte plytvanie potravinami
Vedeli ste, že väčšina domácností vyprodukuje okolo 60% z emisii skleníkových plynov z potravinového odpadu? Obmedziť plytvanie potravinami v domácnosti môžete rozumným porciovaním jedál, nakupovaním len toho, čo potrebujete a používaním potravinového odpadu ako hnojiva pre pôdu a rastliny.
36. Nekupujte balenú vodu
Jednorazové plastové fľaše na vodu sú neuveriteľne nehospodárne a majú negatívny vplyv na životné prostredie. Odhaduje sa, že takmer 80% z nich sa nerecykluje, a tak skončia na skládkach alebo v oceáne. Riešením tohto problému je investícia do fľaše na vodu, ktorá je nielen opakovane použiteľná, ale má aj správnu veľkosť, takže si ju môžete vziať so sebou kamkoľvek pôjdete. Opätovné použitie fľaše tiež šetrí peniaze.
37. Skoncujte s igelitkami!
Áno, zakúpenie jednej plátenej tašky vás niečo bude stáť, no v konečnom dôsledku takýto detail šetrí planétu, teda našu budúcnosť a má aj ďalšie benefity. Plátená taška je pevnejšia než tradičná plastová alebo papierová taška a zmestí sa do nej viac tovaru. Je možné ju dokonca použiť aj na ukladanie alebo balenie vecí pri sťahovaní, takže je užitočná naozaj viacerými spôsobmi. Ak si na plátené tašky neviete zvyknúť a držíte sa “starých dobrých” igelitiek, naučte sa aspoň používať ich opätovne, čo je tiež istý druh ekologického správania.
38. Pred nákupom si urobte zoznam
Pred nákupom si urobte zoznam položiek, ktoré potrebujete. Pomôže vám to nielen predísť nákupu niečoho nadbytočného, čo už máte, ale budete sa držať aj zdravého stravovacieho plánu na celý týždeň a zásobíte sa základnými potravinami, ktoré sú zvyčajne oveľa lacnejšie.
39. Využite, čo máte
Ak máte plastový obal a tašky, je to v poriadku. Nevyhadzujte ich. Plastové vrecká sa dajú v domácnosti použiť na uloženie drobností ako sú klince, detské pastelky, štetce atď. Ak máte v chladničke alebo špajzi sklenené poháre, umyte ich a znova použite. Sú skvelé pre skladovanie potravín.
40. Objednajte si zeleninový box
Namiesto toho, aby ste šli autom do supermarketu, rozhodnite sa nechať si doručiť krabičku s organickou zeleninou. Tým nielenže podporíte vášho miestneho farmára, ale tiež prispievate k zníženiu množstva chemikálií používaných v poľnohospodárstve a zníženiu
emisií vznikajúcich pri jazde do obchodu.
V práci
Ohľaduplný prístup k prostrediu, v ktorom žijeme sa nemusí obmedzovať len na domov. Preneste svoje dobré eko-návyky aj do práce. Aj tam môžete urobiť veľa vecí, aby ste minimalizovali škody na životnom prostredí a zvýšili udržateľnosť činností na pracovisku.
41. Netlačte toľko
Aj napriek pokroku digitálnych technológií sa ešte stále v kanceláriách tlačí priveľa papiera. Vytlačenie dokumentu však nemusí byť vždy nevyhnutné. Vždy je dobré zamyslieť sa, či je naozaj nevyhnutné mať dokument aj v tlačenej podobe. Ak nie, môžete zvážiť odoslanie pošty e-mailom alebo odosielanie a podpisovanie zmluvy digitálne.
42. Podporujte verejnú dopravu
Spôsob nášho dochádzania do práce samozrejme ovplyvňuje to, ako ďaleko od práce bývame. Hoci používanie auta sa môže zdať ako najjednoduchšia a najrýchlejšia možnosť, cesta vlakom alebo autobusom znečisťuje ovzdušie oveľa menej. V závislosti od cyklistickej infraštruktúry vášho mesta sa môžete rozhodnúť jazdiť do práce na bicykli. No a samozrejme, najvhodnejšia možnosť je ísť po vlastných.
43. Používajte elektrinu rozumne
Kancelárie prirodzene potrebujú elektrickú energiu na napájanie mnohých zariadení, vybavenia, spotrebičov atď. Je však dôležité uvedomiť si spotrebu a cenu energií a zvážiť, čo je naozaj potrebné mať zapojené. Jedným zo spôsobov, ako by spoločnosti mohli prispieť k ekologickejšiemu prístupu v kancelárii, je zabezpečiť odpojenie elektrických zariadení vždy, keď sa nepoužívajú. Navyše, čoraz väčší počet veľkých technologických inštitúcií využíva zelenú energiu na uspokojenie svojich potrieb v rámci elektriny.
44. Opakujte si: „Znížiť, znovu použiť, recyklovať“
Aj tieto tri známe princípy odpadového hospodárstva môžu urobiť vašu kanceláriu ekologickejšou. Ideálne by si vaša kancelária mala zriadiť rôzne kontajnery pre rôzne typy produktov. Namiesto toho, aby ste všetko vyhadzovali do jedného koša, používajte recyklačné koše na papier, plasty a plechovky.
45. Používajte recyklovateľné nádoby
Pri podávaní jedla v kancelárskej jedálni ponúknite zamestnancom znovu použiteľné nádoby na jedlo, aby si zvyšky jedla mohli odniesť domov. Tým sa výrazne môže znížiť potravinový odpad.
V škole
Existuje veľa vecí, ktoré môžu urobiť aj rodičia, aby si ich deti priniesli do školy šetrnejšie návyky k životnému prostrediu. Či už ide o pešiu prechádzku s dieťaťom do školy, alebo o zabezpečenie toho, aby používali šetrnejšie školské pomôcky. Inšpirovať deti k ohľaduplnému správaniu voči svojmu prostrediu a svetu by malo byť dnes samozrejmosťou.
46. Cesta do školy
Keďže šoférovanie spôsobuje znečistenie, rodičia by mali zvážiť iné spôsoby, ako dostať svoje deti do školy. Či už ide o chôdzu alebo o verejnú dopravu, má to oveľa pozítívnejší vplyv na životné prostredie ako neustále vyťahovanie auta v každej situácii. V niektorých mestách, napríklad v Kodani či Amsterdame, rodičia vozia svoje deti do školy na bicykli, čo je skvelá ekologická alternatíva k používaniu auta.
47. Vzdajte sa papierových vreciek na desiate
Pri príprave desiaty alebo obeda, ktorý si deti prinesú do školy, by rodičia mali investovať namiesto plastových vrecúšok do praktických boxov na obed, ktoré sú opakovane použiteľné. Ak je potrebné potravinu skutočne zabaliť, vyberte baliace materiály šetrnejšie k životnému prostrediu, ako je včelí vosk.
48. Investujte do elektronických zariadení namiesto papiera
Keďže technológia napreduje, existuje veľa rôznych produktov, ktoré nám umožnia zaznačiť si niečo dôležité. Hoci investícia do notebooku alebo tabletu môže byť drahá záležitosť, vaše dieťa takýmto spôsobom zapisovanie poznámok nielen ušetrí čas a zefektívni svoju prácu, ale aj zníži plytvanie papierom v škole.
Ako nakupovať viac ekologicky?
Klimatické zmeny ohrozujú celú našu planétu, no v boji proti nim môžu pomôcť aj vaše nákupné návyky. Existuje mnoho spôsobov nakupovania, ktorými môžete pomôcť životnému prostrediu a minimalizovať svoju uhlíkovú stopu.
Možno neviete, kde začať a vniesť do svojho života ekologické návyky sa vám zdá náročné. Žiadne obavy, zorientovať sa v najnovších eko-trendoch a nakupovať produkty šetrné k prírode je oveľa jednoduchšie, ako by ste si možno mysleli. Tu je niekoľko efektívnych tipov na zelené a ekologické nakupovanie.
Nakupujte v ekologických obchodoch
Všetko to začína nákupom od predajcov, ktorí sa skutočne starajú o životné prostredie. Ak chcete zistiť, či je spoločnosť ekologická a záleží jej na udržateľnej výrobe, pozrite sa na webovú stránku spoločnosti. Môžete si tiež prečítať recenzie spoločnosti, čo o nej píšu ostatní zákazníci. Medzi niektoré zo slovenských ekologických značiek a obchodov šetrných k životnému prostrediu patria:
- Nosene
- Ponio
- Bezobalovo
- Ecoterra
- Ridelo
- Ecoheart
Tieto obchody ponúkajú množstvo produktov šetrných k životnému prostrediu, od kozmetických výrobkov cez oblečenie vyrábané z recyklovanej bavlny až po šetrnú prenosnú cyklonabíjačku či predaj bezobalových potravín.
Nakupujte tam, kde žijete
Nakupovať lokálne znamená, že sa spotrebuje menej paliva na prepravu tovaru a potravín na dlhé vzdialenosti či chladenie skladov. Znamená to tiež, že zostane viac peňazí vo vašej miestnej komunite, čo prináša vašim miestnym farmárom podporu, rozvoj a následne aj vyššiu kvalitu pre zákazníkov. Farmárske trhy sú skvelým spôsobom, ako sa uistiť, že nakupujete miestne a zároveň získavate tie najčerstvejšie potraviny a produkty.
Hľadajte sezónne produkty
Ďalším spôsobom, ako priložiť ruku k záchrane planéty, je kupovať si jedlo, ktoré je v sezóne. Ak míňate peniaze na nákup produktov, ktoré sú mimo sezóny a sú pestované v iných častiach sveta, podporujete tým prepravu produktov na veľké vzdialenosti. V praxi to znamená: jahody nekupujte v zime, ale v máji-júni, keď je ich sezóna. Jeseň je zasa ideálna pre jablká, hrušky, hrozno, tekvicu, či kapustu…
Niektoré rodiny si dokonca osvojili zvyk víkendových vychádzok na miestnu farmu alebo trhy, kde si môžu vybrať čerstvé výrobky a zároveň stráviť deň vonku. Okrem toho, zabránite používaniu množstva plastu, ktoré si donesiete domov z nákupov v supermarkete.
Vyberajte si organické a prírodné produkty
Nákup organických a prírodných produktov pomáha všetkým a povzbudzuje komunity, aby vytvárali, skladovali a predávali ekologickejšie produkty. To zahŕňa tak biopotraviny ako toaletné potreby a prírodné čistiace prostriedky. Tie sú ideálne vyrobené z prírodných materiálov s použitím udržateľných procesov a zdrojov namiesto silných priemyselných chemikálií ako napríklad produkty na ekologické čistenie rúry bez použitia chémie a podobne.
Najlepšie produkty, ktoré spĺňajú tieto kritériá sú certifikované, to znamená, že neobsahujú nebezpečné organické zlúčeniny, farbivá ani bielidlá.
Prineste si opakovane použiteľné nákupné tašky
Vedeli ste, že prechodom na opakovane použiteľné nákupné tašky sa odhaduje úspora až okolo 100 – 700 plastových tašiek ročne? To je dosť veľké číslo! Priniesť si so sebou do obchodu látkové alebo opakovane použiteľné nákupné tašky znamená ekologickejší životný štýl a menej plastových alebo papierových tašiek, ktoré postupne zahlcujú váš domov. Majte ich pár v kufri auta alebo vo vašej kabelke, aby ste ich mali vždy po ruke, keď ich budete potrebovať.
Používajte recyklovaný obal
Čoraz viac podnikov sa prikláňa k recyklovaným obalom, a to práve kvôli väčšiemu dopytu zákazníkov. Obaly tvoria nesmierne množstvo odpadu, to je nepopierateľné. Pri nakupovaní sa vždy snažte vyhľadať štítok na obale, ktorý označuje, že obal je vyrobený z recyklovaného materiálu a podporte tak spoločnosť, podporujúcu váš ekologický životný štýl.
Vyhnite sa impulzívnym nákupom
Impulzívne nakupovanie je vlastne opakom ekologického nakupovania. Často vedie knákupu produktov, ktoré nepotrebujete, čo znamená, že môžu skončiť na miestnej skládke rýchlejšie, ako ste si mysleli. Inzerenti používajú rôzne marketingové triky na spustenie nadmerných výdavkov. Ak ste si niekedy niečo kúpili na platforme sociálnych médií alebo vďaka lákavej všadeprítomnej reklame, teraz už viete, že fungujú veľmi dobre. Pred kúpou čohokoľvek by ste sa však mali najprv zastaviť a položiť si niekoľko otázok:
- Naozaj to potrebujem?
- Mám už niečo podobné doma?
- Akú výhodu mi tento nový produkt poskytne oproti staršiemu, ktorý už mám?
- Môžem počkať a kúpiť neskôr?
Mať neustále na pamäti ochranu planéty a zároveň svoj rozpočet je skvelý spôsob, ako obmedziť impulzívne nákupy.
