Kalendár zberu byliniek na mesiac september
Ani sme sa nenazdali a leto ušlo naozaj rýchlo. Deti sa vrátili do školských lavíc, dospelí sa vrhli oddýchnutí do práce. Vo voľnom čase je skvelým nápadom vyjsť si na prechádzku a popozerať sa okolo seba, aké dary nám ponúka matka príroda. Aký je kalendár zberu byliniek na mesiac september?
Borievka obyčajná
Keď sa povie borievka obyčajná, mnohým napadne borovička alebo gin. Krivdili by sme jej, ak by sme nenapísali, že existujú aj ďalšie zdravšie možnosti jej využitia.
Zbierame drevo, plody a vršky v septembri a októbri. Jej plody obsahujú éterický olej, sacharidy, silice, triesloviny, živicu a vitamín C, pektín, vosky a rôzne farbivá.
Borievka obyčajná má močopudné účinky, pomáha pri dne i bolestivej menštruácii, nadúvaní, detoxikácii, znižuje hladinu cholesterolu a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Tinktúra je vhodná na ekzém, herpesy i reumu, olej na reumu. Nepochybne má veľa pozitívnych účinkov na naše zdravie, ale jej použitie konzultujte s lekárom.
Fenikel obyčajný
V septembri aj v októbri sa zbiera známa a obľúbená rastlinka fenikel obyčajný. Vďaka svojej aróme sa neraz pridáva aj do rôznych koláčov, sladkostí, likérov i kozmetiky.
Je malým pokladom pre náš tráviaci systém, pretože podporuje trávenie, odstraňuje plynatosť, pomáha pri bolestiach brucha a uľahčuje vyprázdňovanie. Udržuje dýchacie cesty zdravé, prečisťuje obličky, podporuje tvorbu materského mlieka a znižuje vysoký krvný tlak.
Čaj si pripravíte z kávovej lyžičky feniklu a 5 deci vody. Prikryte ho a nechajte lúhovať tak 12 – 16 minút. Po scedení ho teplý vypite.
Ruža šípová
Šípky zbierame v septembri a v októbri a neraz sa na to tešia malí aj veľkí. Tieto mimoriadne zdravé plody sú vhodné na sušenie, džem, likér či olej.
Je to vitamínová bomba, lebo obsahuje éterický olej, flavonoidy, vitamín A, B, C, E, K a PP, fosfor, vápnik, draslík, horčík, sodík, zinok, meď, mangán, betakarotén, luteín, cholín, bielkoviny, tuky, vlákninu aj železo.
Má močopudný, protizápalový účinok, znižuje hladinu cholesterolu, ovplyvňuje zrážanlivosť krvi, dodá telu potrebné vitamíny. Šípky sú účinnou prevenciou proti vzniku chrípky, nádchy, rakoviny a pomáhajú aj pri zle hojacich sa ranách.
Kapucínka
Táto krásna rastlinka má naozaj veľkú moc. Zbierame z nej listy a kvety od mája až do októbra. Po odkvitnutí sa zbierajú plody a semienka.
Má silné protizápalové, bakteriostatické (zabraňuje rastu mikróbov), insekticídne, antibiotické a močopudné účinky, znižuje vypadávanie vlasov, zmierňuje úpal. Pri problémoch s močovým mechúrom si môžete pripraviť čaj z dvoch lyžičiek kapucínky. Odporúča sa piť raz - dva razy denne.
Valeriána lekárska
Valeriána lekárska rastie v kroviskách, na lesných svahoch, na vlhkých miestach a lesoch či pri potokoch. Podzemky s koreňmi zbierame v auguste až októbri, keď začína nadzemná časť vädnúť.
Valeriána vám pomôže, ak vás trápi nespavosť, napätie a psychická únava. Prispieva k zdravšiemu srdcu, rozširuje koronárne cievy, znižuje krvný tlak a odstraňuje kŕče.
Chodievate si bylinky zbierať alebo radšej skočíte do bioobchodíka?
Ďalšie časti seriálu:
Kalendár zberu byliniek – január
Kalendár zberu byliniek – február
Kalendár zberu byliniek – marec
Kalendár zberu byliniek na mesiac apríl
Kalendár zberu byliniek na mesiac máj
Kalendár zberu byliniek na mesiac jún
Kalendár zberu byliniek na mesiac júl
Kalendár zberu byliniek na mesiac august
Kalendár zberu byliniek na mesiac október
Kalendár zberu byliniek na mesiac november
Kalendár zberu byliniek na mesiac december
foto: pixabay.com, pixabay.com, pxhere.com, wikipedia.org, pixabay.com
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.
Diskusia