Ekologické a ekonomické jarné upratovanie s vôňou pomaranča

Ekologické a ekonomické jarné upratovanie s vôňou pomaranča

Pôstne obdobie „nemilosrdne“ vyzváňa nadchádzajúcimi sviatkami Veľkej Noci. V zaváňajúcej vôni kakaa a múky, ktorá sa hrozivo sype nielen do misky na miesenie, ale aj kade-tade po kuchyni, si matne spomenieme na zanedbanú kúpeľňu. Zišlo by sa do nej zavítať nielen na rýchlu rannú sprchu, ale aj ju vyšperkovať a navoňať pred nastávajúcimi rodinnými návštevami.

Čas si nájdeme, však sme šikovné žienky, prípadne zapojíme svoje tabletmi a notebookmi znudené ratolesti. Problémom je ale predstava nepríjemnej vône dezinfekčných prostriedkov a následná bolesť hlavy. Metrový koláč, veterníky, krémeše a orechové košíčky nádherne voňajú po celom byte. Neradi by sme pokazili túto harmonickú atmosféru spŕškou chémie.

Ako sa však vyhnúť tomu, aby nám arómy dezinfekčných a čistiacich prostriedkov pokazili veľkonočnú atmosféru? Dnes je doba možností, a práve preto existuje aj riešenie na pokojné a voňavé prežitie jarného upratovania.

Práve československá spoločnosť Tierra Verde prišla v roku 2008 na trh s predstavou ekologických a šetrných prípravkov pre domácnosť. Už takmer dekádu ponúkajú priateľské a čisté produkty na:

 • pranie
 • umývanie riadu
 • univerzálne čistiace prostriedky
 • odmasťovače
 • WC čističe
 • mydlá, a pod.

Ich prírodné produkty majú spoločnú ideu zodpovednosti voči sebe samým i voči prírodnému prostrediu okolo nás. Výhodou používania produktovej rady s názvom Yellow@Blue sú pre užívateľa:

 • cenovo dostupné produkty pre ľudí s citlivou pokožkou, alergiami a ekzémami
 • príjemné prírodné vône, ktoré pri bežnom dennom upratovaní/čistení domácnosti nedráždia nos a sliznice
 • zloženie produktov je vhodné aj pre alergikov a ľudí so sklonmi k ekzémom
 • používate menšie dávky produktov s rovnakou účinnosťou ako u bežnej drogérie
 • stačí vám zopár univerzálnych prípravkov na vyčistenie a vydezinfikovanie celej domácnosti
Jarná aromaterapia Prečítajte si: Jarná aromaterapia

Sama mám problémy s bežnými chemickými čističmi na udržanie poriadku v domácnosti. Komerčné prípravky na riad mi vysušujú ruky a spôsobujú nepríjemné svrbenie. Arómy dostupných čistiacich prípravkov ma dráždia nielen v nose, ale aj v očiach. Aviváže detto. Práve preto som sa začiatkom jari rozhodla vyskúšať silnú štvoricu výrobkov od Yellow@Blue. Vyčistím s nimi domácnosť bez toho, aby som zbytočne plnila kúpeľňu horou produktov na rôzne použitia za vysoké ceny. Sú to:

 1. Gél na riad od „Yellow@Blue“
 2. Pomarančový čistič (aj odmasťovač)
 3. WC čistič s rastlinnou silicou
 4. Prací gél z mydlových orechov s pomarančovou silicou
Stavila som na minimalizmus so širokými možnosťami využitia, a hlavne na vôňou pomarančov, ktorú mám veľmi rada. Spôsobuje dobrú náladu, uvoľňuje zmysly a človeka nabije pozitívnou energiou.

Dobrý pocit pri srdci mi navodzuje aj vedomosť o tom, že výrobky sú okrem šetrnosti voči našej pokožke a zmyslom, šetrné a priateľské aj voči prírode. Ekodrogéria Yellow and Blue je bez fosfátov, ropných derivátov a chlóru, bez syntetickej parfumácie, chemických farbív, palmového tuku a pod. Obaly sú recyklované a recyklovateľné. Postupne vám predstavím účinnosť a možnosti použitia vyššie spomínanej silnej štvorky, ktorá vyčistí a rozvonia vašu domácnosť bez vedľajších negatívnych účinkov na naše zdravie.

Verte mi, že prírodnú pomarančovú arómu ocení aj vaša návšteva ;*)

Gél na riad od „Yellow@Blue“ – príbeh číslo 1

Víkendové pečenie veľkonočných koláčikov dopadlo úspešne. Spokojná, že som vyrobila svoju povinnú sviatočnú výbavu som sa s nevôľou pozerala na kopu riadu. Dres sa plnil už od rána šálkami, taniermi, hrncami, a teraz pribudla miska, varešky, aj plechy. Všetko „krásne“ od múky a oleja. „Juchúú“ :*(

Gél na riad z mydlových orechov

Mrkla som na môj nový Gél na riad s extraktom z mydlových orechov a výťažkom z pomarančových šupiek. Rezignovane som napustila dres zhruba do polovice teplou vodou a naliala doň asi za 1 polievkovú lyžičku gélu. Vzala som hubku a pustila som sa do práce. Očakávala som drinu a pot, pričom si precvičím tricepsy, hlavne na hrncoch ;*)

Výsledok?

 • Gél na riad má skutočne príjemnú nedráždivú arómu, takže pri umývaní sa moje zmysly pohojdávali v letnom vánku s pomarančmi
 • Napriek použitému malému množstvu prípravku, riady pekne dočista umyl. Bez fľakov a bez použitia hrubej sily
 • Jednoducho som zmyla aj dózičku po prírodnej zubnej paste, kde bol základom kokosový olej, takže bola predtým riadne mastná
 • Cesto z misky tiež zišlo bez problémov
 • Moje ruky boli po umývaní riadu síce „mokré“, no vôbec nie suché a svrbivé. Pokožka bola mäkká, pružná a prirodzená ako bežne cez deň
 • Aj malé množstvo produktu, ktoré som použila, pekne umylo veľkú kopu riadu (tzn. jeden plný dres)

Pomarančový univerzálny čistič (aj odmasťovač) a WC čistič – príbeh číslo 2

Vzhľadom na časovú tieseň, ktorá bežne vzniká pred sviatkami, som sa odhodlala k nedeľnému večernému drhnutiu kúpeľni. Vyprázdnila som všetky poličky a „serepetičky“ z okraja vane. A hor sa do roboty!

Pomarančový univerzálny čistič

Na starú hubku na riad, ktorú som navlhčila, som naliala asi 1 polievkovú lyžicu pomarančového čističa. Prv som ním prešla všetky poličky. Vyžmýkala som hubku a zopakovala som proces na vaňu a umývadlo. Vytiahla som druhú starú hubku a zopakovala som proces na WC. Po tom, ako prípravok mohol pôsobiť niekoľko minút (najlepšie aspoň 10 – 15 minút) som vzala navlhčenú kefku a prešla som s ňou rohy vane, záhyby, a nakoniec celú vaňu krúživými pohybmi.

To isté som zopakovala s čistou mokrou handrou na poličkách a druhou handrou na WC. Vaňu som len zmyla pomocou sprchy a všetko som postupne poutierala. Nakoniec som do WC naliala po okrajoch WC čistič s kyselinou citrónovou a rastlinnou silicou a nechala som pôsobiť, kým som šla variť večeru.

WC čistič

Výsledok?

 • Kúpeľňou sa šírila krásna pomarančová vôňa
 • Poličky, vaňa i wc žiarili čistotou
 • Špina z rohov a záhybov vane sa ľahko a bez námahy zmyla
 • WC bolo vyčistené aj v zóne, kde sa mi to často podarí iba s námahou a pomocou kefy. Náš starý záchod utrpel šok z čistoty ;*)
 • Moja hlava ostala bez ujmy na zdraví. Žiadna bolesť z chemických výparov!
 • Keďže aj mastné škvrny z mojich „kozmetických olejových experimentov“ šli z vane ľahko dolu, určite sa k „Pomarančovému čističu“ vrátim aj pri čistení digestora, sporáka a výlevky
 • Je univerzálny a účinný

Prací gél z mydlových orechov s pomarančovou silicou – príbeh číslo 3

Počas týždňa som sa okrem povinných hodín Jogy musela odhodlať ešte aj k praniu. A tak som unavená a zničená po večernom cvičení nahádzala do práčky všetko potrebné. Vzhľadom na to, že v zime vešiam vnútri, použila som Prací gél z mydlových orechov s pomarančovou silicou.

Prací gél z mydlových orechov s pomarančovou silicou

Bežné pracie prostriedky sú veľmi silne aromatizované, a potom sa mi kýcha, až kým nezvešiam. Na jednu dávku prania som použila 60 ml gélu a doladila 2 lyžicami sódy bikarbóny. Dočítala som sa, že chráni prádlo pred čmuhami z gélovitých orechov.

Výsledok?

 • Prádlo bolo vyprané do čista, ako keď periem v bežnom pracom prostriedku
 • Aróma pomarančovej silice bola veľmi jemnučká. Takmer nepostrehnuteľná, ale bolo cítiť pomaranče. Vyhovuje mi to z dôvodu, že zbytočne nepreráža do celého bytu
 • Prala som čierne a tmavé oblečenie, takže odstraňovanie škvŕn na bielom a farebnom prádle neviem posúdiť. Predpokladám ale, že eko prípravok je slabší, a tým pádom by som silné škvrny ponechala komerčnému prípravku. Na biele prádlo radšej špeciálny prípravok
 • Na bežne obnosené, jemne spotené a trochu špinavé farebné a čierne prádlo z nosenia v pracovnom kancelárskom a podobnom prostredí určite „Prací gél“ funguje dobre
 • Na prepotené veci z cvičenia bol ale slabý. Oblasti podpazušia mi ostali napáchnuté potom. Riešila by som to buď tak, že vopred umyjem najsilnejší pot v mydle na pranie, alebo pridám trochu octu (aspoň deci) do práčky. Ocot dezinfikuje a odstráni pachy. Prinajhoršom by som prala športové oblečenie v bežnom prostriedku na športový odev. V rámci „zlatej strednej eko-bio cesty“ je to ok :*)
 • Určite odporúčam prať v testovanom Pracom gély z mydlových orechov s pomarančovou silicou deťom a alergikom. Je veľmi jemný a šetrný k našej pokožke i zmyslom. Radšej silnejšie škvrny a fľaky preprať vopred mydlom na pranie, ako zbytočné dráždenie detskej pokožky, či slizníc alergikom
 • Po vešaní prádla som absolútne nemala suché ruky a ani ma nesvrbeli, čo je pre mňa príjemná novinka ;*)
 • Jemná pomarančová silica mi nespôsobila kýchanie a zaslzené oči. Skôr ma pozitívne naladila :*)

Ak vás zaujala moja recenzia a samy by ste chceli okrem čistého domova, prispieť k udržaniu prirodzeného a pekného prírodného prostredia, produkty od Yellow@Blue, spomínané i mnohé iné, nájdete v našom bio shope po kliknutí SEM.

Ak máte skúsenosti s eko čističmi na riad, kúpeľňovými a pracími prostriedkami, podeľte sa o ne v komentároch pod článkom ;*)

Prajem vám krásne prežitie veľkonočných sviatkov v harmonickej atmosfére a v kruhu rodiny s pomarančmi (nielen) v nose :*)


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk