História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v praveku a antike

História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v praveku a antike

Nie je tomu tak dávno, čo šampóny, mydlá, parfumy, krémy... a množstvo ďalších kozmetických produktov, nebolo ani zďaleka samozrejmosťou. Ani nehovoriac o množstve značiek, typov a druhov kozmetiky, z ktorých si môžeme vyberať. Kedysi na umývanie a starostlivosť o telo stačila voda. Aj to často nie čistá a ani teplá. Ako to teda bolo so starostlivosťou o telo kedysi? História kozmetiky siaha až do počiatku ľudstva.

Pravek

Keď sa spomenie pojem pravek, väčšina z nás si predstaví primitívneho človeka s kosťou v ruke, oblečeného v akejsi koži. A neutekáme ďaleko od pravdy. Presne takto totiž pravekí ľudia žili. Nejaká hygiena, či dokonca skrášľovanie, pre nich nemalo žiadny význam. Ľudia mali iné priority – ako prežiť medzi divou zverou a ako si zohnať potravu. Žili, spali, jedli, lovili, jednoducho existovali v tlupách. Ani o nejakej móde, či obliekaní nemôže byť reč. Oblečenie totiž slúžilo len na ochranu tela pred chladom. Išlo o zvieracie kože, ktoré boli „pozošívané“ kúskami kostí... O akom takom pokroku možno hovoriť až neskôr, a to v dobe bronzovej, kedy sa ľudia začali zaujímať aj o spracovanie textílií, konkrétne o tkanie z ľanu a vlny. Pokiaľ ide o starostlivosť o telo, s tou sa začalo o čosi neskôr.

Starovek

Starostlivosť o telo v období staroveku, nazývanom aj antika, bola už o čomsi inom. Ľudia sa v tom čase začali zaujímať nielen o hygienu, ale aj o svoj výzor. A čo je ešte zaujímavejšie, čo sa týka starostlivosti o telo v období staroveku, muži predbehli aj ženy! Ako to teda bolo?

1. Hygiena nadovšetko!

Mozaika v rímskych kúpeľoch Tá bola pre ľudí v antike najdôležitejšia. Veď práve z tohto obdobia sa zachovali a boli objavené zvyšky stavieb. Archeológovia objavili niekdajšie kúpele najmä na území Grécka, na Kréte, v Ríme, v Egypte, či v Oriente. Keďže starovek bol obdobím patriarchátu, najmä muži venovali svojmu telu mimoriadnu pozornosť. Boli schopní umývať a kúpať sa aj niekoľko krát denne! Ak si myslíte, že tak robili len v nejakých veľkých kadiach, mýlite sa. V spomenutých krajinách boli totiž vybudované dômyselné systémy kanalizácií, verejných kúpeľov a niektorí ľudia mali dokonca kúpeľne a toalety aj v domoch. Verejné kúpele neslúžili len na očistu. Muži stretnutia v nich považovali za čosi ako kultúrnu udalosť a preberali tu rôzne záležitosti. Nahé telo v tomto období nebolo tabu, preto boli verejné kúpele dokonca obľúbenejšie, ako kúpanie vo vlastnom dome. V tomto období tiež začali vznikať prvé telocvične.

2. Aká bola prvá kozmetika?

Aj v tejto oblasti sa má starovek čím popýšiť. Po obľúbených kúpeľoch bolo pravidlom dopriať si aj masáže, ktoré zahŕňali natieranie rôznych olejov na telo. Tie boli obľúbené najmä na území Grécka a za ten najlepší sa považoval olivový olej. Slúžil aj ako ochrana pokožky pred silným slnkom. Oleje však slúžili aj na výrobu klasických olejových parfumov, ktoré si muži i ženy vtierali do pokožky. Poznali už dokonca aj rôzne masti ako napríklad sezamová masť, či krémy, ktoré sa vyrábali z tuku zvierat. Gréci boli tiež milovníkmi olejčekov do kúpeľa. Pridávali si doň levanduľu a ružové lupienky.

3. Nezabúdali ani na vlasy!

Egypťanky mali dlhé a krásne vlasyUž v staroveku ľudia vedeli, že nesmú zabúdať ani na svoje vlasy. Bohužiaľ to často s rôznymi prípravkami preháňali, čo malo za následok práve vypadávanie vlasov. Takto to bolo najmä v Grécku, kde si muži i ženy pravidelne natierali hlavu agresívnymi mastičkami, ktoré vlasom skôr škodili. Zachrániť ich sa snažili lotosovým výluhom a ružovou vodou. Ak sa im to nepodarilo, nosili rôzne príčesky a parochne. Keďže vlasy mali za úlohu určovať aj spoločenské postavenie, nebolo prípustné chodiť s holou hlavou. Takto totiž vyzerali len otroci. Pokiaľ ide o staroveký Egypt, tam bola situácia odlišná. Ženy totiž používali prírodnú hennu, ktorou si farbili vlasy a zároveň ich vyživovali. Niet divu, že Egypťanky mali krásne dlhé a husté vlasy. Ako vidno, už ľudia v staroveku vedeli, čo je dobré! Rastlinné oleje boli totiž základom všetkých kozmetických produktov. Škoda len, že podobné zvyky a starostlivosť o telo si ľudia neudržali aj v ďalšej epoche ľudských dejín, v stredoveku.

Ďalšie časti seriálu o histórii kozmetiky:

História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v stredoveku

História kozmetiky - ako sa o seba ľudia starali v novoveku (1. časť)

História kozmetiky: Ako sa o seba ľudia starali v novoveku (2. časť)

História kozmetiky: Ako sa o seba ľudia starali v novoveku (3. časť)

História kozmetiky: ako sa o seba staráme dnes


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.