Jamajský čierny ricínový olej [Recenzia]

Jamajský čierny ricínový olej [Recenzia]

Jedného dňa spozorujete, že na vašom hrebeni zostalo viac vlasov než zvyčajne. Pri sprchovaní sa vám zdá, že je na dne vane nejako viac vypadaných vlasov a možno si nájdete i redšie miesta na hlave.

Alebo si predstavte tú nepríjemnú situáciu, keď si v jedle alebo na pracovnom stole neustále nájdete nejaký vlas. Tento problém sa nemusí týkať len vlasov ale môže sa vám to stať i s mihalnicami, či pri mužskej brade. Muži začnú pozorovať kúty, ktoré sa každým dňom zväčšujú a popritom si mnohí nahmatajú i začínajúcu plešinu. Čo s tým? Môžete tomu nejako zabrániť?

Ako teda podporiť rast zdravých vlasov? Jednou z možností je zakúpenie špeciálneho prípravku proti vypadávaniu vlasov, ktorý zväčša obsahuje nejakú účinnú látku zmiešanú s mnohými ďalšími zložkami, ktoré majú zabezpečiť tú správnu hustotu, vôňu a samotný produkt zakonzervovať, aby nedošlo k jeho rýchlemu pokazeniu. Takže popri účinnej látke sa do vašej pokožky dostane i množstvo úplne zbytočných zložiek, ktoré vaša pokožka nepotrebuje a dokonca ju môžu i dráždiť alebo sa v nej ukladať.

Druhou z možností je použiť jednoducho jednu zložku a pritom je to často prírodný produkt, ktorý pôsobí bez zbytočných parfumov, emulgátorov a iných látok, ktoré síce takýto prírodný produkt prikrášlia, ale znižujú jeho účinnosť a zvyšujú jeho cenu.

Jamajský čierny ricínový olej Jamajský čierny ricínový olej si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Nezanedbateľých faktorom je i história takýchto produktov a výsledky po používaní. Novodobé namiešané produkty proti vypadávaniu vlasov neustále menia svoj obal, väčšinou majú stále lepšie a účinnejšie zloženie a zväčša sa nedopátrate či takýto produkt niekomu pomohol.

Na druhej strane prírodné prostriedky sa používajú desaťročia či dokonca stáročia a je mnoho prípadov kedy pomohli, avšak často sa pri prírodných prostriedkoch nevykonávajú štúdie, ktoré by potvrdili tieto účinky.

Jedným z najlepších prírodných prostriedkov proti vypadávaniu vlasov je ricínový olej. Ricínový olej sa získava lisovaním ricínových semien. V nich sa nachádza ricín, čo je jedovatá látka avšak nenachádza sa v oleji lisovaného z týchto semien. Semená sa totiž i pri lisovaní za studena zahrievajú na určitú teplotu a ricín sa v semenách ničí a nedostáva sa do vylisovaného oleja.

Takže ricínový olej je bezpečný na vonkajšie použitie na vlasovú pokožku, mihalnice i bradu. Pri používaní ricínového oleja na vlasy sa osvedčili čierne ricínové oleje ako je jamajský čierny ricínový olej. Oba oleje sa získavajú pražením semien pri vyšších teplotách a následným lisovaním čierneho oleja.

Olej nemá čierne zafarbenie avšak je viditeľne tmavší a má inú vôňu než klasický ricínový olej lisovaný za studena. Ako už názov napovedá jamajský čierny ricínový olej sa vyrába na Jamajke a to konkrétne na malých farmách pri meste St. Thomas. Haitský čierny ricínový olej sa vyrába na farmách na Haiti.

Ide o stáročnú tradíciu, ktorú súčasní obyvatelia oboch ostrovov získali od svojich predkov. Ich predkovia, ktorí boli násilne privlečení ako otroci, priniesli tento olej z Afriky a rozšírili jeho používanie na Jamajke a na Haiti. Ich potomkovia pokračujú v tradícii a vďaka predaju tohto oleja podporujú svoje komunity a udržateľný rozvoj na svojich ostrovoch. Takže predaj a kúpa týchto čiernych ricínových olejov má i etický rozmer.

