Kozmetické účinky Marockého ílu Rhassoul

Kozmetické účinky Marockého ílu Rhassoul

V predchádzajúcom článku sme si predstavili Marocký íl Rhassoul. Opísala som vám, čo to vlastne Marocká íl je, ak má vlastnosti a ako na nás pôsobí. Dnes si povieme viac o jeho kozmetických účinkoch.

Marocký íl a pleť

Marocký íl pôsobí na pleť tak, že celú pokožku uvoľní, odstráni prebytočnú mastnotu, nečistoty z pokožky, a dokonca zbytky starej kože (akoby peeling). Následne stiahne predtým upchaté a rozšírené póry (komedóny/čierne bodky). Stimuluje prekrvenie a hydratáciu pokožky, a tým podporuje jej samoreguláciu. Prekrvovaním a hydratáciou sa pokožka dlhšie udrží pružná a mladistvá. Rhassoul je z týchto dôvodov aj výborným podporným prostriedkom pri liečbe akné, ekzému, či lupienky.

Ako som už spomínala, obsahuje množstvo oxidu kremičitého, silice, železo, magnézium, kalcium, draslík, sódium, lítium a stopové prvky. Dnes sa aj preto bežne používa v tureckých kúpeľoch. Najbežnejšie ako pleťová maska, alebo liečivý zábal na telo. Nielen Turci sú však tými, čo poznajú jeho silu, ale aj v našom kontexte sú už bežne dostupné bio ručne robené mydlá a šampóny s pridaním Marockého ílu. Popularitu si získal hlavne tým, že na pleť pôsobí zlepšením jej celkovej štruktúry, odstraňuje odumreté bunky, zvyšuje jej elasticitu a pevnosť. Tiež tým, že je vhodný pre všetky typy pleti, ale predovšetkým na mastnú pleť. Ako som už spomínala vyššie, úspešne odstraňuje prebytočnú mastnotu a nečistoty. Pleť zanechá hladkú, vláčnu a vyživenú. Má protizápalové, antibakteriálne a antiseptické účinky. Po Rhassoule siaham vždy, keď sa odrazia na mojej pleti zmeny počasia, dôsledky nie úplne čistej stravy, dopady mestského prostredia na pleť (prach a sucho), atď. Zatiaľ nikdy nesklamal ;*)

Pleťová maska - Rady pre rôzne typy pleti

Do pleťovej masky z marockého ílu si môžete pridať nimbový olejMarocký íl ako pleťovú masku odporúčam hlavne na zmiešaný až mastný typ pleti. Stačí používať jeden až dva razy do týždňa. Keď sa pokožka upokojí, ostať mu verná aspoň raz za týždeň. Buď ho zmiešať len s vodou v pomere 1 č.l. Rhassoulu a 1 č.l. vody, alebo pridať pár kvapiek ricínového alebo nimbového oleja. Dôležité je poctivo premiešať, až kým nezmiznú hrudky. Miešať umelohmotnou alebo drevenou lyžičkou na kašičku. Kov sa neodporúča. Dať pozor, aby sa vám vytvorila kašička bahnitej konzistencie, nie príliš tekutá, nie príliš hustá. Pomer vody si regulujeme podľa množstva ílu! Zmes si nanášame buď prstami, štetcom, alebo hubkou rovnomerne na tvár, prípadne krk a dekolt. Necháme pôsobiť 5 – 15 – 30 minút a následne opláchneme prv teplou vodou, a potom studenou vodou, aby sa vyčistené póry stiahli. Nakoniec pleť dočistíme prírodným tonerom, podľa vašich preferencií a môžeme nanášať buď ľahký krém s prírodným zložením, olej na pleť v bio kvalite, prípadne prírodné hydratačné sérum na pleť.

Pokiaľ máte nabité dni a nemáte čas na dlhší domáci welness, odporučím vám môj postup, ktorý šetrí čas a má porovnateľné účinky. Ráno/večer pred sprchou si namiešam íl s vodou, podľa postupu vyššie. Hneď nanesiem na tvár a idem do sprchy, kde vykonám bežnú očistu tela, mydlenie, zmývanie vlasov, holenie, atď. Pri konečnom oplachovaní sa, dôkladne zmyjem aj Marockí íl z tváre, ktorý pôsobil počas celého sprchovania. Zaberie mi to od 5 do 10 minút, čo bohato stačí na pôsobenie ílovej masky. Dokonca som sa dočítala, že pokiaľ je íl stále vlhký, pôsobí efektívnejšie a poctivejšie zbavuje nečistôt ;*) Moja pleť ostáva vždy viditeľne prečistená, citeľne hebká a pružná. Oblasť T-zóny (brada, nos a koreň čela) je krásne vyčistená od čiernych bodiek a celkový výraz pleti ostáva skutočne veľmi svieži.

Netreba sa však vyľakať toho, že pleť bezprostredne po zmytí masky ostane jemne začervenaná! Je to dôsledok prekrvovacieho procesu (pleť mladne) a mne to bežne zmizne od 15 minút do polhodinky. Ak idem hneď niekam medzi ľudí, nanesiem si na pleť prírodný CC krém, ktorý pleť jednak vyživí, a druhak zjednotí farbu (zakryje začervenanie). Vždy po pleťovej kúre s ílom mám pocit akoby pleť „znova“ dýchala. Je jemnučká a hladká. Treba si to vyskúšať ;*)

Prečítajte si: 5 druhov ílov pre hĺbkovú očistu pleti [Infografika] Prečítať »

Suchú pleť stačí prečistiť raz za týždeň, ale odporučila by som masku nechať aspoň 15 minút. Íl premiešať nielen s vodou, ale pridať aj pár kvapiek kokosového, mandľového, alebo rakytníkového oleja. Íl, voda a olej v pomere 1 č.l. : 1 č.l. : 1 „hrášok“. Časom sa kvalita pleti dostane do rovnováhy, no určite je potrebné ostať verná ílu a „maskovať“ aspoň skrátenou verziou, spomínanou vyššie, raz za týždeň – dva.

Zdravá pleť tiež potrebuje starostlivosť, aby si svoj stav udržala do vysokého veku. Tu stačí aplikovať Marockí íl raz za týždeň až dva, no dodržať pravidelnosť.

Marocký íl Rhassoul a vlasy

Marocký íl RhassoulMarocký íl sa v domácom prostredí, nielen v Maroku, ale v súčasnosti aj u nás, výborne ujal a prospieva aj pri umývaní vlasov. Pokiaľ máte veľmi mastné vlasy a komerčné šampóny vám nepomáhajú, Rhassoul je určite to, na čo ste čakali a oplatí sa vyskúšať. Počula i čítala som mnoho názorov, kde ženy vyhodili šampóny, dokonca i tie bio, a šampónujú už iba ílom. Ja osobne preferujem používanie prírodnej kozmetiky, podľa súčasného stavu mojej pokožky hlavy i vlasov, podľa počasia, ročného obdobia, alebo jednoducho pre pocit zmeny, hlavne vône. Som predsa žena a rada sa hýčkam ;*)

Marockí íl sa na vlasy používa zmiešaný s vodou, alebo sa v menšom množstve pridáva do šampónov, či oplachovacích kondicionérov. Ak sa používa čistý Rhassoul s vodou, odporúča sa predtým vlasy premastiť olejmi. Samozrejme, pokiaľ netrpíte prílišným mastením vlasov. Vtedy to nie je nutné. Buď si nanesiete masku z viacerých olejov (základ je dobrý mať vždy kokosový, a potom pridať iný olej, podľa účinkov a potrieb práve vašich vlasov) a necháte ju pôsobiť niekoľko minút, pol hodinku až hodinku, pred umytím (podľa vášho časového harmonogramu a potreby). Alebo si nanesiete jeden konkrétny druh oleja, opäť podľa typu vlasov, či preferencií, a následne vlasy umyjete Marockým ílom zmiešaným s vodou. Ak používate Rhassoul namiesto šampónu, lepšie je, keď zmes urobíte tekutejšiu (ako tú na tvár) a nanášate ju hlavne ku korienkom na pokožku hlavy a „potiahnete/polejete“ zvyšok vlasov. Na dĺžky netreba íl šúchať, či inak vmasírovávať, len rovnomerne rozotrieť. Marockí íl pomáha zbavovať vlasy a pokožku hlavy prebytočného mazu a lupín. Eliminuje až zbavuje rôznych svrbivých a iných nepríjemných kožných prejavov. Vlasy sú jemné, hebké, nadýchané a netreba ich často umývať, lebo sa tak rýchlo nemastia.

Prečítajte si: Vyživte svoje suché vlasy - pomocou olejov a masiel! Prečítať »

Rhassoul dokonca dokáže z pokožky hlavy odstrániť aj prebytočné silikóny a parabény, ktorými je preplnená bežná kozmetika a naša pokožka sa ich sama nedokáže úplne zbaviť. To pomôže napríklad aj pred farbením. Henna, či prírodná farba akéhokoľvek druhu lepšie chytí na skutočne čisté vlasy, bez zaťaženia čiastočkami predtým používanej bežnej kozmetiky.

Ak máte príliš jemné vlasy (ako mám aj ja), pozor na množstvo použitého ílu, aby vám vlásky zbytočne nevysušil! Dôležité je použiť viac vody ako ílu a dôkladne zmyť. Niekedy sa stáva, že ak sa íl celkom nezmyje, nastanú ťažkosti s česaním a vlasy sa „motajú“. Treba trochu praxe v tom, aké množstvo je práve pre vás vhodné, no výsledky určite stoja za to.

Marocký íl Rhassoul na telo

Marockí íl ako náhrada za mydlo, či sprchový gél je skutočným zázrakom. Pokožku prekrví, zbaví nečistôt, hydratuje, dezinfikuje a celkovo detoxikuje. Zanechá vláčny a jemný pocit. Pokiaľ máte suchšiu pokožku, krásne vám ju vyhladí a zbaví šupiniek. Nie je nutné ani následné krémovanie, či olejovanie pokožky tela. Íl si nemusíte ani špeciálne miešať práve na umývanie tela. Ja mám overené, že vždy mi ostane kúsok zmesi z pripravenej masky na pleť. Keďže sa mi nechce skladovať, lebo potom stvrdne na suché blato a ťažko sa to opäť preberá vodou k životu, použijem zbytok masky ako sprchový gél. Ak je toho málo a potrebujem viac, dolejem si do masky v miske trošku vody navyše a zase premiešam. Je to tekutejšie, tak si to len „porozlievam“ po tele, a potom dôkladne nanesiem/namasírujem na všetky potrebné miesta. Môžete sa hneď zmyť. Efekt bude tak či onak výrazný a budete spokojní. Ak chcete špeciálne používať Rhassoul iba na telo, zmiešate si ho s vodou v pomere 1č.l. : 1 č.l., prípadne 1 č.l. : 2 č.l. a umyjete sa spôsobom, ako som opísala vyššie. Vaše telo sa vám odvďačí zdravou a mladistvou pokožkou.

Marocký íl Rhassoul si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Upozorňujem, že po Rhassoule máte vaňu jemne zahlinenú/blatkovú. Netreba sa ale báť, ide to dolu veľmi ľahko. Stačí len opláchnuť čistou vodou počas sprchovania miesta, kde sa íl uchytil a už je vaňa čistá ;*)

Ako ste sa mohli dočítať a mnohí z vás už určite aj presvedčiť, Marockí íl = Rhassoul je skutočne silná nezávadná prírodná kozmetická „pomôcka tri v jednom“. Samotný íl, či produkty s jeho obsahom môžete nájsť v každom lepšom bioshope, a práve preto ho objavíte aj u nás na „Bionatural“.

Pekný domáci welness vám všetkým prajem ;*)


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk


Odporúčané produkty1