Letná aromaterapia

Letná aromaterapia

Aromaterapia je úžasná počas celého roka. Každé obdobie prináša iné radosti a starosti. Leto je horúce, slnečné a tešíme sa na čas strávený vonku. Pozrite sa s nami, ako vám éterické oleje pomôžu prežiť slnečné dni.

Vytúžené ochladenie

Jedným z najväčších problémov posledných rokov sú naozaj veľké horúčavy. Ktoré nás vyčerpávajú. Tropické noci tiež neprinášajú vytúžený oddych, a preto hľadáme možnosti, ako sa schladiť a aspoň na okamih utiecť nekonečnej horúčave.

Prvou pomocou je jednoznačne mäta. Má osviežujúcu krásnu vôňu, ktorá chladí a prináša aj pocit radosti. Dobrým typom je nakvapkať si tak 1-2 kvapky na studený uterák a ten si priložiť na zátylok.

Lepšie sa sústredíme

Osviežujúca vôňa mäty zvyšuje aj koncentráciu, podobne ako citrón, pomaranč alebo mandarínka. Preto je mäta výborným pomocníkom v čase horúčav, kedy sa nevieme ľahko sústrediť.

Veľmi podobne pomôže rozmarýnový éterický olej. Nielenže zlepšuje našu koncentráciu, ale prinavracia aj chuť do práce a ľahšie zvládneme vysoké teploty. Bazalkový olej nás prinúti pracovať na 100% a bez problémov tak zvládneme naše pracovné úlohy.

Aby noci neboli prebdené

Tropické noci sú u nás stále častejším javom. Noci, kedy sa prevaľujeme spotení v posteli a ráno sa zobúdzame po krátkom spánku unavení a bez života. Nové sily potrebujeme načerpať bez ohľadu na vysoké teploty, preto sa bez strachu môžeme spoľahnúť na pomoc z prírody.

Vybrať si môžeme levanduľový alebo medovkový esenciálny olej. Využiť sa dajú rôzne:

  • klasicky si kvapnete pár kvapiek do aromalapmy a užijete ich krásnu vôňu
  • prevoniate si nimi vankúšik, ktorý prinesie sladšie sny a pokojný spánok
  • zmiešate ho so svojím obľúbeným nosným olejom a urobíte si masáž

Letná aromaterapia

Levanduľa, šalvia či harmanček upokojujú, utišujú, pomáhajú rýchlejšie zaspať a robia spánok hlbším, takže sa ráno zobúdzame oddýchnutí. Tí, ktorí ťažko zaspávajú kvôli mnohým myšlienkam a stresu, ocenia vône ako kvety neroli (horkého pomarančovníka), santalové drevo alebo eukalyptus.

Aromaterapia je veľmi účinná v boji s nespavosťou a mnohými ďalšími problémami spojeným so spánkom. Pomôže vám dokonale zrelaxovať a ľahšie zaspať pokojným spánkom.

Zbohom hmyz

Leto je krásne, ale plné otravného hmyzu, ktorý k nemu jednoducho patrí. Stačí nechať otvorené okno a v izbách nájdeme muchy, komáre, pavúky či mravce. Niektoré sú len neznesiteľné, iné nám doslova pijú krv.

Ktoré éterické oleje si zvoliť? Citronela má krásnu citrusovú vôňu. Kým nám pomáha upokojiť a osviežiť myseľ, na hmyz má repelentné účinky. Hmyz neznesie ani vôňu levandule. K odpudzovačom hmyzu patrí aj geránium, mäta alebo čajovníkový olej.

Použiť ich môžete na výrobu domácich repelentov, ktoré nás ochránia pred štípancami. Rovnako pomôžu aj v domácnosti alebo na záhradnej párty. TIP: Chystáte letnú záhradnú párty? Vyberte si z ponuky párty výzdoby a doplnkov.

Fototoxické oleje

Pri citrusových vôňach treba byť opatrnými. Jedná sa najmä o pomarančový, citrónový, bergamotový éterický olej alebo citrónová tráva. Jednoducho povedané – sú to oleje, ktoré sa stávajú toxickými na slnku.

V praxi to znamená, že časti tela ošetrené fototoxickým esenciálnym olejom by sme sme nemali vystaviť slnku najbližších zhruba 12-18 hodín. Koža sa na tento čas stáva omnoho citlivejšou voči slnečným lúčom a rýchlejšie sa spáli. Výsledkom môže byť nielen začervenanie, spáleniny, pľuzgiere a v najhoršom prípade trvalé škvrny.

Fototoxické oleje sú úplne bezpečné, ak ich použijeme správne. Problém je to len vtedy, ak si uvedené oleje aplikujeme na pleť a následne túto časť tela vystavíme slnku.

Aké oleje patria k vašim obľúbeným v lete? :)

foto: pixnio, pixabay


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.