Keďže semená ricínu sa pestujú na týchto dvoch odlišných ostrovoch tak i ich zloženie a obsah účinných látok je rozdielny. Pôda je v každej lokalite iná a existujú i rozdiely v účinkoch jamajského a haitského čierneho ricínového oleja.

Podľa rozboru jednotlivých olejov má haitský čierny ricínový olej o niečo viac kyseliny ricínolejovej než jamajský čierny ricínový olej. Vedecký výskum potvrdil, že kyselina ricínolejová stimuluje tvoru progstlandinu (PGE2) čo je lipid, ktorý pri dostatočnom množstve podporuje rast vlasov a naopak pri nízkej hladine spôsobuje vypadávanie vlasov. Stimuláciou tvorby tohto lipidu najmä na miestach, kde sa už nenachádzajú vlasy, dochádza k obohateniu vlasových folikúl a podporuje sa regenerácia vlasov.

Ako používať jamajský čierny ricínový olej?

Pri raste vlasov zohráva dôležitú úlohu zdravie vlasovej pokožky. Pokiaľ je vlasová pokožka v nerovnováhe tak nastavajú problémy i s vlasmi. Napríklad presušenie vlasovej pokožky spôsobuje lupiny a rýchle mastenie vlasov i samotnej vlasovej pokožky. Avšak zdravá vlasová pokožka vyživuje vlasové korienky a vlasy vyrastajúce z korienkov sú zdravé, pevné a lesklé.

Ako teda používať jamajský čierny ricínový olej, aby ste dosiahli čo najlepší účinok? V prvom rade treba upozorniť, že ide o veľmi hustý olej. Našťastie najlepšie účinky má pri aplikácii priamo na vlasovú pokožku ak potrebujete podporiť rast vlasov, takže ho nemusíte nanášať na celú dĺžku vlasov. 

Jamajský čierny ricínový olej vmasírujte do vlasovej pokožky

Po dlhodobom skúšaní odporúčam použiť len 1 polievkovú lyžicu jamajského čierneho ricínového oleja. Máte dve možnosti použitia:

  • aplikátor
  • prsty

Aplikátor (plastovú fľaštičku so špicatým aplikátorom) -  vďaka nemu sa ľahko dostanete k vlasovej pokožke bez toho, aby ste zbytočne zamastili zvyšok vlasov. V tomto prípade si pomocou aplikátora nakvapkajte malé množstvo oleja na vlasovú pokožku a masírujte. Potom sa presuňte na ďalšie miesto a opakujte kým si nenasiete jamajský čierny ricínový olej na celú vlasovú pokožku.

Druhou možnosťou je naliať si vlasový olej do mištičky, ponoriť prsty do tohto oleja a následne prstami masírovať vlasovú pokožku. Ak si následne zabalíte vlasy do plastovej fólie a následne do uteráka tak sa pod touto fóliou vlasy a vlasová pokožka zahrejú a otvoria sa vám kožné póry. Olej tak lepšie prenikne hlbšie do pokožky a účinkuje i v týchto hlbších vrstvách.

Necháme pôsobiť aspoň 30 minúť ale čím dlhšie necháte olej pôsobiť, tým lepšie. Pokojne môžete nechať pôsobiť i po celú noc avšak nezabudnite urobiť opatrenia, aby sa olej nedostal na váš vankúš. Môžete napríklad položiť na vankúš ďalší uterák, ktorý zachytí prípadný stekajúci olej.

Jamajský čierny ricínový olej [Recenzia]

V jari a na jeseň nastáva obdobie zvýšeného vypadávania vlasov, takže ja práve toto obdobie využívam na detoxikáciu pokožky a použitie olejových zábalov s jamajským čiernym ricínovým olejom.

