Kalendár zberu byliniek na mesiac marec

Kalendár  zberu byliniek na mesiac marec

Nezdá sa vám, že rok 2020 uteká nejako prirýchlo? Len teraz sme si pripíjali na jeho začiatok a už je tu marec. Poďme sa pozrieť, aké bylinky si môžete nazbierať v tomto už skoro jarnom období.

Breza previsnutá

Tento strom dobre poznajú aj deti vďaka jeho popukanej bielej kôre. Zbierame kôru, list a púčik brezy od marca do júna. Čaj z brezy pomáha rozpúšťať kamene v obličkách, pri zápalových ochoreniach močových ciest, tráviacich ťažkostiach, dne, reume i zápaloch kĺbov i pri zle sa hojacich ranách.

Pripravte si čaj, ktorý je vhodný na zavodnený organizmus, obličkové kamene, pomalé trávenie alebo dnu. Potrebovať budete 2 ČL sušených listov brezy a 2,5 deci vody. Brezu vložíme do sitka na čaj, zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 11 – 12 minút. Potom čaj vyberte a teplý pite jeden až tri razy denne.

Ihlica roľná

Z tejto bylinky sa zbiera koreň pred kvitnutím alebo po odkvitnutí rastlinky. Sušia sa čisté na slnku. Podporuje potenie, pomáha pri srdcovej slabosti, zápale obličiek, obezite, reume alebo vysokom krvnom tlaku.

Baza čierna

V marci – apríli môžeme zbierať mladé listy, kvety v máji až júli a plody na jeseň. Baza čierna zvyšuje obranyschopnosť nášho organizmu. Pomáha pri prechladnutiach, stimuluje potenie a zlepšuje vykašliavanie.

Jej kvety majú čistiaci účinok a vyplavujú toxíny z tela. Ak ste prechladnutí, 2 čajové lyžičky kvetov zalejte 1/4 litra vriacej vody a 10 minút nechať spariť. Vypite dve šálky čaju a budete sa lepšie potiť.

Borievka obyčajná

Z borievky obyčajnej sa môžu zbierať zbierame drevo, plody a vršky. Plody sa zberajú na jeseň, vršky od mája do septembra, drevo aj na jar. Borievka podporuje imunitu, má antiseptické a detoxikačné účinky, zlepšuje trávenie, odstraňuje z tela nadbytočnú vodu, používa sa na podporu liečby ochorení kĺbov ako dna, reuma a artróza.

Dub letný/zimný

Z dubu najčastejšie zbierame hladkú, nepopukanú kôru z mladších kmeňov a konárov zoťatých stromov. Odvar sa používa pri hemoroidoch, kŕčových žilách a na hojenie rôznych rán. Použiť sa môže aj ako kloktadlo pri zápaloch sliznice dutiny ústnej a hrtanu.

Lopúch

Lopúch si možno pamätáte z detstva, kedy jeho veľké listy lákali k hre. Jeho najliečivejšou časťou je koreň, ktorý sa z mladých rastlín zbiera od marca do mája. Zbierajú sa aj mladé listy, ktoré poslúžia ako náhrada špenátu.

Dokáže pomôcť čistiť krv, pomáha na rôzne kožné choroby, ošetrovanie vlasovej pokožky a odstraňuje toxíny z tela. Na čistenie problematickej pokožky povarte 2 čajové lyžičky lopúcha v pol litri vody a nechajte 5 hodín lúhovať. Takýmto roztokom potom pleť umývajte.

Medvedí cesnak

Medvedí cesnakMedvedí cesnak je veľmi obľúbenou bylinkou, ktorá má veľa možností využitia. Niekedy lístky rastú už koncom marca. Využíva sa pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení, žalúdočných problémoch, posilňuje imunitný systém. Môže sa mraziť, je vynikajúci čerstvý len tak na chlebík, pripraviť si môžete aj pesto alebo liehový macerát.

Pľúcnik lekársky

Táto bylinka kvitne od marca do mája a zbiera sa kvitnúca vňať alebo prízemné lístky. Pomáha pri chorobách dýchacích orgánov, podporuje imunitný systém, zmierňuje prejavy alergií a astmy, podporuje trávenie a používa sa aj pri hemoroidoch a na hojenie rán.

Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý začína kvitnúť v marci. Zbierame u neho listy a kvety, z ktorých sa pripravuje čaj. Podporuje obranyschopnosť nášho organizmu, podporuje dýchacie cesty, odstraňuje bolesti hlavy i brucha, pomáha pri liečbe kožných chorôb.

Podbeľový čaj pomôže v prípade astmy, chrípky, nádchy aj migrény. Čajovú lyžičku sušeného kvetu zalejte 2,5 deci horúcej vody a nechajte 10 minúť lúhovať. Ešte teplý ho vypite, ochutiť sa môže medom.

Púpava lekárska

Púpavu pozná každý z nás, no len málo kto si uvedomuje, akú veľkú silu má. Zbierame z nej koreň, vňať, listy a kvety. Môžete si z nej urobiť čaj alebo púpavový med. Podporuje imunitný systém, trávenie a metabolizmus, hojenie pokožky, prečistenie pečene, má antiseptické a detoxikačné účinky.

Sedmokráska obyčajná

Krásny nežný kvietok sa u nás zbiera od jari do konca leta. Jednoducho si ju doma usušíte a uvaríte si z nej čajík. Podporuje obranyschopnosť organizmu, trávenie, odstraňuje kašeľ, hlieny, prečisťuje dýchacie cesty, má močopudné účinky a pomáha aj pri kožných ochoreniach.

Pamätajte tiež na to, že bylinky nie sú lieky a skôr, ako si ich začnete zbierať, sa poraďte so svojím lekárom.

Ďalšie časti seriálu:

Kalendár zberu byliniek – január

Kalendár zberu byliniek – február 

Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Kalendár zberu byliniek na mesiac jún

Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Kalendár zberu byliniek na mesiac august

Kalendár zberu byliniek na mesiac september

Kalendár zberu byliniek na mesiac október

Kalendár zberu byliniek na mesiac november

Kalendár zberu byliniek na mesiac december

Foto: pixabay.com, pixnyo.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.