Hemoroidy: príčiny vzniku a možná liečba
Trápia Vás hemoroidy? Čo je príčinou ich vzniku a ako možno hemoroidy vyliečiť? Dá sa vôbec zbaviť nepríjemných príznakov, ktoré toto ochorenie sprevádzajú?
Čo sú hemoroidy a čo ich spôsobuje
Hemoroidy sú ochorenie, ktoré sa prejavuje na análnom otvore, teda konečnej časti hrubého čreva, ktorým sa každý človek vyprázdňuje. V prípade opuchu análnych žíl dochádza k zúženiu priechodu konečníka a tým k problémom s vyprázdňovaním. Hemoroidy však môže spôsobiť i časté sedenie, nadmerný tlak na žily v análnom otvore alebo ich napínanie (napríklad pri pôrode). Dochádza tak k poškodeniu týchto žíl, ktoré potom pri vyprázdňovaní krvácajú a spôsobujú bolesti. Častým sprievodným javom je tiež nepríjemné svrbenie a krv v stolici. K najčastejším príčinám vzniku hemoroidov patria tieto:
- Tehotenstvo. Pre ženské telo, najmä jeho dolnú časť, je tehotenstvo enormnou záťažou. Netrpia len nohy a brucho, ale v dôsledku tlaku na spodnú časť tela a zväčšujúce sa brucho, trpia aj análne žily.
- Chronická zápcha. Nesprávna strava vedie k problémom s vyprázdňovaním. Pri tvrdej stolici sa vyvíja tlak na análny otvor a tým aj análne žily. Ak máte zápchu len zopár krát, nemusíte sa hemoroidov obávať. Ak však trpíte chronickou zápchou, je načase problém riešiť.
- Chronická hnačka. Nielen zápcha, ale i chronická hnačka je riziko. Neustále vyprázdňovanie a tlak na konečník sú častou príčinou zápalu žíl a hemoroidov.
- Zdĺhavé sedenie. Nejde však len o sedenie v práci za počítačom. Samozrejme, že i to môže spôsobiť vznik hemoroidov v dôsledku tlaku na análne žily. Avšak nebezpečný je tiež zlozvyk vysedávania na toalete! Ak sa nepotrebujete vyprázdniť, neseďte zbytočne na WC. Žily sa napínajú a môže rýchlejšie dôjsť k ich praskaniu.
- Nadváha. Prebytočný tuk, ktorý sa hromadí v brušnej oblasti, spôsobuje tlaky na panvu a oblasť konečníka. Ak sa hmotnosť dostane spod kontroly a neustále sa zväčšuje, môže viesť k vzniku hemoroidov.
- Nadmerný tlak na brušné svalstvo. Ako napríklad nosenie priťažkých predmetov. Pozor tiež pri chronickom kašli, ktorý spôsobuje tlak na análne žily. Pri začínajúcich sa problémoch sa neodporúča ani aeróbne cvičenie.
Ako liečiť hemoroidy
Liečba hemoroidov nemusí byť v mnohých prípadoch až tak problematická. Napríklad po pôrode sa jedná o dočasný stav, ktorý sa časom upraví vďaka krémom s obsahom hydrokortizónu. Ten prináša úľavu najmä od svrbenia a pálenia. V prípade chronickej zápchy alebo hnačky je nutné upraviť stravu. Tá musí obsahovať veľa vlákniny a potrebné je aj dodržiavanie pitného režimu. Ak liečba hemoroidov nezaberá, existuje možnosť ich chirurgického odstránenia. Aby ste sa však takémuto zákroku a celkovo problémom s hemoroidmi vyhli, dôležitá je tiež prevencia. Skúsiť môžete i domáce recepty na liečbu a prevenciu hemoroidov.
Domáca liečba hemoroidov
V prvom rade je potrebné odstrániť príčinu hemoroidov– zmeniť stravu, schudnúť, liečiť prípadné ochorenia, či dodržiavať pitný režim. Ak ste tak urobili, zamerať sa môžete i na zmiernenie a liečbu nepríjemných prejavov hemoroidov.
1. Na krvácanie
Ak pri hemoroidoch trpíte krvácaním, zaraďte do svojej stravy jablčný ocot. Má sťahovacie účinky a dokáže redukovať krvácanie. Ocot môžete aj priamo aplikovať na bolestivé miesto pomocou handričky. Ďalším účinným prostriedkom proti krvácaniu je aloe vera gél, ktorý uľahčuje hojenie. Osvedčil sa tiež olej z hroznových jadierok a z lieskových orechov. Naozaj účinný na zastavenie krvácania je hamamel. Hamamelovú vodu naneste na vatový tampón a tri krát denne prikladajte na hemoroidy.
2. Na bolesť
Bolesť spôsobenú hemoroidmi účinne zmierni studený obklad, ktorý si priložíte priamo na konečník. Veľmi účinný na bolesť, ale i svrbenie, je Neem-ový olej, ktorý je potrebné na postihnuté miesto aplikovať aspoň dva krát denne.
3. Na svrbenie
Ani svrbenie pri hemoroidoch nie je veľmi príjemné. Preto si na oblasť okolo análneho otvoru môžete nanášať malé množstvo sódy, ktorá tieto príznaky zmierni. Svrbenie môžu odstrániť i niektoré bio rastlinné oleje. Veľmi účinný na hemoroidy je nechtíkový olej, ktorý má antiseptické účinky. Stačí ho aplikovať na postihnuté miesto.
4. Domáce recepty na vnútorné použitie
Osvedčený na hemoroidy je recept zo semien senovky. Lyžicu semien senovky gréckej namočte do vody na cca 5-6 hodín. Potom ich povarte asi 5 minút vo vode. Dajte do šálky, pridajte med alebo cukor a takýto odvar tri krát denne vypite. Pomáha aj sedavý kúpeľ z vývaru z dubovej kôry, ktorá ma sťahujúce účinky. Aby ste uľahčili svoje vyprázdňovanie pri hemoroidoch, začnite užívať vnútorne ricínový, mandľový, horčicový, olivový alebo sezamový olej. Tieto oleje sú však účinné aj zvonka, pretože zmierňujú svrbenie. Výborný je aj ľanový olej, ktorý uľahčuje vyprázdňovanie, pomáha bojovať proti hemoroidom a má schopnosť odstrániť žlčové kamene. Pokiaľ ide o nanášanie olejov, krémov, či sódy na hemoroidy, nevyhnutné je robiť tak po očistení análneho otvoru. Sprchu chladnou vodou by ste si pri hemoroidoch mali dopriať po každom vyprázdnení. Predídete tak vznikom ďalších zápalov. Dodržiavanie hygieny, voľné bavlnené spodné prádlo a zdravá strava bohatá na vlákninu – na toto by ste pri podobných problémoch určite nemali zabudnúť. Ak žiadny z domácich receptov nezaberá a Váš stav sa nezlepšuje, je načase vyhľadať lekára. Ten môže odporučiť chirurgický zákrok, či liečbu laserom.
Fanatička do prírodnej kozmetiky.
Viera
Ja som podstúpila liečbu pomocou Barronovej ligatúre dvakrát. Žiaľbohu boli neúspešné, lebo mám naďalej bolesti v konečníku a už neviem ako postupovať.Používam hemostop gél,fine6 a zaberá len na krátky čas……
Už som z toho všetkého unavená
Jana
u mna liecba prebehla navstevou lekara dodrziavanim zakladych rad a hemostop gelu, sama som bola prekvapena ale rychlo som sa hemoroidov zbavila
Martina
odporucam pripravky od hemostopu, su skutocne vynikajuce