Z mojej skúsenosti po prvých použitiach neuvidíte rozdiel v množstve vypadaných vlasov. Vďaka oleju vypadávajú vlasy, ktoré sú poškodené pri korienkoch a vlasová pokožka sa ich zbavuje. Potom však uvidíte, že vám začínajú rásť nové vlasy alebo sa vám vlasy viac zahustia.

Mne napríklad začala rásť nová ofinka a taktiež mi začali zarastať mierné kúty. Nepríjemnosťou je potreba poriadneho vymytia tohto oleja keďže je hustý. Takže ja používam olej väčšinou na vlasovú pokožku a potom odporúčam umyť 2 - 3-krát šampónom. Kondicionér už nepoužívam. Vlasy sú potom i na ohmat pevnejšie a lesklejšie.

Dá sa použiť i na celé vlasy alebo je to zbytočné?

Ide naozaj o veľmi hustý olej a vzhľadom i na cenu jamajského čierneho ricínového oleja by som odporúčala pri použití na celé vlasy ako regeneračnú kúru alebo olejovú masku kombinovať ho s inými rastlinnými olejmi v pomer 1:3 alebo 1:4. Oleje si môžete vybrať podľa vášho typu vlasov.

Napríklad na suché a rozlietané vlasy odporúčame kombinovať jamajský čierny ricínový olej s arganovým olejom. Na veľmi presušené a zničené vlasy zmiešajte čierny ricínový olej s makadamiovým olejom.

Ak trpíte na dermatídy, máte psoriázu vo vlasovej časti alebo jednoducho prehnane reagujete na rôzne bežné vlasové produkty skúste skombinovať jamajský čierny ricínový olej s olejom z vodového melóna. Pri lupinách podporte účinky ricínového oleja pridaní mandľového oleja. Na mastné vlasy budete potrebovať ľahký olej akým je napríklad kokosový olej v kombinácii s jamajským čiernym ricínovým olejom.

Vybrané oleje zmiešajte a zahrejte na teplotu tela. Napríklad v dlaniach alebo vo vodnom kúpeli tak, aby bola teplota oleja trošku vyššia než teplota vášho tela. Znova nezabudnite vlasy zabaliť do plastovej fólie a do uteráka.

Nebojte sa vlasy viackrát umyť

Pri oboch spôsoboch použitia musíte byť pripravené na to, že vlasy budete musieť umyť viackrát. Najmä pri použití prírodných šampónov je častokrát potrebné vlasy umyť i 5-krát keďže sú tieto šampóny menej agresívne a majú jemnejšie čistiace účinky než klasické šampóny. Takže vymývajte kým nedostanete všetok olej z vlasov.

Primiešajte si ho do henny

Ak ste kamarátka s hennou tak využite čas farbenia a do farbiacej zmesi si primiešajte 1 polievkovú lyžicu ricínového oleja. Veľmi vhodné je to najmä v prípade, že trpíte mastnými alebo rýchlo sa mastiacimi vlasmi. Henna je prirodzene trochu suchšia a olej dostane vlasy po použití henny do rovnováhy.

Dá sa jamajský čierny ricínový olej použiť i na rast brady?

Jasné. Mnoho produktov na starostlivosť o bradu ako i na podporu rastu brady obsahuje jamajský čierny ricínový olej alebo obyčajný ricínový olej. Dôvodom, prečo sa používa práve tento olej je, okrem podpory rastu vlasov a brady, že detoxikuje pokožku takže z nej odstraňuje prípadné usadeniny. Chĺpky a vlasy tak môžu ľahšie a rýchlejšie rásť, nebrzdia ich žiadne nánosy a bariéry na pokožke.

DIY sérum na rast brady

Na domáce sérum na rast brady môžete použiť pár kvapiek neriedeného čierneho ricínového oleja alebo si pripraviť vlastnú zmes na bradu. Budete potrebovať:

  • 1 PL jamajský čierny ricínový olej
  • 1 PL kokosový olej
  • 4 KVP éterický olej Eukalyptus či Nové korenie

Všetky ingrediencie zmiešajte a majte pripravené v kúpeľni. Večer si na oblasť, ktorú chcete nechať zarásť alebo priamo na bradu ku korienkom nakvapkajte zopár kvapiek tejto zmesi a vmasírujte do pokožky alebo kefou či hrebeňom naneste po celej dĺžke brady. Ideálne nechajte pôsobiť počas noci, kedy pokožka oddychuje a regeneruje sa.

Pre úpravu brady si pozrite video ako upraviť vašu bradu:

Ako si vybrať medzi rôznymi druhmi jamajského čierneho ricínového oleja?

Jamajský čierny ricínový olej s olejom z nového korenia

Jamajský čierny ricínový olej nájdete nielen ako samostatný olej ale i ako hotový produkt v kombinácii s iným olejmi ako je napríklad jamajský čierny ricínový olej s olejom z nového korenia alebo napríklad s rozmarínom či levanduľou. Výhodu týchto produktov je, že už si ich nemusíte miešať doma ale môžete ich priamo použiť bez toho, aby ste sa zaoberali vlastnou prípravou. Na čo sú teda vhodné jednotlivé druhy jamajského čierneho ricínového oleja?

Jamajský čierny ricínový olej - univerzálny olej na vlasy, mihalnice, obočie, bradu, na masáž kĺbov, na tmavé kruhy pod očami ako i na pleť ako takú.

Jamajský čierny ricínový olej s levanduľou - na vlasovú pokožku, najmä ak trpíte zápalmi vlasovej pokožky alebo ju potrebujete upokojiť. Ideálny i na podráždenú vlasovú pokožku. Odporúčame vyskúšať i na masáž pri problémy so spaním. Levanduľa, ktorá sa nachádza v tomto oleji upokojí myseľ i pokožku a pomáha pri depresii. Pôsobí i pri zápaloch.

Jamajský čierny ricínový olej so šalviou - ideálny pre pleť so zanesenými pórmi, pri nadmernej tvorba kožného mazu i na masáž v predmenštruačnom období a období menopauzy. Pomáha pri zadržiavaní vody a opuchoch.

Jamajský čierny ricínový olej s kokosom - výborný na ochranu vlasových korienkov a samotných vlasov pred lámaním. Kokosový olej dodáva nevyhnutné látky pre zlepšenie lesku a hebkosti vlasov. Efektívne znižuje tvorbu vlasových lupín .

Jamajský čierny ricínový olej s olejom z nového korenia - posilňuje vlasové korienky a pomáha získať silnejšie vlasy. Zvyšuje prekrvenie vlasovej pokožku, dodáva výživné látky vlasovým korienkom a stimuluje vlasové folikuly. Olej z nového korenia na podporu rastu vlasov je prínosom pre ľudí postihnutých tenkými vlasmi a alopeciou (plešatenie)

Podľa môjho názoru by mal jamajský čierny ricínový olej tvoriť základnú kozmetickú výbavu každej ženy. Využijete ho nielen ako zábal či masku na vlasy ale nahradíte ním i očný krém a dá sa použiť i ako odličovač a čistič pleti. Mnoho použití tohto oleja vám ušetrí i peniaze, ktoré by ste utratila za všetky tieto produkty na starostlivosť o vlasy a telo. Takže je to nielen ekologický ale i ekonomicky výhodný produkt.


Súťaž o jamajský čierny ricínový olej zn. Tropic Isle Living!

Stačí odpovedať na jednoduchú otázku: Je vhodné používať jamajský čierny ricínový olej aj na obočie?

Súťaž je ukončená. Víťazkou jamajského čierneho oleja sa stáva Karolína Horná. Srdečne gratulujeme!

Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty3