Krása a zdravie inšpirované ajurvédou

Krása a zdravie inšpirované ajurvédou

Ajurvéda je veru veľká veda. A dnes sa týmto holistickým liečebným systémom trošku inšpirujeme. Ajurvéda využíva množstvo liečivých byliniek – mnohé sa využívajú vnútorne v podobe čajov, či odvarov a vďaka ich skvelým liečivým účinkom sú vyhľadávané aj na skrášľujúce účely. Zaujímavé je, že niektoré z týchto skvelých rastliniek si môžete pestovať aj u seba doma.

Gotu kola

U nás ju nájdete aj pod milým názvom - pupočník :) Vďaka pozitívnym účinkom na nervovú sústavu ju vraj používali aj jogíni pred meditáciou. Okrem upokojenia má tiež antioxidačnú účinky, čím spomaľuje predčasné starnutie.

Podporuje životnú silu a odbúrava psychickú aj fyzickú únavu. Na skrášľovanie ho môžeme nájsť napríklad v prípravkom proti starnutiu pleti. Má antibakteriálne, protizápalové a liečivé účinky. Pomáha hojiť ranky na pokožke a podporuje tvorbu kolagénu.

Pokožku spevňuje, čím je pre zrelú pleť veľmi vhodná. Využívaná je aj pri padaní vlasov – padanie vlasov obmedzí a podporí rast nových. Môžete si ju pestovať aj v byte.

Brahmi

Plazivá rastlinka s drobnými zelenými lístkami, ktorú si taktiež môžete pestovať aj doma. V lete ju môžu zdobiť drobné biele kvietky. Výborná pre starších ľudí, alebo aj ako prevencia – podporuje bystrú myseľ, pamäť a schopnosť učiť sa.

Pri žutí čerstvých lístkov, či v podobe čaju môže pomôcť pri dýchacích problémoch. Olej z brahmi sa využíva na masáž vlasovej pokožky, ktorej pomáha pri vypadávaní vlasov, lupinách. Vyživuje vlasovú pokožku.

Pri vonkajšej aplikácii pomáha zmierniť zápal, upokojiť podráždenie a minimalizovať opuch. Urýchľuje tiež hojenie a pôsobí antibakteriálne.

Kurkuma

KurkumaSýto-žltá korenina, ktorá je dôležitou súčasťou kari. Pri pestovaní vás poteší aj peknými bielymi kvetmi.

Kurkumu nájdete ľahko aj u nás (hľadajte medzi koreninami) a tak ju môžete ľahko zakomponovať do domácej pleťovej masky či vlasového zábalu. Ja ju sem tam rada pridám aj do henny.

Zaujímavá je najmä pre jej významný protizápalový účinok. Pri konzumácií je dobré skombinovať ju s čiernym korením, ktoré spomalí jej vylúčenie z tela a tak kurkuma dlhšie pôsobí v tele, čím sa jej účinok zvýrazní.

Protizápalový účinok má aj pri aplikácii na pokožku, do masky stačí pridať 1/3 čajovej lyžičky.

V Indii ju používajú budúce nevesty pred svadbou, aby bola ich pleť v dôležitý deň čistá a žiarivá. Maska tiež urýchľuje hojenie. Pokiaľ máte svetlú pleť, radšej to tesne pred svadbou neskúšajte, kurkuma totiž môže zafarbiť pleť jemne do žlta :)

Ibištek

Ibištekový prášokPriznám sa, že jeden druh ibišteka som začala pestovať aj doma. Ibištek je vyhľadávaný najmä kvôli svojim krásnym kvetom, no niektoré druhy môžu mať aj jedlé listy (ako napríklad ten môj ;) ).

Z ibišteku mám rada sýto-červený čaj, ktorý je kyslý – na leto je vychladený veľmi osviežujúci. Pitie ibištekového čaju pomáha s vysokým krvným tlakom. Je prospešný pre vlasy a tak ho rada primiešavam aj do henny.

Výborné využitie má aj ibištekový prášok. Jednoducho ho primiešate do vlasových zábalov, či pleťových masiek. V pleťových maskách pomáha odstraňovať mŕtve bunky, urýchľuje regeneráciu a podporuje elasticitu pleti.

Používate nejaké ajurvédske bylinky? Podeľte sa s vašimi skúsenosťami v komentároch.

foto: pixabay.com


Barborka Gírethová
Barborka Gírethová
Verím, že na to aby sme boli krásne, nemusíme používať kozmetiku, ktorá poškodzuje naše zdravie. Prírodná kozmetika funguje rovnako dobre a veru niekedy ešte lepšie ako tá konvenčná. Rada vás preto inšpirujem mojimi skúsenosťami a tiež vám poradím, ako si prírodnú kozmetiku môžete vyrobiť doma. Ešte viac tipov, receptov a informácií môžete nájsť na mojich blogoch: beastlovesbeauty.wordpress.com a bioblogerinas.sk.