Éterické oleje a imunita
Éterické oleje nie sú len vône, ktoré potešia vaše zmysly a osviežia domácnosť. Sú to skutočné prírodné lieky, ktoré dokážu pomôcť dokonca aj pri podpore imunity. Čo je v dobe, kedy vo svete zúri koronavírus, naozaj veľké pozitívum.
Pretože práve imunitný systém chráni človeka nielen pred vírusmi, ale aj rôznymi baktériami, hubami, zápalmi a chorobami celkovo. Podporte svoj imunitný systém s esenciálnymi olejmi. Ktoré by ste mali vyskúšať?
Éterické oleje s protivírusovými, antibakteriálnymi a imunostimulačnými účinkami
Pokiaľ ide o antibakteriálny účinok, ten majú takmer všetky éterické oleje. Niektoré však navyše dokážu povzbudiť vašu imunitu a bojujú proti vírusom. Slúžia tiež ako prevencia rôznych ochorení.
Za veľmi účinný je považovaný olej ravintsara, ktorý pôsobí ako prevencia črevných infekcií, vírusových ochorení a posilňuje imunitu, napríklad aj pacientov z HIV.
Ďalší účinný je tea tree olej, ktorý okrem pozitívneho vplyvu na imunitný a nervový systém pôsobí antiinfekčne, protizápalovo a antibakteriálne.
Na podporu imunity sú vhodné tiež všetky citrusové a ihličnanové éterické oleje, eukalyptový, levanduľový, rozmarínový, tymiánový, či mätový olej.
Éterické oleje na suchý a dráždivý kašeľ
Ak vás trápi suchý a dráždivý kašeľ, vhodné sú oleje, ktoré majú proti kŕčové účinky, dokážu rozšíriť priedušky a tak uľaviť pri kašli. Niektoré éterické oleje dokážu znížiť intenzitu kašľa, ale aj riešiť príčiny jeho vzniku tým, že zneškodnia vírusy, baktérie a toxíny, ktoré kašeľ spôsobili.
Na suchý a dráždivý kašeľ je skvelý eukalyptový olej. Rozširuje krvné cievy a umožňuje ľahšie dýchanie pri kašli. Cirkuláciu krvi zlepšuje tiež cédrový olej, ktorý zároveň upokojuje a pôsobí protizápalovo. Pri suchom kašli odporúčame tiež éterický olej cypriš, yzop, harmanček, bergamot a kajeput.
Éterické oleje na uľahčenie vykašliavania
Ak ste zahlienení, no nedokážete hlien vykašľať, pomôžu vám éterické oleje s mukolotickými účinkami, ktoré majú schopnosť riediť hlieny a tak napomôcť ich jednoduchšiemu uvoľňovaniu.
Na uľahčenie vykašliavania je skvelý eukalyptový éterický olej. Pri chrípke a podobných ochoreniach vyskúšajte borovicový éterický olej, ktorý dezinfikuje, uľahčí vykašliavanie a pomôže pri bolestiach.
Účinný je tiež éterický olej smrek, jedľa, kadidlo, anýz, fenikel a mäta. Pri kašli však výrazne pomáhajú všetky gáfrovo - ihličnaté éterické oleje, ktoré prehlbujú dýchanie a celkovo regenerujú organizmus. Sú to oleje ako borovica, cypriš, tymián, eukalyptus, yzop, či tea tree.
Ako používať éterické oleje na podporu imunity?
Je niekoľko spôsobov, ako môžete éterické oleje na podporu imunity alebo pri kašli použiť. Olej môžete rozptýliť v miestnosti. Tak pomôže vyčistiť vzduch a brániť šíreniu baktérií.
Ďalšou možnosťou je pridanie oleja do čistiacich prostriedkov, prípadne do práčky. Olej môžete v neriedenom stave aplikovať na pokožku, aby tak podporoval telo počas choroby. Najmä pri kašli sú veľmi účinné prsné balzamy a masáže hrudníka a chrbta.
Na prípravu balzamu zmiešajte 50 ml základného oleja (napríklad olivový, konopný, šípkový) a 20 - 30 kvapiek vybraného éterického oleja. Po aplikácii balzamu, prípadne po masáži, zabaľte hrudník alebo chrbát do fólie a teplého uteráka.
Samozrejme, použiť môžete aj osvedčenú metódu inhalácie oleja za pomoci aróma lampy. Tento spôsob je ideálny najmä vtedy, ak chcete éterický olej použiť ako prevenciu ochorenia alebo len na spríjemnenie atmosféry a prevoňanie interiéru.
Diskusia