Kozmetické tipy na voňavé jesenné ohrievače
V článku Ako sa pripraviť na chladnejšie počasie? Zohrejme sa! ste sa dozvedeli základné informácie o:
- ohrievajúcich surovinách
- eliminácii „chladu“ v surovinách
- tom, ako sa vyhnúť „chladu“ v tele
Dnes nadviažem. Poradím zopár konkrétnych prírodných kozmetických produktov. „Ohrievačov“. Dozviete sa ich účinky a zloženie. Tak poďme na to ;*)
Telo
1. Mrkvový olej
Obsahuje mrkvu macerovanú v sezamovom oleji.
Sezamový olej patrí medzi TOP v chladnom počasí. Krásne prehreje telo. Od nepamäti sa pokladá za najliečivejší olej vôbec. Používam ho od jesene do jari. Pri varení i na telo.
Svoje účinky podporuje obsahom jedinečných antioxidantov: sezamín, sezamolín a sezamol. Aj vitamínov: A, B, E, K a mastných kyselín. Pôsobí antibakteriálne, antivírusovo a antisepticky. Pravidelné masáže celého tela napomáhajú prečisteniu a ozdraveniu pokožky. Taktiež vnútorných orgánov. Posilňuje imunitu.
Mrkva obsahuje betakarotén. V tele sa mení na vitamín A. Medzi ďalšie vitamíny patria B, C, D, E. Minerály; magnézium, vápnik, železo a antioxidanty. Pomáha produkcii kolagénu v tele. Tým spomaľuje proces starnutia. Regeneruje pokožku a lieči akné.
Spojenie sezamového oleja a mrkvy je tá najlepšia „perina“ v chladných dňoch. Pokožke prospeje zvonka a telu zvnútra. Určite odporúčam ;*)
2. Broskyňový olej
je ďalším „ohrievačom“ so silnými zdravotnými účinkami na pokožku a pleť. Obsahuje množstvo vitamínu E, minerály a esenciálne mastné kyseliny.
- je vhodný na citlivú pokožku
- nespôsobuje alergie
- revitalizuje, vyživuje, regeneruje a hydratuje
- znižuje prejavy starnutia pokožky
- má antioxidačné účinky
Je len na vás, či dáte prednosť „chrumkavej mrkve“, alebo „sladkej broskyni“ ;*) Obe majú výrazné zdravotné účinky na celé telo.
3. Domáce hand made mydlá
Za veľmi praktické „sprcháče“ považujem ručne robené prírodné tuhé mydlá. Ideálne, ak sú vyrábané lokálnymi mydlármi a obsahujú kozie, či ovčie mlieko a byliny.
Pleť
1. Ryžový olej
Ryžový olej obsahuje veľké množstvo vitamínu E. Je prírodným antioxidantom. Spomaľuje starnutie pleti. Zvyšuje jej pružnosť. Ideálny na citlivú pokožku. Pleť postihnutú akné i ekzémami.
- pravidelným používaním podporuje rast obočia, rias i vlasov
- používa sa na čistenie pleti
- hydratuje, vyživuje a regeneruje pleť
- eliminuje vrásky v okolí očí
2. Mydlá na liečbu nezdravej pleti
V prípade, že bojujete s akné, ekzémami, či povädnutou pleťou, niet nad staré dobré prírodné mydlá. Odporúčam buď uhľové, Africké čierne mydlo, alebo Ajurvédske.
Ajurvédske mydlo má zahrievajúce účinky. Základ v kvalitných olejoch a kozom mlieku. Účinky sú podporované bylinami z našich hôr a esenciálnymi olejmi: bazalka, geránium, škorica, pomaranč a pačuli.
Na pleť pôsobí:
- antibakteriálne a protizápalovo
- má antiseptické účinky
- hydratuje a regeneruje
Ak chcete, aby sa výsledky dostavili, čo najskôr, používajte ho pravidelne 2x denne. Ráno a večer. Bežnou metódou – namydliť a zmyť ;*)
3. Šípkový očný vitalizér
Na boľavé, unavené oči a očné okolie výborne pôsobí overený Chladivý očný gél od Beyond Organic. Avšak, v zimnom období je vhodné skúsiť čosi zahrievajúce.
Šípkový očný vitalizér od Akamuti má základ v šípkovom oleji, ktorý ohrieva. Mieša sa s veľmi zdravým pupalkovým a malinovým olejom.
Stačí ho používať 2 x denne. Ráno a večer. Pravidelné používanie eliminuje opuchy očí a zjemňuje vrásky očného okolia.
Vlasy
Cioccolatina - šampón argan a kakaové maslo
Prekvapilo ma, že kakao patrí k otepľujúcim surovinám. Zároveň ma potešilo, že ho môžem bez „ujmy“ používať aj v zime.
Kakaové maslo má silné hydratačné účinky, čo ocenia suché, lámavé a prostredím namáhané vlasy. Ľahko sa vstrebáva. Viditeľne regeneruje.
Kakaové maslo je najvoňavejšia aromaterapeutická prírodná surovina vôbec a ja si ho nedám za nič na svete ;*)
Arganový olej vďaka vysokému obsahu vitamínu E dokonale vyživuje a hydratuje. Karotenoidy pôsobia antioxidačne. Saponíny zjemňujú a zmäkčujú pokožku i vlasy. Regeneruje poškodené vlasy a ozdravuje rozštiepené končeky vlasov.
Vyššie som vám predstavila zopár prírodných zahrievajúcich produktov. Ak vás zaujíma, či je tá-ktorá kozmetika zahrievajúca/ochladzujúca, zistíte to jednoducho:
- Pozriete si zloženie produktu.
- Či sú dané zložky hrejivé/chladivé/neutrálne zistíte na internete. Dôveryhodnejšie sú knihy!
- Nakoniec spriemerujete tepelné účinky látok v kozmetike a výsledok je jasný.
Ak si stále nie ste istí, jednoducho miešajte, ohrievajte, skúšajte. Všetci sme jedineční ;*)
PRAJEM VÁM PRÍJEMNÚ PRÍPRAVU NA JESEŇ s TOU SPRÁVNOU KOZMETIKOU.
Množstvo kozmetických rád nájdete na našom blogu, tak smelo čítajte a experimentujte!
Foto: pxhere.com
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk
Diskusia