Kalendár zberu byliniek na mesiac november

Kalendár zberu byliniek na mesiac november

Zima pomaly, ale isto klope na dvere a príroda sa tiež pripravuje na zimný spánok. Ak ste si s nami počas roka zbierali bylinky, zrejme vás neprekvapí, že v tomto období ich veľa nenájdete. Poďme sa preto pozrieť na to, čo ukrýva kalendár zberu byliniek na mesiac november.

Plektrant – nádchovník

Plektrant – nádchovník

V zimných mesiacoch nie je veľa byliniek, ktoré by sme mohli zbierať a o niektorých z nich ste si už mohli v našich pravidelných článkoch prečítať. Pripomeňme si ich, najmä taký nádchovník, ktorý ocení každý z nás.

Ideálne je, že ho môžeme pestovať doma a jeho lístky tak využiť celoročne. Nielenže krásne vonia, ale odpudzuje aj nepríjemný hmyz. V čase chrípok a prechladnutí je veľkým pomocníkom, lebo pri inhalácii uvoľňuje dýchacie cesty, zmierňuje bolesti hlavy, zlepšuje trávenie a pri vonkajšom použití zlepšuje hojenie rán a popálenín.

Môžete si z neho pripraviť čaj alebo čerstvý lístok pošúchať a inhalovať. Okrem toho je aj obľúbenou koreninou na ochutenie hovädzieho, jahňacieho a diviačieho mäsa, prípadne do rôznych marinád.

Imelo biele

Imelo biele

Keď sa povie imelo, väčšina z nás si spomenie na vianočný bozk alebo rastlinu, ktorá sa priživuje na stromoch. V zime však môže poslúžiť aj inak, vtedy zbierame konáre a listy.

Využíva sa pri problémoch so srdcom alebo s krvácaním, ale pri imele treba byť obzvlášť opatrným. Vo vyšších dávkach je toxické a je lepšie poradiť sa so svojim lekárom.

Žihľava dvojdomá

Žihľava dvojdomá

Žihľavu dvojdomú môžete zbierať od apríla až do novembra a nájsť ju môžete v záhrade, parku, lesíku. Patrí k bylinkám, ktoré u nás rastú naozaj hojne, nájdete ju veľmi ľahko a najčastejšie sa zbierajú listy.

Korene sa vykopávajú skoro na jar v marci alebo na jeseň v novembri. Podporuje rast vlasov, bojuje s lupinami, posilňuje imunitný systém, detoxikuje, čistí krv aj obličky. Zvonku urýchľuje zotavenie pokožky pri kožných chorobách, poraneniach, uľavuje boľavým svalom a kĺbom.

Lopúch väčší

Lopúch veľký

Táto dvojročná bylinka rastie pri cestách a poliach, nájdete ju aj na rumoviskách a pri plotoch. Zbierajú sa korene jednoročných rastlín a vykopávať ich môžete v októbri a v novembri alebo skoro na jar. Obsahuje napríklad inulín, proteíny, éterický olej, kyseliny, triesloviny, bielkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápnika, draslíka a horčíka.

Lopúch väčší má potopudné a diuretické účinky, čistí krv aj pečeň, znižuje krvný tlak, pomáha pri dne, cukrovke, žalúdočných vredoch, ochoreniach kĺbov, odstraňuje stres, upokojuje a využijete ho aj pri kožných ochoreniach, dermatitíde a ekzémoch. Ženy ho obľubujú aj preto, lebo odstraňuje lupiny a vlasy po ňom lepšie rastú.

Bylinný čaj z lopúchu zalievame vriacou vodou. Na jednu šálku s objemom 2,5 dcl dáme 1 - 2 čajové lyžičky zmesi, necháme približne 8-10 minút lúhovať, precedíme a podávame.

V novembri si môžete nazbierať aj horec žltý, o ktorom ste si mohli prečítať minulý mesiac.

Ďalšie časti seriálu:

Kalendár zberu byliniek – január

Kalendár zberu byliniek – február

Kalendár zberu byliniek – marec

Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl

Kalendár zberu byliniek na mesiac máj

Kalendár zberu byliniek na mesiac jún

Kalendár zberu byliniek na mesiac júl

Kalendár zberu byliniek na mesiac august

Kalendár zberu byliniek na mesiac september

Kalendár zberu byliniek na mesiac oktober

Kalendár zberu byliniek na mesiac december

Foto: pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, wikipedia.org


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.