Líčenie očí – tradičný, či prírodný makeup?
Cesta za „zelenším“ životom môže byť dlhšia než sa zdá. Napriek tomu, že už roky používam prírodnú kozmetiku a presedlala som aj na prírodný (minerálny) makeup, aj ja mám ešte stále pár restov. Takmer všetkých tradičných/ chemických kozmetických výrobkov som sa vzdala veľmi ľahko, ale za niektoré bolo nájsť plnohodnotnú náhradu o niečo ťažšie. Menovite sú to výrobky – maskara, tekutá linka a ceruzka na obočie, ktoré sú súčasťou môjho každodenného makeupu.
Zastávam síce názor, že pokiaľ väčšina vašej kozmetiky je prírodná, nie je taká katastrofa, pokiaľ jeden – či dva výrobky, nie sú tak úplne prírodné, najmä pokiaľ za ne neviete nájsť dobrú, prírodnú alternatívu. Ja sa ale nevzdávam a plánujem ich nahradiť :) Najnovšie som presedlala na prírodnú maskaru, takže už len dva výrobky a moja tvár bude čisto prírodná :D Dnes by som sa teda rada povenovala niekoľkým dôvodom, prečo by ste aj vy mali presedlať na prírodnejšiu alternatívu :)
Pokožka okolo očí je tenká a citlivá a aj očný krém je potrebné do pokožky len jemne vklepať a rovnako byť opatrná aj pri odličovaní. Žiadne kmásanie pokožkou sem a tam. Okrem toho, že je pokožka tenká, produkty do nej s ľahkosťou preniknú a ich zloženie ďalej putuje aj do krvného obehu. Podobné je to aj s očným makeupom, asi občas poznáte ako linka, či maskara putuje pekne pod oko, či na miesto, kde nemá čo hľadať :) Nakoľko je dekoratívna kozmetika na oči v malých baleniach, vo väčšine prípadov na obaloch zloženie ani nenájdete. Tieto výrobky často obsahujú ropné produkty (ktoré aspoň mne osobne moc sympatické nie sú) a silikóny. Taktiež môžu obsahovať propylene glycol, či sodium hydroxide ktoré dráždia oči (najmä ak ich máte citlivé), či parabény, ktoré negatívne pôsobia na hormonálnu sústavu.
V tieňoch, či ceruzkách na oči, si dávajte pozor na často používanú prísadu talc (mastenec), ktorý sa však často nachádza aj v púdroch, či lícenkách. Je pri ňom pravdepodobnosť, že pôsobí toxicky a v ojedinelých prípadoch môže byť kontaminovaný azbestom. Azbest by som si na seba dávala veľmi nerada :D Do kozmetiky by sa kontaminovaný mastenec dostať nemal, každopádne si dávajte pozor najmä na lacné, čínske výrobky. Okrem parabénov existujú aj ďalšie konzervanty, ktoré nie sú dvakrát zdraviu prospešné a to napríklad BHT. Táto zložka je založená na toluéne a okrem toho, že dráždi pokožku aj oči, môže byť taktiež toxická.
Zloženie sa líši medzi jednotlivými značkami a výrobkami, takže odporúčam vyhľadať si zloženie práve toho vášho. Ak máte obľúbený produkt a nemáte veľkú chuť sa ho vzdať, skontrolujte si jeho zloženie. Možno zistíte, že napriek tomu, že firma nie je “prírodná“ dali si pri formulovaní zloženia produktu záležať, zloženie by v každom prípade malo byť bezpečné, ak aj nie práve prírodné.
Prírodná dekoratívna kozmetika však často ponúka aj niečo navyše v podobe výživných masiel, či olejov. Namiesto obyčajnej vody môžete v zložení často nájsť kvetinové, či bylinkové vody a rôzne extrakty, ktoré sa postarajú o jemnú starostlivosť vašich mihalníc a pokožky očí. Môžete si tak dopriať skrášlenie a starostlivosť v jednom. V žiadnom prípade v makeupe však nespite, pokožka si potrebuje oddýchnuť a aj prírodný makeup ju istým spôsobom zaťažuje.
Ako ste na tom Vy a dekoratívna kozmetika? Stále ste verné tej tradičnej, alebo ste presedlali na prírodnú? ;)
Diskusia