Jesenná sila éterických olejov

Jesenná sila éterických olejov

Leto je nenávratne preč a z trónu ho zosadila pani jeseň. Niekto ju miluje pre farebnosť a hravosť, inú ju neznášajú a netrpezlivo čakajú na jar. Tak či onak je jeseň naozaj zaujímavým obdobím, ktorí si môžete spríjemniť éterickými olejmi.

Poďme sa zohriať

Jeseň si už automaticky spájame s chladným počasím, ktoré neraz sprevádza vietor a dážď. Siahame po šatkách, šáloch, teplejších ponožkách, bundičkách a tešíme sa na hrejivé slnečné lúče. Večer varíme čaj, vyťahujeme teplé deky a papuče.

To všetko k tomuto obdobiu patrí a má svoje neopísateľné čaro. To výborne podčiarkne éterický olej kardamón, škorica alebo klinček. Domácnosť prehrejú a navodia príjemnú atmosféru.

Ak si chcete pripomenúť letnú prechádzku lesom, pomôžu vám éterické oleje smrek, jedľa alebo borovica. Všetky spomenuté vône sú tiež predzvesťou Vianoc, na ktoré sa mnoho ľudí teší celú jeseň.

Posilnenie imunity

Jeseň neprináša len krásne okamihy, ale aj nárast rôznych chorôb – prechladnutia, chrípky, angíny. Vo väčších kolektívoch sa šíria ako malý požiar a niektorí ľudia sú chorí opakovane.

Imunitný systém dostáva naozaj zabrať a občas siahame aj po vitamínoch z lekárne. To ale vôbec nie je potrebné! Vitamíny a minerály získame z pestrej a bohatej stravy. Stačí zvýšiť množstvo ovocia a zeleniny v jedálničku, najlepšie je vyberať si z našich jesenných potravín.

Jesenné ovocie

Éterické oleje ako ravintsara, tea tree, eukalyptus, tymián, borovica i citrón majú silné antimikrobiálne účinky. Prečistia vzduch od patogénov a posilnia imunitu. Malý difuzér môžete mať aj v práci a prečistíte tak vzduch hocikedy, kedy to budete považovať za vhodné.

Zlepšite si náladu a lepšie sa sústreďte na prácu

Čoraz kratšie dni bez slnka pôsobia na citlivejších ľudí podobne ako depresia. Cítia sa unavení, smutní, bez života, horšie sa im zaspáva, nič ich nebaví, na prácu sa nevedia sústrediť. Myšlienkami odbiehajú niekde do slnečných krajín a nevedia si predstaviť, že jeseň ani zďaleka nekončí.

Na dobrý spánok je ako stvorený levanduľový éterický olej. Upokojí, navodí lepší a kvalitnejší spánok. Veľmi podobne účinkuje aj medovka. Náladu zlepší bergamot, grapefruit, harmanček, jazmín či vanilka.

Nebojte sa siahnuť po vôni, ktorú máte radi. Pomôže vám vyčarovať úsmev na perách, lebo si s ňou spojíte spomienky a príjemnú atmosféru.

Sústrediť sa na prácu, keď vonku prší, fúka a je tma ako v rohu? Môže sa to javiť ako dosť veľký problém, ale máme pre vás výborných pomocníkov. Éterické oleje eukalyptus, rozmarín či citrusové vône dodajú energiu, zlepšia pamäť i sústredenie.

Nezabúdajte na zdravé trávenie

Leto praje domácej zelenine, grilovanému mäsu, všakovakým šalátom či ovociu. Vyššie teploty prajú ľahším jedlám, ktoré menej zaťažia žalúdok. S príchodom jesene sa to ale mení. Prichádzajú rôzne hody a jarmoky, zabíjačkové špeciality, divina alebo husi. Pre žalúdok to môže byť zrazu záťaž.

Môže to znieť divne, ale aj aromaterapia môže prispieť k lepšiemu tráveniu. Inhalácia olejov zo semienok ako kmín, fenikel, anýz, koriander spolu s pitím čajov z byliniek (napríklad mäta alebo kamilka) prispejú k zlepšeniu trávenia.

Jeseň znamená koniec kúpania, horúcich slnečných dní, bezstarostných večerov na terase a ľahkých šiat. Napriek tomu by sme z toho nemali byť smutní, pretože zasa prináša niečo nové a pekné. Spríjemnite si dni plné lístia, gaštanov, huňatých ponožiek a teplého čaju úžasným éterickým olejom. Určite to neoľutujete.

Máte svoje overené jesenné vône?

Foto: pxhere.com, pxhere.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty8