Lupiny vo vlasoch. Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou?
Lupiny vo vlasoch, čiže biele šupinky odumretej kože vo vlasoch, sú pomerne bežným problémom. Ak sa však zanedbajú, môžu viesť až k infekciám pokožky hlavy. Často sú za ich vznikom faktory ako zlá životospráva, hormonálne poruchy alebo stres. No najčastejšie ide len o používanie nevhodných šampónov a prípravkov na vlasy. V tomto prípade je vhodné zbaviť sa lupín prírodnou cestou. Ako na to?
Obsah:
- Ako vznikajú lupiny vo vlasoch
- Čo najčastejšie spôsobuje lupiny?
- Domáce recepty proti lupinám
- Prírodná kozmetika na lupiny vo vlasoch
- Aká je prevencia tvorby lupín?
- FAQ
Ako vznikajú lupiny vo vlasoch
Lupiny môžeme charakterizovať ako šupinky vo vlasoch, ktoré spôsobujú svrbenie a často aj začervenanie pokožky. Detské lupiny vo vlasoch má podľa výskumov (1) až 42% dojčiat a lupinami trpí približne jedno až dve percentá dospelej populácie. Existujú dva základné typy lupín:
- Suché lupiny vo vlasoch. Sú to biele nepriľnavé veľké lupiny vo vlasoch, ktoré sa oddeľujú od pokožky hlavy a padajú z vlasov. Sú viac viditeľné.
- Mastné lupiny vo vlasoch. Ide o tzv. seboroickú dermatitídu, kedy vznikajú žlté lupiny vo vlasoch. Tieto mastné žlté lupiny vo vlasoch zostávajú prilepené a tvoria akési ložiská.
„Vedeli ste, že lupiny sú aj na zdravej pokožke? Sú však také drobné, že ich ani nie je vidieť.“
Čo najčastejšie spôsobuje lupiny?
Okrem ochorenia seboroická dermatitída je príčinou suchá pokožka hlavy, kvasinková infekcia, rôzne alergie, huby, či ďalší infekční pôvodcovia lupín. Keď sa kvasinky alebo iní pôvodcovia lupín premnožia, spôsobia na pokožke zápal. Koža sa začne nadmerne obnovovať a tvoria sa lupiny. Čo však spôsobuje ich premnoženie?
- nedostatočné šampónovanie vlasov alebo nevhodné vlasové produkty
- prílišná starostlivosť o vlasy
- psychická záťaž
- fénovanie vlasov horúcim vzduchom
- nezdravá strava, plná mastných jedál a sladkostí
- ochorenia kože
- hormonálne zmeny
Liečba lupín závisí od toho, čo ich spôsobuje. Väčšinou postačuje kvalitný šampón ako napríklad Lupiny – Tuhý šampón, prípadne špeciálny prípravok proti lupinám. Niekedy sú nutné lieky na potlačenie kvasiniek alebo reguláciu kožného mazu. Ideálny spôsob, ako sa zbaviť lupín vo vlasoch, je použitie neagresívnych prírodných prostriedkov. Čo proti lupinám vo vlasoch? Napríklad tieto domáce recepty.
Domáce recepty proti lupinám
Vyskúšali ste už niekedy na lupiny vo vlasoch domáce recepty? Mnohé z účinných prostriedkov proti lupinám totiž objavíte aj vo svojej domácnosti. Skúste teda tieto recepty a zaručené spôsoby, ako sa zbaviť lupín.
- Citrónová šťava. Do šálky kokosového oleja pridajte niekoľko kúskov dôkladne umytej šupky z citróna. Túto zmes držte na slnku cca týždeň. Citrónový extrakt v zmesi s kokosovým olejom môžete nanášať do pokožky hlavy každý deň. Po približne dvoch týždňoch by mali problémy úplne ustúpiť.
- Semená senovky gréckej. Dostanete ich kúpiť v bio obchode alebo na internete. Majú protizápalové funkcie a sú ideálne na vriedky a zápalové stvrdnutie kože, teda aj lupiny. Dve polievkové lyžice semien namočte cez noc v šálke vody. Ráno aplikujte vzniknutú pastu do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť hodinu a potom umyte vlasy jemným, napríklad detským šampónom. Nakoniec ešte môžete prepláchnuť vlasy lyžicou jablčného octu rozmiešaného v šálke vody.
