Kalendár zberu byliniek na mesiac december

Kalendár zberu byliniek na mesiac december

Cítite to? Prišiel december a vo vzduchu cítiť Vianoce. Napriek tomu, že svet okolo nás sa kvôli koronavírusu zmenil, všetci sa snažíme žiť naše životy naplno a vychutnať si tento nádherný mesiac. Byliniek sa síce nedá zbierať veľa, ale môžeme využiť všetky tie, ktoré sme nazbierali počas roka. Stále môžeme zbierať imelo biele a plektrant.

Imelo biele

Imelo biele

Imelo poznáme všetci ako cudzopasnú rastlinu, ktorá rastie na ihličnatých aj listnatých stromoch. Zbierajú sa konáriky aj listy najmä v zimných mesiacoch. Po celý rok sa zbiera imelo z borovíc.

Musí sa dobre usušiť, inak sčernie. Táto bylinka sa používa na zníženie tlaku, spomaľuje tep, znižuje krvácanie, pomáha aj pri chorobách nervového systému, arterioskleróze, artróze, spondylóze a chronických ochoreniach kĺbov. Ak sa rozhodnete vyskúšať imelo, poraďte sa s lekárom a dávkujte ho v maličkých množstvách, lebo vo vyšších je jedovaté.

Plektrant – nádchovník

Plektrant nádchovník

Bylinka, ktorá sa dá zbierať celoročne, je najmä na zimu vítaným pomocníkom. Jeho listy zostávajú dlho svieže a šťavnaté, preto nie je dobré sušiť ho, ale vždy si odtrhnúť čerstvý lístok. Môžete si z neho uvariť lahodný čaj alebo inhalovať ho. Účinkuje pri nádche, horúčke, nachladnutí, uvoľňuje dýchacie cesty, znižuje tlak aj cholesterol, zmierňuje bolesti hlavy a pomáha pri žalúdočných a črevných problémoch.

Ideálne čaje na zimu

Čaj zo sušených šípok je jednoznačne jeden z tých najlepších, aké si v zime môžete pripraviť. Sušené šípky zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 15 - 20 minút. Po scedení si ho môžete vychutnávať jeho lahodnú chuť.

Šípky sú veľmi bohatý zdroj vitamínu C, ale ich sušením a skladovaním obsah tohto vitamínu klesá. Šípky obsahujú aj tiamín, niacín, riboflavín, vitamín A, B6, E, K, kalcium, železo, magnézium, fosfor, draslík, sodík a zinok. Sú účinným antioxidantom, podporujú imunitu, pomáhajú pri liečbe chrípky a zápalov.

Čaje na kašeľ môžu byť vítaným pomocníkom v čase chrípok, prechladnutí. Čaj z podbeľu liečivého je vhodný pri suchom a dráždivom kašli, podporuje liečbu zápalov dýchacích ciest aj chrípky a zlepšuje imunitu.

Skorocel kopijovitý vám pomôže pri nachladnutí a dusivom kašli, pri probléme so zahlienenými pľúcami a prieduškami a uľahčuje vykašliavanie. Kvety lipy malolistej môžete skúsiť pro dráždivom kašli, čaj podporuje potenie a pri prechladnutí zlepšuje zdravotný stav. Na kašeľ je vhodný aj čaj zo slezu, pľúcnika lekárskeho či divozelu veľkokvetého.

Z byliniek môžete pripraviť čaje pre celú rodinu a pomôžu na širokú škálu problémov. Nezabúdajte na to, že aj v studenom počasí je potrebné dodržiavať pitný režim a práve čaje sú ideálnym nápojom. Ochuťte si ich kvalitným slovenským medom a na zdravie!

Aký čaj si v chladnom počasí pripravujete najradšej?

Ďalšie časti seriálu:

Kalendár zberu byliniek – január

Kalendár zberu byliniek – február

Kalendár zberu byliniek – marec

Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Kalendár zberu byliniek na mesiac jún

Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Kalendár zberu byliniek na mesiac august

Kalendár zberu byliniek na mesiac september

Kalendár zberu byliniek na mesiac oktober

Kalendár zberu byliniek na mesiac november

foto: wikipedia.org


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.