Jarná aromaterapia

Jarná aromaterapia

Po dlhej zime je jar vytúženou zmenou. Tešíme sa na okamihy, kedy odkladáme ťažké kabáty a necháme sa bozkávať slnečnými lúčmi. Každé ročné obdobie je výnimočné a môžu nás ním previesť čarovné éterické oleje.

Prečo neodolať éterickým olejom

Nie je to iba o tom, že by boli krásne a voňavé. Éterické oleje sú zmesi prchavých látok s výraznými liečivými účinkami. Získavajú sa z rôznych častí rastlín. Môžu sa použiť na podporu zdravia, ako alternatívna alebo doplnková liečba a používať ich pri výrobe vlastnej kozmetiky alebo čistiacich prostriedkov.

Ja ich obľubujem do pleťových masiek a domácich difuzérov, no možností je nespočetne veľa. Môžu sa inhalovať, pridávať do kúpeľa alebo do obkladov, do čistého rastlinného oleja na masáže, niektoré sú vhodné aj na vnútorné použitie.

Dôležité je vybrať si kvalitné éterické oleje, ktoré sú čisto prírodné. Mali by byť balené v tmavom skle, ktoré ich chráni pred znehodnotením. Každý esenciálny olej musí obsahovať latinský názov rastliny, z ktorej bol izolovaný a rovnako dôležitý je aj dodávateľ.

Zabojujte proti jarnej únave alebo smútku

K jari patrí upratovanie a únava. Prichádza nebadane. Najprv sme šťastní, že je krásne počasie a chceme stihnúť veľa vecí. Po pár dňoch sa to však zmení a cítime sa unavení, nervózni, vyčerpaní, nešťastní.

Nie je to choroba v prvom zmysle slova, ale aj tak dokáže znepríjemniť naše slnečné dni. Dobrou správou je, že sa s ňou dá bojovať. Pomôže cvičenie, pohyb na čerstvom vzduchu, zdravšia strava a pitný režim.

Éterické oleje majú veľkú silu aj nad únavou. Pomôžu oleje ako bazalka, borovica, grep, levanduľa, mäta, mandarínka, rozmarín, pelargónia alebo tymian. Nakvapkajte si ich do aromalampy, difuzéra alebo na keramickú doštičku a dovoľte vôni, aby Vám pomohla prekonať nepríjemné pocity.

Únavu môže sprevádzať aj stres, ktorý veľmi negatívne vplýva na fungovanie celého organizmu. S ním zatočia levanduľový, ružový, vanilkový, škoricový, borovicový alebo pomarančový olej.

Aj pri úzkosti a depresii môžete siahnuť po prírodnej liečbe. Dobre poslúžia jazmínový, levanduľový, ružový, medovkový, ylang ylang, grapefruitový alebo citrónový olej.

Radosť a spokojnosť prinášajú šťavnaté citrusové vône ako bergamot, pomaranč, mandarínka alebo citrón. Ich výhodou je, že nielen krásne voňajú, ale domov je vďaka nim útulnejší a zdravší.

Chrípka nebude mať šancu

Po zime môže byť imunita oslabená a ľahšie prechladneme alebo chytíme chrípku. Ľahko nás poteší aj počasie. Jeden deň slnko, druhý dážď, tretí mráz. Neraz sa nevieme správne obliecť, a preto sa chorobe vystavujeme ľahšie.

Jarná aromaterapia

Zásobila som sa éterickými olejmi, ktoré vyberám zo skrinky nielen podľa potreby, ale aj podľa ročného obdobia. Pri problémoch s dýchaním je dobré prevoňať izbu esenciálnymi olejmi eukalyptus, tymián, mäta alebo borovica. Môžete si ich kvapnúť aj do horúceho kúpeľa. Dôležité ale je, aby ste ich ešte pred tým rozmiešali v mlieku alebo čistom rastlinnom oleji.

So šálkou horúceho čaju si doprajte oddych, aby telo nabralo sily potrebné na boj s chorobou. Esenciálne oleje nepôsobia iba na fyzické, ale aj na psychické zdravie. Pomáhajú zlepšiť náladu, zahnať negatívne myšlienky, dodať silu a energiu. Každý z nich prináša nejaké posolstvo a je nádherné objavovať ho.

foto: pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.