Hebké vlasy vďaka olejovým zábalom

Olejové zábaly tvoria dôležitú časť starostlivosti o vlasy – najmä o tie suché, vlnité a poškodené. Oleje dodajú vlasom krásny lesk, hebkosť a pružnosť. Olejové kúry ponúkajú aj v salónoch, avšak je otázne koľko čistého oleja takáto kúra skutočne obsahuje, pretože častokrát tvoria väčšinu obsahu silikóny. Olejový zábal z čistých olejov si môžete pripraviť aj doma – takto sa môžete rozmaznávať kvalitnými olejmi a popritom relaxovať so šálkou čaju, kávy, či kakaa :) Pripravila som preto pre Vás niekoľko tipov ako si pripraviť olejový zábal :)

  Éterické oleje  1. V prvom rade je potrebné zvoliť si jeden alebo viac olejov. V ponuke je veľké množstvo olejov, ktorými môžete rozmaznávať svoje vlasy a netreba zabúdať ani na tie esenciálne. Nemusí Vám vyhovovať každý, preto vyskúšajte viacero druhov. Pri esenciálnych olejoch môžete vyberať buď Vašu obľúbenú vône – a tak si dopriať trochu aromaterapie, alebo podľa účinkov – najmä ak máte problémy s vlasovou pokožkou. Použite napríklad nimbový, tea tree, rozmarínový, kamilkový, levanduľový, či citrónový olej. S množstvom esenciálnych olejov to nepreháňajte, mohli by Vám podráždiť pokožku. Je potrebné ich dostatočne zriediť, postačia Vám aj 3 kvapky. Ak je to možné, voľte vždy oleje lisované za studena.

Vlasový výživa  2. Nechce sa Vám miešať oleje? Kúpte si už predmiešané vlasové oleje, ktoré môžu navyše obsahovať aj rastlinné výťažky. Ja osobne som spokojná s Vlasovou výživou od Tropic Isle Living, ktorý občas používam aj ako vlasovú pomádu na uhladenie vlasov, odporúčam vyskúšať :)

3. Niektoré oleje – napríklad ricínový, ale tiež maslá ako bambucké, či kakaové môžu byť pre Vaše vlasy príliš ťažké, preto je ich vhodné zriediť. Pre riedenie olejov siahnite napríklad po hroznovom oleji, ktorý má ľahkú konzistenciu.

4. Množstvo oleja prispôsobte dĺžke a hustote Vašich vlasov. Olejom nemusíte šetriť, ale taktiež ho nenanášajte priveľa, inak môžete mať problém s vymývaním. Ja osobne mám vlasy takmer po pás a na jedno použitie mi stačí ½ až 1 jedna polievková lyžica oleja.

5. Pred použitím je vhodné olejovú zmes zohriať, ideálne vo vodnom kúpeli. S teplotou to ale nepreháňajte, oleje by mali byť teplé, nie horúce, nakoľko ich chcete ihneď použiť a nechcete si spáliť vlasovú pokožku. Príliš vysoká teplota by taktiež mohla zničiť cenné látky v olejoch. Zohriate oleje sa jednoduchšie nanášajú a teplo im pomôže lepšie preniknúť do vlasov.

6. Olejovú zmes môžete nanášať na suché alebo vlhké vlasy. Ja odporúčam nanášať oleje na vlhké vlasy – takto im doprajete aj hydratáciu - oleje uzamknú vlhkosť do vlasov. Ja zvyknem vlasy opláchnuť teplou vodou, aby som zmyla aj prípadné nečistoty. Trochu vody môžete do vlasov nastriekať aj rozprašovačom, alebo vlasy zvlhčite kvetinovou vodou.

7. Pri nanášaní nezabudnite aj na dôkladnú masáž vlasovej pokožky. Pre zdravé a silné vlasy je dôležité, aby bola zdravá aj vlasová pokožka. Masáž tiež prekrvuje pokožku a povzbudzuje rast vlasov. Taktiež je prospešná aj pri problémoch s vlasovou pokožkou. Pri aplikácii sa tiež sústreďte na končeky vlasov, ktoré bývajú často suché a štiepia sa.

8. Vlasy je potrebné udržiavať v teple, preto si na hlavu nasaďte kúpaciu čiapku (alebo sáčok :) ) a zohriaty uterák. Uterák môžete krátko zohriať v mikrovlnke alebo ho nahrejte fénom.

9. Vlasový zábal nechajte pôsobiť minimálne 30 minút, pokojne však aj hodinu. Následne vlasy umyte šampónom. Ak máte problém s vymývaním je možné, že ste použili príliš veľké množstvo oleja, alebo je Váš šampón príliš slabý. Ak používate príliš bohatý šampón s väčším obsahom olejov, budete si pravdepodobne musieť zohnať iný, špeciálne na vymývanie olejových zábalov :)

10. Olejovú kúru používajte tak často, ako potrebujete. Pre nenáročné vlasy ju stačí opakovať 1-krát mesačne, ak máte suché a zničené vlasy, doprajte si ju aspoň 1-krát týždenne.

Tip na voňavý exotický zábal:

Pred použitím ich spolu rozpustite vo vodnom kúpeli. Táto kombinácia vonia úžasne – ako biela čokoláda s kokosom :)

Tip na zábal pre zdravú vlasovú pokožku:

Oleje zohrejte vo vodnom kúpeli. Nakoniec pridajte esenciálny olej a naneste na vlasy. Pri nanášaní sa sústreďte najmä na vlasovú pokožku a doprajte jej príjemnú masáž.

Tip na uhladzujúci zábal:

Oleje jemne zohrejte a naneste na vlasy. Túto kombináciu môžete tiež použiť aj ako vlasové sérum na uhladenie rozlietaných vlasov.

Uprednostňujete už namiešané vlasové oleje alebo radi experimentujete vlastnými kombináciami olejov? Ktoré sú Vaše obľúbené? :)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty8