Kalendár zberu byliniek na mesiac jún
Tento rok priniesol v našich životoch veľkú zmenu. Koronavírus nás uväznil doma a prinútil nás pozrieť sa na svet trochu inými očami. Mnohí z nás sa do prírody vybrali hľadať pokoj, radosť alebo bylinky. Viete, aký je kalendár zberu byliniek na mesiac jún?
Lipa
Lipa je strom, ktorý na Slovensku pozná azda každý. Jej čaj pomáha na mnoho neduhov, a preto si treba kvety nazbierať tesne po rozkvitnutí a opelení. Ideálny čas je máj alebo jún, všetko závisí od počasia.
Čaj je výborný ako prevencia proti nachladnutiu, pomáha vyplaviť škodlivé látky z organizmu, pri chrípke zmenšuje bolesti hrdla a zráža horúčku, pomáha s vykašliavaním. Lipový čaj si môžete dať aj pri problémoch s nespavosťou, nervozitou, migrénou, tráviacich problémoch aj infekciách. Potrebovať naň budete jednu polievkovú lyžicu sušených kvetov lipy, 4 decilitre vody a plátok citróna. Vylúhovať nechajte okolo 15 minút.
Mäta pieporná
Kto by nepoznal osviežujúcu vôňu mäty? Obľubujeme ju do nápojov, koktailov, likérov, omáčok, čokolád alebo rôznych koláčov. Vňať a listy sa môže zbierať od júna – júla a suší sa na dobre vetraných miestach.
Povzbudzuje imunitný systém, má antibiotické a antiseptické účinky. Obľúbená je v zubných pastách, lebo osviežuje dych. Podporuje trávenie, lepší spánok, upravuje problémy s trávením, dokáže ochladzovať organizmus. Neodporúča sa však tehotným ženám, lebo znižuje tvorbu mlieka. Obdobné účinky má aj éterický olej z mäty, ktorý si môžete kúpiť tu.
Medovka lekárska
Medovka lekárska patrí tiež k mimoriadne voňavým bylinkám. Listy z medovky zbierame pred kvitnutím v júni – júli. Tie sa následne sušia alebo sa ako čerstvé používajú do varenia, limonád alebo do prírodnej kozmetiky.
Dokáže pomáhať pri menštruačných bolestiach, nadúvaní, búšení srdca a vysokom krvnom tlaku alebo pri psychických ťažkostiach. Upokojuje od stresu, zmierňuje časté zmeny nálad a pomáha zaspať, preto si čaj môžete dopriať pred spaním. Pripravíte si ho tak, že 2 čajové lyžičky usušenej medovky zalejete 2,5 decilitrami vriacej vody a nechajte lúhovať 8 - 12 minút. Denne je povolené vypiť tak dve – tri šálky tohto čaju.
Ľubovník bodkovaný
Túto bylinku môžete poznať aj pod názvami ako trezalka, svätojánska bylina, bylina či krv sv. Jána alebo ako koreň matky Božej. Nadzemnú časť ľubovníka môžeme zbierať od mája do augusta. Odrezávajú sa horné časti stoniek asi to 20 centimetrov od vrcholu.
Podporuje imunitu a prečisťuje náš organizmus, pomáha odstraňovať zápaly, vírusy, migrény alebo bolesti. Zlepšuje trávenie, odstraňuje aj stres a nervozitu. Pri vonkajšom použití je vhodný na kožné choroby a zle hojace sa rany.
Rozmarín lekársky
Táto bylinka je úžasná v tom, že si ju môžete pestovať doma v kvetináči a užiť si jeho vôňu. Používať sa môže čerstvý alebo sušený, ale len v malých dávkach, inak je jedovatý.
Podporuje správne fungovanie imunitného systému, má antiseptické účinky, zlepšuje trávenie a chuť do jedla, zvyšuje krvný tlak. Používať sa môže vo forme čaju alebo obkladu, v kuchyni je ako korenina. Denne si môžete pripraviť 1 až 2 hrnčeky čaju, lyžičku zalejte dvomi decilitrami horúcej vody, nechajte 10 – 15 minút vylúhovať a môžete ho vypiť.
Borák lekársky
Táto bylinka sa zbiera od mája do septembra a zbierame kvet, listy a vňať na začiatku kvitnutia. Mladé listy môžete pridať aj do šalátov, pomazánok a syrov.
Podporuje obranyschopnosť, poslúži aj ako prevencia vzniku rakoviny a civilizačných ochorení, detoxikuje organizmus, podporuje trávenie a tvorbu krvi, má močopudné účinky, pomáha pri hojení rán a kožných ochoreniach. Borák lekársky sa nedoporučuje tehotným a kojacim ženám a ľuďom, ktorí užívajú antidepresíva alebo lieky na riedenie krvi.
Benedikt lekársky
Benedikt lekársky môžeme zbierať viac razy ročne, zbierajú sa listy. Pestovať sa dá aj v záhrade, ak má dostatok slnka a suchšiu pôdu.
Čaj si pripravíte tak, že 1 čajovú lyžičku sušených listov zalejete šálkou vriacej vody a vypiť môžete dve šálky denne. Benedikt lekársky podporuje imunitný systém, má protirakovinové, antiseptické a detoxikačné účinky. Prečisťuje pečeň a obličky, cievy a srdce, upokojuje nervový systém a zlepšuje hojenie kožných poranení.
Nevädza poľná
Modrá rastlinka sa nedá prehliadnuť. Nevädza kvitne od júna do júla a zbierame jej modré hlavičky bez stopiek. Nájdete ju na poliach a na lúkach, obľúbená je aj v kozmetike.
Podporuje imunitu, má silný močopudnú účinok a odvodňuje organizmus, zvyšuje chuť do jedla a podporuje hojenie pokožky. Na odvar budete potrebovať 2 polievkové lyžice sušených alebo čerstvých nevädzových lupienkov z kvetu a 3 deci vody. Nevädzový odvar dezinfikuje rany a zlepšuje proces ich hojenia. Odporúča sa na suchú pokožku hlavy, lupiny alebo oslabené vlasy.
V júni môžete v prírode nájsť aj kostihoj lekársky, materinu dúšku, palinu pravú, repík lekársky, rumanček, skorocel alebo šalviu, o ktorých si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.
Aké bylinky ste si nazbierali naposledy?
Ďalšie časti seriálu:
Kalendár zberu byliniek – január
Kalendár zberu byliniek – február
Kalendár zberu byliniek – marec
Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl
Kalendár zberu byliniek na mesiac máj
Kalendár zberu byliniek na mesiac júl
Kalendár zberu byliniek na mesiac august
Kalendár zberu byliniek na mesiac september
Kalendár zberu byliniek na mesiac október
Kalendár zberu byliniek na mesiac november
Kalendár zberu byliniek na mesiac december
foto: wikipedia.org, pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, wikipedia.org
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.
Diskusia