Nakupujte vo veľkom
Nákup vo veľkom znamená, že v prípade núdze budete mať vždy niečo navyše po ruke. Znamená to tiež menej ciest do obchodu a menej individuálnych balení potrebných pre každý produkt.
Používajte látkové plienky
Ak máte deti, zvážte nákup látkových plienok namiesto tých na jedno použitie. Tieto plienky sú nielen drahé, ale tiež trvá dlho, kým sa biologicky rozložia. Potom skončia niekde v riekach, čím znečisťujú vodné toky a oceány. Pravidelným používaním látkových plienok okrem ohľaduplnosti voči prostrediu jednoznačne ušetríte.
Nakupujte z druhej ruky
Oblečenie z druhej ruky je lacnejšie a predstavuje skvelý spôsob, ako si udržať ekologický životný štýl. Pozrite sa na miestne obchody s použitým tovarom alebo do darovacích centier a spoznajte výhody nakupovania v second handoch. Nájdete tam nielen oblečenie, hračky pre deti, ale aj domáce potreby a spotrebiče.
Ak si vyberiete ten správny sekáč, často tu nájdete značkový a dokonca aj luxusný tovar za zlomok ceny. Keď si kúpite použité, ušetríte nielen značné peniaze, ale znížite počet nových produktov, ktoré sa predávajú. A s trochou trpezlivosti sa vám pri hľadaní možno podarí "vykopať" aj jeden alebo dva poklady.
Pokúste sa minimalizovať odpad
Použite znova alebo recyklujte všetko, čo sa vo vašej domácnosti dá. Veľké nádoby, krabice - to všetko môžete použiť opätovne napríklad na skladovanie alebo pri sťahovaní. Pustite sa do kompostovania zvyškov, aby ste vytvorili skvelé hnojivo pre vaše rastliny. Minimalistický životný štýl neznamená žiť bez pohodlia, znamená to kupovať si udržateľnejšie produkty navrhnuté tak, aby vydržali po celý život alebo aspoň čo najdlhšie, a udržiavať svoj domov, nákupný košík aj myseľ bez neporiadku a odpadu.
Ako si vytvoriť udržateľný šatník?
Aby sme zvrátili nepriaznivé štatistiky o odpade z oblečenia, treba zmeniť spôsob, akým uvažujeme o móde a čo kupujeme. Znie to jednoducho, ale ako na to? Čo vlastne znamená udržateľná móda? Na čo si dávať pozor pri ekologických značkách?
Termínom trvalo udržateľná móda označujeme odevy, vyrábajné a spotrebované spôsobom, ktorý doslova “udržiava” a chráni životné prostredie aj tých, ktorí odevy vyrábajú. V súčasnosti je stále príliš málo značiek, ktoré riešia všetky tieto zložité problémy a vždy existuje priestor na zlepšenie. Ak teda chcete zabezpečiť, aby bol váš šatník čo najudržateľnejší, tu je všetko, čo potrebujete vedieť.
Nakupujte zodpovedne
Vzhľadom na to, že v súčasnosti sa každý rok vyrobí viac ako 100 miliárd kusov odevu, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sme prijali mantru: „Kupuj menej a kupuj lepšie.“ Skôr ako si niečo kúpite, opýtajte sa sami seba, prečo si to kupujete či to naozaj budete nosiť.
Nakupujte v secondhandoch
Či už je to sveter v štýle princeznej Diany z 80. rokov alebo vintage outfit od Jean Paul Gaultiera inšpirovaný Bellou Hadid, nákupom oblečenia z druhej ruky nielen znížite množstvo odpadu, ale postaráte sa o naozaj jedinenčné kúsky vo vašom šatníku.
Skúste si požičať
Počas roku vás možno pozvú na viacero svadieb, osláv a spoločenských večierkov, no namiesto toho, aby ste si pri každej príležitosti kupovali nové šaty, ktoré budete mať na sebe raz či dvakrát, prečo si ich neskúsiť požičať v osvedčenej požičovni?
Poznajte svoje materiály
Ak ste sa rozhodli nakupovať udržateľne, pochopenie vplyvu materiálov na životné prostredie je kľúčové. Dobrým pravidlom je vyhýbať sa syntetickým látkam, ako je napríklad polyester, pretože sú vyrobené z fosílnych palív a trvá roky, kým sa rozložia. Namiesto umelohmotných doplnkov radšej investujte do pravej koženej kabelky a napr. ľanového či konopného oblečenia..
Ani všetky prírodné materiály nie sú vyrobené rovnako: pri výrobe organickej bavlny sa napríklad spotrebuje podstatne menej vody ako pri bežnej bavlne a nepoužíva škodlivé pesticídy.
Hľadajte na oblečení rôzne certifikácie, aby ste vedeli, že materiály použité na výrobu vášho oblečenia majú menší škodlivý vplyv na planétu.
Nakupujte ekologický denim
Vedeli ste o tom, že na výrobu jedných džínsov sa spotrebuje až 10 000 litrov vody? Skúste hľadať značky, pri ktorých výrobe sa spotrebuje menej vody alebo ešte lepšie, kúpte si radšej pár vintage džínsov.
Pozor na "greenwashing"
Lepšie nakupovať môže znamenať aj podporovať dizajnérov, ktorí presadzujú udržateľné postupy a používajú vo svojich návrhoch recyklované textílie. S tým, ako si spotrebitelia čoraz viac uvedomujú svoju environmentálnu stopu, čoraz viac prevláda tzv. greenwashing – niektoré značky začali používať vágne, zavádzajúce alebo nepravdivé tvrdenia, ktoré naznačujú, že sú ekologickejšie, než v skutočnosti sú.
Ubezpečte sa, že si vyberáte také značky, ktoré skutočne prechádzajú na udržateľnejšie postupy a nechcú sa len voziť na módnej eko-vlne, aby si udržali čo najviac zákazníkov.
Dajte vášmu oblečeniu druhý život
Buďte pozorní aj pri upratovaní a triedení svojho šatníka. Na čo hneď všetko vyhadzovať? Opätovným predajom alebo zorganizovaním zábavnej výmeny oblečenia doprajete kúskom z vášho šatníka druhý život. A čo takto darovať ich charitatívnym organizáciám, ktoré hľadajú použité oblečenie? Verte, že vždy sa nájde niekto, koho vaše vyradené oblečenie poteší viac, ako by malo skončiť v odpade. Pokiaľ ide o opotrebované kúsky, ktoré sa už nedajú opraviť ani predať, buďte kreatívni a hľadajte spôsoby ako ho zrecyklovať.
Viete, kto vyrobil vaše oblečenie?
Aj nedávna pandémia poukázala na extrémne ťažkosti, ktorým čelia robotníci v odevnom priemysle po celom svete. Je nevyhnutné, aby ľudia, ktorí vyrábajú naše odevy, dostávali spravodlivú mzdu a mali bezpečné pracovné podmienky. Siahajte po značkách, ktoré otvorene zverejňujú informácie o svojich spoločnostiach, platovej politike a pracovných podmienkach.
Pozor na mikroplasty
Je ťažké úplne sa vyhnúť syntetickým látkam. Napríklad nylon a elastan sú nevyhnutnou súčasťou športového oblečenia a spodnej bielizne, aby sa dosiahla tak dôležitá pružnosť. Pranie takejto bielizne môže uvoľniť tisíce mikroplastov do našich vodných tokov a oceánov, čo nesmierne škodí živým organizmom vo vode. Našťastie existuje riešenie: investícia do mikroplastového filtra, do ktorého môžete vložiť svoje syntetické odevy a tak ich prať.
Starajte sa o svoje oblečenie
Aby vám oblečenie vydržalo čo najdlhšie, naučte sa, ako správne prať oblečenie a neperte ho po jednom použití. Znížite tak emisie a percento vašej uhlíkovej stopy. O odevy sa radšej lepšie starajte ako by ste ich mali neustále prať. Zvýšiť ich životnosť môžete aj jednoduchými opravami, namiesto vyhadzovania.
Investujte do kvality, nie kvantity
Máte vysnívaný kúsok do vášho šatníka, ktorý by ste si chceli kúpiť, no zdá sa vám, že by to bol príliš veľký zásah do vášho rozpočtu? Pozreli ste sa, koľko míňate na impulzné nakupovanie? Povedzme si úprimne, mali ste už niekedy na sebe to tričko s potlačou, o ktorom ste si mysleli, že vyzerá dobre, pretože stálo len 5 eur na manekýne vyzeralo tak trendy?
Dajte si módnu prestávku. Namiesto toho, aby ste každú sezónu naskakovali do rýchleho módneho vlaku a utratili veľké množstvo peňazí za desať kusov nekvalitného oblečenia, investujte radšej do jedného alebo dvoch kvalitných kusov.
Test bývalého priateľa
Jedným z najuvedomelejších spôsobov nakupovania je jednoducho kupovať veci, ktoré máte v úmysle nosiť znova a znova, ktoré si budete vážiť a vydržia vám. Jeden z najsmiešnejších, ale tiež najefektívnejších spôsobov, ako to urobiť, je opýtať sa sami seba: Chceli by ste v tom odeve naraziť na svojho bývalého? Cítili by ste sa sebaisto, sebavedome a dobre? Ak nie, nekupujte to. Takéto obozretné uvažovanie vám v konečnom dôsledku prinesie možno menší, ale nápaditejší, premyslený a dúfajme, že aj udržateľnejší šatník.
Ekologicky aj vo svete krásy a wellnessu
Obmedzte balenie
Všetci by sme mali snažiť o zníženie množstva obalov kozmetických výrobkov, ktoré denne používame. Rozhodnite sa pre tuhé šampóny a mydlo, aby ste sa úplne vyhli plastovým obalom a zadovážte si znovu naplniteľné nádoby, aby ste znížili množstvo odpadu. Hľadajte značky, ktoré používajú recyklované obaly a/alebo ponúkajú možnosti spätného odberu.
Rozhodnite sa pre krásu "bez krutosti"
Uistite sa, že vaše kozmetické výrobky nie sú škodlivé pre zvieratá. Vždy si preštudujte všetky štítky a presvedčte sa, že vaše obľúbené kozmetické prípravky sú vyrobené z eco-friendly zložiek.
Zvážte menštruačné obdobie bez plastov
Tampóny a hygienické vložky sa vyrábajú hlavne z plastu, no našťastie sú na trhu udržateľnejšie možnosti. Niektoré tampóny sú vyrobené zo 100-percentnej organickej bavlny, zatiaľ čo menštruačné kalíšky a spodná bielizeň sú ďalšími eko-alternatívami.
Ako byť klimatickým aktivistom
Vzdelávajte sa
Svoju úlohu môžete zohrať aj tým, že sa budete vzdelávať v oblasti klimatickej krízy, či už prostredníctvom správ, kníh alebo dokumentov. Pomôže vám to robiť lepšie rozhodnutia a zvýšiť povedomie vo vašej komunite o tom, čo sa deje.
Dajte vedieť politikom
K ochrane životného prostredia môžeme prispieť každý osobne. No tí, ktorí sú pri moci, majú väčší dopad na to urobiť rozsiahlejšie zmeny. Napíšte zvoleným politikom a dajte im vedieť o zmenách, ktoré by ste v oblasti ochrany životného prostredia chceli vidieť.
Volebná miestnosť je ďalším miestom, kde môžete vyjadriť svoj hlas tým, že budete hlasovať za strany, ktoré sa zaviazali prijať naliehavé opatrenia v oblasti klimatickej núdze.
Podpora environmentálnych organizácií ako WWF či Rainforest Alliance je tiež spôsob, ako môžete prispieť k “zelenšiemu” správaniu.
Postavte sa za klimatickú spravodlivosť
Klimatické zmeny priamo ovplyvňujú milióny ľudí na celom svete, najmä v krajinách, ktoré najmenej prispeli k emisiám skleníkových plynov. Preto je také dôležité, aby sme hovorili o klimatickej spravodlivosti tak v rámci našich vlastných komunít, ako aj v rámci širšieho ochranárskeho hnutia.
Na záver…
Uvedomelá spotreba kráča ruka v ruke s udržateľnosťou, ktorá pomáha šetriť našu planétu, domácnosti a v konečnom dôsledku aj vašu peňaženku. Udržateľnosť je budúcnosťou planéty a zároveň každodenným dobrodružstvom, ktorého výsledok môže byt' prospešný nielen pre vás, ale najmä pre vaše deti a vnúčatá.
Trvalo udržateľný život je o hľadaní spôsobov, ako sa stať viac ohľaduplný voči prostrediu. Začleňte do svojho života niektoré alebo v ideálnom prípade všetky z vyššie uvedených tipov, aby ste aj vy prispeli svojou trochou k ochrane našej planéty. Teraz, keď už viete, ako na to, nezabudnite tieto informácie zdielať s vašou rodinou a priateľmi.