Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Máj je lásky čas a príroda je v plnom kvete. Je to ideálny čas na prechádzky v prírode, počas ktorých môžete nájsť rôzne zaujímavé bylinky. Čo ponúka kalendár zberu byliniek na mesiac máj? Vybrali sme tie najzaujímavejšie.

Šalvia lekárska

Šalvia lekárska

Táto krásna fialová rastlinka rastie v našich záhradách a jej sila je naozaj veľká. Zbierame vňať alebo listy a po ich usušení sa používajú ako korenina v kuchyni alebo na čaj.

Obľubovali ju aj naše staré mamy, pretože dokázala pomôcť s mnohými problémami. Podporuje imunitný systém a vyznačuje sa aniseptickými a antibiotickými účinkami. Pomáha pri vykašliavaní hlienu, tráviacich problémoch (hnačky, plynatosť, kŕče), upokojuje, dodáva energiu, zlepšuje stav zápalov v ústnej dutine a podporuje hojenie rán na pokožke. Je mimoriadne obľúbená v prírodnej kozmetike, zlepšuje aj problémy s potením.

Na šalviový čaj potrebujete 1 ČL sušenej šalvie, ktorú vložte do hrnca, zalejte pol litrom vriacej vody a povaríte tak 3 – 4 minúty. Čajík sceďte a môžete piť.

Materina dúška

Materina dúška

Jej krásna vôňa pripomenie letné prázdniny u babičky na dedine. Materina dúška rastie po celom Slovensku a zbierame mladé časti kvetov, stonky a lístky od konca apríla do konca leta. Nezbierajú sa drevnaté časti.

Keď si ju usušíte, čaj si môžete vychutnať počas celého roka. Podporuje imunitný systém, pomáha pri liečbe kašľa a stará sa o zdravé dýchacie cesty, podporuje trávenie, odvodňuje organizmus a prečisťuje obličky, zlepšuje spánok a upokojuje od stresu. Pri vonkajšom použití je vhodná na ošetrenie kožných chorôb a drobných poranení.

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový

Poznáte ho aj pod názvom kamilka a jeho biely kvet sa nedá prehliadnuť. Harmanček kvitne od mája do septembra a zbierate rozkvitnutý kvet. Po usušení si z neho pripravíte chutný čaj alebo odvar na pokožku.

Obľúbený je pre jeho upokojujúce, antiseptické a antibiotické účinky. Odstraňuje zápaly a bolesti, zlepšuje trávenie, upravuje aj problémy so stolicou, odstraňuje stres a zlepšuje spánok.

Ak sa po zlom dni potrebujete upokojiť, kamilkový čaj je ten pravý. Na vonkajšie použitie na rany, ekzémy alebo popáleniny si môžete pripraviť silnejší odvar. Potrebujete 3 PL kamilky a 3 deci vody. Kamilku zalejte horúcou vodou, nechajte lúhovať 20 minút a sceďte.

Repík lekársky

Repík lekársky

Vňať repíka lekárskeho zbierame od mája do septembra. Pravdepodobne ho poznáte pre jeho blahodarné účinky na pokožku, pretože pomáha s rôznymi kožnými ochoreniami a poraneniami. To ale nie je všetko, pretože podporuje imunitu, trávenie, má močopudné a antiseptické účinky, podporuje chuť do jedla, odvodňuje a zlepšuje aj stav pečene.

Kúpeľ z repíka pomôže nielen zlepšiť stav pokožky, ale uvoľní telo a postará sa aj o boľavé kĺby. Potrebujete približne 250 gramov sušeného repíka, ktorý zalejete asi 2 litrami horúcej vody a necháte pol hodiny lúhovať. Potom odvar vlejte do vane, dopustite si teplú vodu a užite si príjemný kúpeľ.

Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý

Nenápadná bylinka s veľkou silou kvitne od mája do konca septembra a nájdete ho po celom území Slovenska. Zbierajú sa listy, ktoré môžete využiť čerstvé alebo ich usušíte na celý rok. Obľúbený je pri chrípke a nachladnutí, zabezpečuje vykašliavanie hlienu, podporuje imunitný systém, podporuje trávenie, má močopudné účinky a podporuje aj funkciu pečene a obličiek.

Kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky

Ako už jeho názov napovedá, táto bylinka sa pomôže v prípade, ak sa vaša pokožka nechce hojiť. Nájdete ho tam, kde je vlhko, v lesoch a pri vodných plochách. Zbiera sa koreň a listy, ale nemal by sa užívať dlhodobo, lebo na pečeň potom pôsobí toxicky.

Podporuje hojenie zle hojacich sa rán, zmierňuje opuchy a bolesti, pomáha pri kašli, zahlienení, astme i alergii, má močopudný účinok a prečisťuje obličky.

Alchemilka žltozelená

Alchemilka žltozelená

Alchemilka žltozelená rastie najmä na lúkach, čistinkách pri potok a riekach. Kvet a vňať sa môže zbierať od mája do augusta, listy od augusta do septembra. Zlepšuje trávenie, podporuje hojenie pokožky a zlepšuje stav kožných chorôb, u žien pomáha pri menštruačných kŕčoch, menopauze, podporuje funkciu vaječníkov a maternice.

Zlepšuje spánok a upokojuje. Na čajík potrebujete 1 PL alchemilky a 4 deci vody. Bylinku zalejte vriacou vodou, nechajte okolo 20 minút lúhovať a môžete piť.

Palina pravá

Palina pravá

Palina pravá tiež rastie po celom Slovensku a zbierajú sa mladé lístky a vrchné časti bylín. Má silné antibiotické, antiseptické a protirakovinové účinky, chráni srdce, zlepšuje trávenie, podporuje funkciu pečene a žlčníka, prečisťuje hrubé črevo, pôsobí močopudne.

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky

Túto bylinku nájdete najmä v lesoch a zbiera sa z nej byľ. Podporuje imunitu, odstraňuje kašeľ a hlieny, zlepšuje stav alergie a astmy, stimuluje štítnu žľazu, podporuje trávenie a zlepšuje aj hojenie pokožky.

V máji môžete naraziť aj na bazu čiernu, brezu previsnutú, prvosienku jarnú, podbeľ liečivý, rebríček obyčajný, žihľavu dvojdomú, o ktorých si môžete prečítať v predchádzajúcom článku.

Ďalšie časti seriálu:

Kalendár zberu byliniek – január

Kalendár zberu byliniek – február

Kalendár zberu byliniek – marec

Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Kalendár zberu byliniek na mesiac jún

Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Kalendár zberu byliniek na mesiac august

Kalendár zberu byliniek na mesiac september

Kalendár zberu byliniek na mesiac október

Kalendár zberu byliniek na mesiac november

Kalendár zberu byliniek na mesiac december

foto: wikipedia, pixabay, pixabay, pixabay, pixabay, wikipedia, pixabay, wikipedia, pixabay


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.