Éterické oleje proti hmyzu. Ktoré by ste mali vyskúšať? [Infografika]

Éterické oleje proti hmyzu. Ktoré by ste mali vyskúšať?

Leto. Úžasné obdobie, kedy môžeme do večera vysedávať na terase a užívať si príjemné počasie. Bohužiaľ, za prítomnosti rôzneho hmyzu. Či už sú to komáre, nočné motýle alebo pavúky. A čo je ešte horšie, tento hmyz sa v lete nezdržiava len vonku, ale vlezie priamo do vašej obývačky! Našťastie existujú éterické oleje, ktoré hmyz spoľahlivo odpudia.

Éterické oleje verzus hmyz

Nižšie vám prinášame zopár tipov na éterické oleje, ktoré udržia hmyz ďalej od vás a vášho obydlia.

 1. Levanduľa. Spájame si ju najmä s relaxáciou a pokojným spánkom. Levanduľa však má aj iné účinky. Jej kvetinová vôňa je účinná v boji s plošticami. Levanduľový éterický olej nakvapkajte na kúsok plátna a vložte do skrine. Ochránite oblečenie pred moľami. Alebo nakvapkajte na tanierik a položte na podlahu. Odpudíte mravce a pavúky. Ak ho z rozprašovača nastriekate do miestnosti, zbavíte sa aj ploštíc a iného hmyzu.
 2. Bazalka. Bazalkový éterický olej oceníte najmä ak vás otravujú komáre. Používajte ho v rozprašovači – či už na telo alebo nastriekajte v miestnosti. Pomôže dokonca aj alergikom, keďže je účinný proti roztočom. Nakvapkajte ho priamo do postele.
 3. Tymián. S tým, že muchy sú poriadne otravné, určite súhlasíte. Ako repelent proti nim vyskúšajte éterický olej Tymián. Účinkuje dokonca aj proti komárom.
 4. Borovica. Borovicový éterický olej si so sebou určite vezmite do lesa. Spoľahlivo odpudí komáre.
 5. Vetiver. Tento éterický olej udrží komáre ďalej od vášho domu. Nakvapkajte ho do aróma lampy.
 6. Bergamot. Éterický olej Bergamot je síce fotosenzitívny, ale ak sa nebudete zdržiavať na slnku, pokojne ho použite ako prírodný repelent. Odpudí hmyz, ale pomôže aj lokálne po uštipnutí hmyzom.
 7. Mäta. Jej výrazná vôňa sa vôbec nepozdáva komárom a radi ju nemajú ani mravce, pavúky a chrobáky. Naopak, vy jej vôňu určite oceníte viac, ako „vôňu“ chemického repelentu.
 8. Tea tree. Éterický olej Tea tree je známy pre svoje antiparazitické schopnosti. Ničí pijavice, blchy, kliešte, vši a ďalšie parazity. Rovnako pomôže aj vtedy, keď vás niektorý z týchto „tvorov“ uštipne. Zmierni podráždenie.
 9. Eukalyptus. Poznáte tie malé otravné mušky, ktoré v lete vedia poštípať? Predstavte si, že dokonca sajú krv! Väčšinou síce dobytku, ale občas poštípu aj človeka. Sú to tzv. muchničky. Zabojujte proti nim vďaka éterickému oleju Eukalyptus. Účinkuje dokonca aj proti švábom.
 10. Citrónový eukalyptus. Je vynikajúcou voľbou proti komárom pre deti a domácich miláčikov.

Éterické oleje proti hmyzu. Ktoré by ste mali vyskúšať?

Domáce recepty na repelenty z éterických olejov

Všetky vyššie uvedené éterické oleje môžete použiť samostatne. Alebo vyskúšajte niektorý z týchto účinných domácich repelentov.

Repelent v spreji

 • 15 kv. EO (kvapiek éterického oleja) Levanduľa
 • 10 kv. EO Citrónový eukalyptus
 • 10 kv. EO Tea tree
 • 6 kv. EO Limetka
 • 6 kv. EO Bergamot
 • Cca 60 ml destilovanej vody
 • Cca 60 ml octu – biely alebo jablčný

Všetky ingrediencie spolu zmiešajte v rozprašovači. Pred použitím dobre pretrepte. Pozor, limetka a bergamot sú fotosenzitívne oleje. Tento sprej preto nepoužívajte na telo, ale len do vzduchu. Zbavíte sa otravného hmyzu.

Po uštipnutí hmyzom

 • 10 kv. EO Tea tree
 • 10 kv. EO Mäta

Zmiešajte a aplikujte priamo na štípance. Oleje zmiernia podráždenie.

Proti pavúkom

 • 4 kv. EO Mäta
 • 4 kv. EO Tea tree
 • 4 kv. Prostriedku na umývanie riadu

Zmiešajte vo fľaštičke s rozprašovačom a dolejte vodou. Nastriekajte do rohov miestností, k dverám a oknám. Pavúky túto zmes neznášajú!

Vyskúšali ste už niektorý z týchto éterických olejov ako repelent? Dajte nám vedieť, ako účinkoval!

Zdroj: https://achs.edu


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty7