Všimli ste si, ako ten čas letí? Len teraz sme sa tešili z toho, že sa začína leto a ono sa už stihlo prehupnúť do svojej augustovej podoby. Naša príroda stále láka na krásne výlety, tak prečo si popri nich nenazbierať nejaké bylinky? Kalendár zberu byliniek na august je zasa pestrý a nájdete tam zaujímavých pomocníkov.
Táto rastlinka je dvojročná, no dokáže narásť až do výšky dvoch metrov a zásobiť nás tak množstvom svojich kvetov. Divozel veľkokvetý nájdete pri železničných tratiach, na okraji lesa, rúbaniska, teda na miestach, kde je teplo a pôda je trochu kamenistá.
Od jún až do septembra sa zbierajú žlté kvety, z ktorých sa dá urobiť čaj, olej, sirup. Má antiseptické účinky, podporuje zdravé dýchacie cesty a uvoľňuje hlieny. Eliminuje bolesti kĺbov, podporuje hojenie kožných poranení a chorôb, má aj močopudné účinky.
Na olej potrebujete 2,5 deci panenského olivového olej, 2 hrste divozelových sušených alebo čerstvých kvetov (sušené/čerstvé) a nádobku na uskladnenie. Do olivového oleja vložte kvety divozelu, fľašku uzatvorte a nechajte na slnku mesiac. Raz do týždňa s nádobkou zatraste. Po mesiaci ho sceďte, používať sa môže na afty, herpes alebo pri bolesti uší.
Pre niekoho je to len obyčajná burina, ktorá rastie okolo nás. Ďatelina lúčna však dokáže omnoho viac a kvety sa zbierajú počas kvitnutia a to je od konca apríla až do septembra. Máte preto ešte dosť času, aby ste si ju nazbierali a vyskúšali jej blahodarné účinky.
Detoxikuje organizmus, má antiseptické a antibiotické účinky, podporuje zdravé trávenie, prečisťuje krv, dezinfikuje rany a zlepšuje ich hojenie, upokojuje nás a zlepšuje spánok. Odvar môžete používať na ekzémy, rany alebo popáleniny.
Potrebovať budete 2 polievkové lyžice kvetu ďateliny, 3 dcl vody a sitko na čaj. Ďatelinový kvet zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať tak 15 – 18 minút. Odvarom môžete potierať umyté a suché rany, nemusí sa oplachovať.
Koriander pravdepodobne poznáte ako chutné korenie, ktoré dodá mäsu zaujímavú chuť. Zbierame z neho nadzemnú časť, keď žltozelená farba koriandru začína blednúť, teda niekedy v júli a v auguste. Pestovať ho môžete v záhrade alebo v kvetináči, nie je to nič komplikované.
Zlepší vaše trávenie, účinkuje aj proti črevným parazitom, nadúvaniu, má antiseptické, antimikotické a detoxikačné účinky. Lepšie sa vďaka nemu hojí pokožka, zlepšuje sa stav pokožky a vlasov, pomôže pri migréne, strese a zlom spánku.
Ďalšou známou koreninou je aj oregano alebo inak povedané pamajorán obyčajný. Výhodou je, že ho nájdeme od nížin až po hory, páči sa mu na suchých slnečných stráňach, rúbaniskách i v redších lesoch. Mnohí ľudia ho s obľubou pestujú v kvetináči, lebo je nielen chutné, ale aj veľmi prospešné pre naše zdravie. Zbiera sa v júli a v auguste.
Uľahčuje vykašliavanie, pomáha pri bolestivej menštruácii alebo zápale pečene, zlepšuje trávenie, upokojuje pri strese, nespavosti, má močopudné účinky a postará sa aj o vyrážky alebo ekzémy.
Oreganový olej sa považuje za mimoriadne silné prírodné antibiotikum, pomáha bojovať s infekciami, baktériami, vírusmi, zápalmi alebo plesňami.
Neprehliadnuteľná žltá rastlinka sa zbiera hneď dvakrát. Najskôr zbierame kvety počas kvitnutia v apríli a máji, potom mladšie listy v júli a v auguste. Rastie od nižších nadmorských výšok až do horských oblastí najmä tam, kde je trochu vlhkejšie prostredie. Obľubuje brehy potoka, rieky či polia.
Oceníte ho najmä v čase chrípok a nachladnutí, pretože pomáha pri zápaloch horných dýchacích ciest, bronchitíde, zápale pľúc, odporúča sa aj pri nechutenstve, pomáha pri zápaloch žíl a kožných ochoreniach, vredoch, popáleninách a môže sa použiť aj ako obklad pri zapálených očiach.
Aj tymián určite poznáte z kuchyne, je to korenie do polievok, omáčok, plniek a šalátov. Vňať sa zbiera od mája do augusta a rastie na slnečných, suchších a ľahších pôdach.
Prečo by ste ho mali skúsiť? Dúška tymiánová pomáha proti hnačkám aj plynatosti, má protizápalové účinky, pomáha aj proti baktériám, plesniam, črevným prvokom a parazitom, využijete ju pri prechladnutí, kašli i infekcii močových ciest a stimuluje krvný obeh a produkciu bielych krviniek.
Jeho nadmerná konzumácia môže spôsobiť zvýšenú činnosť štítnej žľazy, preto by sa v podobe čaju nemal užívať často. Skôr sa odporúča ako kloktadlo, do kúpeľa a ako korenie.
V auguste si môžete pozbierať aj bylinky ako bazalka pravá, čakanka obyčajná, ibiš lekársky, nechtík lekársky, praslička roľná či saturejka záhradná, o ktorých si môžete prečítať v predchádzajúcom článku.
Boli ste si už nazbierať bylinky na zimu?
Ďalšie časti seriálu:
Kalendár zberu byliniek – január
Kalendár zberu byliniek – február
Kalendár zberu byliniek – marec
Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl
Kalendár zberu byliniek na mesiac máj
Kalendár zberu byliniek na mesiac jún
Kalendár zberu byliniek na mesiac júl
Kalendár zberu byliniek na mesiac september
Kalendár zberu byliniek na mesiac október
Kalendár zberu byliniek na mesiac november
Kalendár zberu byliniek na mesiac december
foto: wikipedia.org, pxhere.com, pexels.com, pikist.com, pixabay.com, pixabay.com
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia