Krásne vlasy a zdravá pleť. Aké bylinky používať?
Radi si sušíte a uskladňujete rôzne druhy bylín? Bylinky ale nemusíte používať len na prípravu čaju. Môžete si doma vyrobiť rôzne bylinkové oleje, ktoré slúžia na liečbu kožných problémov, prípadne na rozžiarenie a ozdravenie vlasov. Aké bylinkové oleje sú užitočné a na čo ich používať?
Bylinky na akné
Naozaj veľmi užitočnou bylinkou, ktorú nájdete bežne na našich lúkach, je nechtík lekársky. Nazbierajte a usušte ho, aby ste si mohli vyrobiť vynikajúci pleťový olej alebo pleťový toner bez chémie. Ako na to? Nechtík najprv naozaj dôkladne vysušte. V opačnom prípade by bylinka v náleve hnila. Olej si pripravíte tak, že vysušený nechtík dáte do sklenenej fľaše a zalejete kvalitným, napríklad slnečnicovým, panenským olejom. Takto necháte odstáť v uzavretej nádobe a na teplom mieste aj dva týždne. Potom bylinky scedíte a vzniknutý olej môžete používať na aknóznu pleť. Foto postup nájdete tu.
A ako si vyrobíte pleťový toner? Za hrsť sušených kvetov nechtíka zalejte šálkou vriacej vody. Nechajte vychladnúť a potom roztok s kvetmi udržiavajte v čistej nádobe na chladnom mieste asi týždeň. Vzniknutý toner natierajte na pokožku s akné.
Aké ďalšie bylinky sú vhodné na prípravu podobných tonerov alebo olejov na akné? Sú to tieto:
- Bazalka. Sušené listy prevarte vo vode. Po vychladnutí nanášajte roztok vatovým tampónom na akné
- Mäta. Má protizápalové vlastnosti. Rozdrvte mätové lístky v mažiari a šťavu aplikujte na akné. Potom opláchnite pleť studenou vodou
- Žihľava. Má taktiež protizápalové vlastnosti. Samozrejme, v neupravenom stave ju na pleť aplikovať nemôžete. Listy preto namočte vo varenej vode a až potom priložte na akné. Odporúča sa tiež pitie žihľavového čaju
- Pestrec mariánsky. Pripomína svojim vzhľadom bodliak. Rieši problémy s pečeňou, ktoré sa okrem iného môžu prejavovať aj silným akné. Mlieko z neho prikladajte na akné
Bylinky na pleť
Ak síce akné nemáte, no predsa chcete svojej pleti dopriať kvalitnú starostlivosť vďaka bylinkám, použiť môžete napríklad harmanček. Namiesto pleťovej vody používajte harmančekový čaj, ktorý aplikujete na pokožku vatovým tampónom. Objavili sa Vám na pleti prvé vrásky? Bojovať proti nim môžete s bylinným olejom z boráka lekárskeho. Nielenže spomaľuje starnutie pokožky, ale je účinný aj v boji proti lupienke. Na mastnú pleť je zas vynikajúca šalvia a výluh z nej.
Bylinky na vlasy
Ak chcete mať krásne a zdravé vlasy, pripravte si ibištekový olej. Budete potrebovať asi pol šálky kvetov a listov ibišteku. Rozdrvte ich a zmiešajte na miernom ohni s jednou šálkou kokosového oleja. Vzniknutý olej nechajte vychladnúť a uložte si na neskoršie použitie. Dva krát týždenne si ho vmasírujte do vlasov a pokožky hlavy. Vlasy si potom umyte klasickým spôsobom.
Účinnou bylinkou na vlasy je napríklad aj praslička, ktorá pomáha pri vypadávaní vlasov, ale najmä henna, ktorá vlasy chráni, ošetruje a napomáha ich rastu. Ak si vlasy nechcete farbiť, použite bezfarebnú hennu ako masku na vlasy alebo vlasový zábal.
Prečo kupovať drahé kozmetické prípravky, ktoré v konečnom dôsledku pokožke a vlasom nepomôžu? Veď bylinky nájdete na každej lúke a vyrobiť si z nich olej je veľmi jednoduché! A čo je najdôležitejšie, bylinky sú skutočne účinné.
flickr.com
By Alexander Baxevanis (Flickr: Spices & Herbs) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Diskusia