Kakaovým bahnom ku krásnej pleti

Kakaovým bahnom ku krásnej pleti

Čokoládu snáď zbožňuje každý. Ja sa hlásim ako prvá. Je to proste závislosť, ktorej sa nechcem vzdať za žiadnu cenu. Lenže okrem tej skvelej chute v ústach je výbornou voľbou aj pre pleť. Aj keď nie tak priamo čokoláda, ale samotné kakao a jeho použitie do masiek, či bahna, o ktorom dnes bude reč.

Ale prečo práve kakao?

Kakaové bôby obsahujú obrovské množstvo minerálnych prvkov, nehovoriac o prítomnosti vitamínov. V rámci spomínaných minerálov sú bohato obsiahnuté hlavne horčík, vápnik, železo, či fosfor. Všetky patria k makroprvkom, ktoré majú nezastupiteľné miesto pri správnej funkcii celého organizmu.

Prvky:

Horčík

Ide o prvok, ktorý neraz nájdeme na rôznych výživových doplnkoch v kombinácii s inými zložkami alebo výhradne samotný. Ak ho chcete užívať v tabletovej forme, odporúčam staviť na organickú formu akou je orotát, laktát alebo citrát. Nakoľko majú omnoho väčšiu vstrebateľnosť v rámci organizmu ako anorganické formy, zahŕňajúc oxidy, ktoré bežne nájdete v šumivkách. O tom, že je dôležitý pre správnu funkciu nervovej sústavy, zabraňuje vzniku kŕčom a pôsobí účinne proti únave asi viete.

Kakaovým bahnom ku krásnej pleti

Vápnik

Ďalší prvok, ktorý si väčšinou spájame so silnými kosťami a zubami okrem iného. Avšak pre telo je omnoho dôležitejší v rámci správnej funkcie svalov, nervov podobne ako horčík, ale zároveň aj pre správnu funkciu srdca a pri samotnom zrážaní krvi, kde aktivuje zrážací faktor. Tento prvok je v úzkej súvislosti s vitamínom D, ktorý si vieme syntetizovať v rámci organizmu pôsobením slnečného žiarenia.

Železo

Hlavný prvok potrebný pri zrážaní krvi spolu s vápnikom. Jeho nedostatok sa prejavuje anémiou (chudokrvnosťou). Je súčasťou pyrolového kruhu tvoriaceho hemoglobín, súbežne s tým zabezpečuje tvorbu erytrocytov, teda hlavných krvných elementov prenášajúcich kyslík. Aktivuje dýchacie enzýmy a období tehotenstva je nepostrádateľný pre vývin plodu.

Fosfor

Fosfor ako taký je významnou zložkou zubov ako aj kostí. Posilňuje ich a udržuje v dobrom stave. Je zároveň udržiavateľom vhodného pH prostredia v rámci udržania homeostázy v organizme. Okrem toho je prepojený aj s energetickým centrom, ktoré jeho množstvo reguluje a na tom je založená jeho premena. A nemôžeme zabudnúť na jeho miesto pri tvorbe nukleových kyselín, ktoré sú podstatnou zložkou pri prenose a zachovaní genetickej informácie.

Vitamíny:

Okrem vyššie spomínaných prvkov kakaové bôby obsahujú aj vitamíny, ktoré sú taktiež podstatnou zložkou. Obsiahnuté sú vitamíny rozpustné v tukoch ako A, D a E, ale aj vo vode rozpustné, a to C a B-komplex. Už vieme, čo stojí za účinnosťou kakaových bôbov. Avšak v spojení všetkých týchto látok majú zvýšenú účinnosť, a čo sa týka pokožky, tak na ňu pôsobia spevňujúco. Túto vlastnosť ocenia tehuľky, ktoré sa obávajú strií. Avšak pomáhajú aj pri celulitíde.

Kakaové bahno

Okrem toho však ak trpíte mastnou pleťou a objavuje sa u vás akné v silnejšej, či slabšej forme, tak môžete liečbu podporiť aj práve kakaovým bahnom, ktoré si viete vyrobiť rýchlo aj doma, pričom každá jedna zložka má svoje opodstatnie.

Kakaovým bahnom ku krásnej pleti

Čo budete potrebovať?

  • 2– 3 PL bieleho jogurtu
  • 1 PL kakaa
  • 1 PL mlieka
  • 1/2 roztlačeného banánu
  • 1 PL medu
  • 1 PL citrónovej šťavy

Význam jednotlivých zložiek:

Biely jogurt hĺbkovo čistí pleť a pomáha s mastnotou.

Mlieko hydratuje a zároveň eliminuje vrásky.

Banán má exfoliačnú funkciu, zároveň však aj hydratuje a redukuje samotné akné.

Med je prírodné antibiotikum a pôsobí teda antibakteriálne.

Citrónová šťava zjemňuje akné a zosvetľuje tmavé škvrny po akné.

No a samotné kakao okrem vyššie spomínaných dôvodov ešte dodáva samotnú farbu.

Postup:

Všetky ingrediencie zmiešame do peknej hmoty. Tú následne aplikujte na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť 20 minút. Následne zmyte vlažnou vodou. Pre viditeľných efekt sa odporúča dlhodobo používať raz až dvakrát týždenne.

Skúšali ste niekedy bahno na pleť? Vedeli ste o týchto benefitoch kakaa na ľudský organizmus?

foto: pixabay, pixabay, pixabay


Nika Žembová
Nika Žembová
Bloggerka žijúca si svoj sen. Vždy pozitívne naladená študentka farmácie, ktorá si ulietava na kozmetike, dobrých romantických knihách a filmoch. Zbožňuje jógu a beh, bez pohybu by deň nebol dňom, no neodolá čokoláde a pečeniu dobrôt. Úplne vypne pri písaní a dobrej poľskej, či latino hudbe.