Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Jar je v plnom kvete a je ju cítiť čoraz viac. Vtáčiky spievajú, všetko kvitne a bzučí. Byliniek je v prírode čoraz viac. Čo ponúka kalendár zberu byliniek v mesiaci apríl?

Rebríček obyčajný

Myší chvost - rebríček obyčajný

Rebríček obyčajný možno poznáte aj ako myší chvost. Táto bylinka s bielymi kvetmi obľubuje suché miesta v lese, na lúke alebo na skalnatejších častiach. Zbiera sa stonka s kvetom a v závislosti od nadmorskej výšky je to od apríla - mája až do augusta. Používa sa buď na čaj, alebo na obklady.

Prečo by ste si ho mali ísť nazbierať aj vy? Rebríček obyčajný odporuje imunitný systém a prečisťuje organizmus od škodlivých látok. Prospieva aj našej pleti, lebo podporuje hojenie drobných raniek a kožných chorôb, znižuje mastenie pokožky a odstraňuje lupiny.

Zlepšuje trávenie, ženám upravuje menštruačný cyklus, pomáha pri migréne a podporuje aj kardiovaskulárny systém. Čaj z dvoch lyžičiek sušeného rebríčka pomôže na zlepšenie stavu mastných vlasov a pokožky, nebudú sa tvoriť lupiny a pokožka sa bude lepšie hojiť.

Pastierska kapsička

Pastierska kapsička

Malé deti pastiersku kapsičku obľubujú preto, lebo si z nej vedia urobiť hrkálku. Zbierať sa dá od skorej jari až do jesene. Jednoducho sa usuší a doma si z nej pripravíte lahodný čaj alebo obklad.

Obsahuje flavonoidy, triesloviny, kyseliny, vlákninu, sacharidy, bielkoviny, minerálne látky a vitamíny, preto je pre naše telo prospešná. Nájdete ju aj v mestách, ale vtedy ju treba poriadne umyť kvôli exhalátom.

Pastierska kapsička pomáha chrániť pred voľnými radikálmi a má detoxikačné účinky. Obľúbená je najmä preto, lebo podporuje obličky, pečeň a močové cesty a tiež srdce. Na pokožku vplýva tak, že prispieva k hojeniu kožných chorôb a drobných poranení. Obklady z prasličky uvoľňujú svaly a zmenšujú opuchy.

Žihľava dvojdomá

Žihľava dvojdomá

Kto by nepoznal pŕhľavu alebo žihľavu dvojdomú, ktorá dokáže popŕhliť a zanechať pokožku červenú a svrbiacu? Natrhať sa dá od apríla a nájdete ju v záhrade, parku, lesíku. Určite po ňu nemusíte ďaleko a najčastejšie sa zbierajú listy.

Obsahuje vlákninu, sacharidy, bielkoviny, tuk, vodu, vápnik, horčík, draslík, železo, sodík, vitamín A, B a C. Obľúbená je v starostlivosti o vlasy, lebo podporuje ich rast a lesk a zlepšuje stav lupín.

Zlepšuje imunitu a má detoxikačné účinky. Čistí krv a je prevenciou proti krvným zrazeninám. Podporuje trávenie, zdravú funkciu srdca, odvodňuje organizmus a čistí obličky. Priaznivo pôsobí na boľavé svaly a kĺby a pomáha aj pri migréne.

Žihľavový čaj môžete aplikovať pri rôznych kožných poraneniach a chorobách, pri lupinách, pri rednúcich alebo vypadávajúcich vlasoch a pomôže aj ako obklad na boľavé svaly a kĺby.

Nátržník vzpriamený

Nátržník vzpriamenýNátržník vzpriamený je bylinka, ktorá sa zbiera od marca – apríla a rastie na kamenistých stráňach, suchých miestach a riedkych lesoch. Zbierame podzemky, ktoré sa sušia.

Bylinka má protizápalové účinky, prispieva k zastaveniu krvácania a používa sa pri zápaloch tráviaceho systému. Odvar sa môže používať aj na popáleniny, ekzémy alebo popraskanú pokožku rúk a nôh.

Hluchavka biela

Hluchavka biela

Hluchavka biela, ako už jej názov napovedá, má jemné biele kvety. Nájdete ju na miestach, kde rastie aj žihľava, napríklad na vlhkých miestach, v priekopách, pri násypoch, pri cestách, pri múroch, pri plotoch. Zbierať sa môžu kvety alebo kvitnúca vňať.

Použiť ju môžete v prípade nepravidelnej menštruácie alebo menštruačných bolestí. Účinkuje pri zápaloch dýchacích alebo močových ciest a upravuje aj činnosť čriev. Používa sa aj na liečbu hemoroidov a pri problémoch s prostatou.

Z hluchavky bielej sa pripravuje odvar, kúpeľ alebo obklad. Čaj pripravíte tak, že 1 čajovú lyžičku kvetu zaparíte štvrť litrom vriacej vody a necháte 10 minút vylúhovať. Piť ho môžete 2 – 3 razy denne aj dlhodobejšie.

V apríli môžete zbierať aj brezu previsnutú, bazu čiernu, dub letný, lopúch, medvedí cesnak, pľúcnik lekársky, podbeľ liečivý, púpavu lekársku alebo sedmokrásku obyčajnú, o ktorých si môžete prečítať v minulom článku. Skúsili ste už tohto roku zbierať bylinky?

Ďalšie časti seriálu:

Kalendár zberu byliniek – január

Kalendár zberu byliniek – február

Kalendár zberu byliniek – marec

Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Kalendár zberu byliniek na mesiac jún

Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Kalendár zberu byliniek na mesiac august

Kalendár zberu byliniek na mesiac september

Kalendár zberu byliniek na mesiac október

Kalendár zberu byliniek na mesiac november

Kalendár zberu byliniek na mesiac december

foto: pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, wikipedia.org, pixabay.com, pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.