- Jedlá sóda. Ak máte lupiny v dôsledku príliš mastnej pokožky hlavy, vtedy pomôže jedlá sóda. Malé množstvo sódy votrite do pokožky hlavy. Odstránia sa tak odumreté kožné bunky. Potom prepláchnite čistou vodou. Pozor! Nepoužívajte jedlú sódu príliš často, aby ste si pokožku hlavy nepodráždili.
- Vajíčka. Dve vajcia zmiešané s malým množstvom vody si vmasírujte do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť 15-20 minút a potom si vlasy umyte.
- Aloe vera. Má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti (2). Pomáha tiež zmierniť zápal na pokožke. Ako použiť aloe vera proti lupinám? Gél alebo šťavu z aloe vera naneste na pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a potom vlasy opláchnite jemným šampónom. Túto kúru opakujte dva až tri krát týždenne.
- Jablčný ocot. Pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky na pokožke hlavy, vyrovnáva pH pokožky a tak zmierňuje tvorbu plesní. A ako ho aplikovať? Pár polievkových lyžíc jablčného octu pridajte do šampónu a umyte si ním vlasy. Alebo zmiešajte 3 lyžice jablčného octu s tromi kvapkami tea tree oleja a rovnomerne vmasírujte do pokožky hlavy. Po 10tich minútach umyte vlasy šampónom. Kúru opakujte raz týždenne.
- Kokosový olej. Je perfektný na hydratáciu pokožky hlavy. Preto je skvelý ak máte suché lupiny (3). Kokosový olej zmiešajte s jojobovým olejom v pomere 1:1. Vmasírujte do pokožky hlavy, zakryte igelitom a nechajte pôsobiť 30 minút. Potom dôkladne umyte vlasy šampónom.
- Citrónový éterický olej a sladký mandľový olej. Do dvoch polievkových lyžíc sladkého mandľového oleja pridajte zopár kvapiek citrónového éterického oleja. Vmasírujte do pokožky hlavy, chvíľku nechajte pôsobiť a potom vlasy umyte šampónom.
- Olivový olej. Na suchú pokožku hlavy je vynikajúci. Naneste ho na pokožku hlavy, vmasírujte a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom umyte šampónom. Prečítajte si viac o olivovom oleji tu.
- Aspirín. Dve aspirínové tablety rozdrvte na prášok a primiešajte do čajovej lyžičky svojho šampónu. Umyte si vlasy. Takýto šampón vám pomôže zbaviť sa lupín. Aspirín totiž obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá je dôležitou zložkou šampónov proti lupinám a má protizápalové vlastnosti (4).
Prírodná kozmetika na lupiny vo vlasoch
Ak domáce recepty nezaberajú, nesiahajte po agresívnej kozmetike. Tá by mohla pokožku hlavy ešte viac podráždiť. Je pravda, že klasické šampóny proti lupinám vás tohto problému na chvíľu zbavia. No ako náhle prestanete šampón užívať, lupiny vo vlasoch sa vrátia. Radšej preto vyskúšajte účinnú prírodnú kozmetiku. Takže čo na lupiny vo vlasoch z prírodnej kozmetiky?
Horúce oleje. Na tento účel môžete použiť napríklad nimbový olej, ktorý je ideálny na podráždenú a suchú pokožku hlavy. Skvelý je aj ricínový olej (tu si o ňom prečítajte viac), ktorý má schopnosť hojiť a upokojiť pokožku. Zohrejte vybraný olej na miernom ohni a nanášajte do pokožky hlavy. Zamotajte vlasy do uteráka a nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Potom umyte vlasy teplou vodou.
Samozrejme, použiť môžete aj vyššie spomenuté rastlinné oleje, s ktorých pomocou si pripravíte domáce prípravky proti lupinám vo vlasoch.
Neem prášok. Má silné antiseptické a antibakteriálne účinky a predchádza zápalom vlasovej pokožky. Preto sa pri jeho pravidelnom používaní lupiny stratia.
Tuhý šampón lupiny od slovenskej značky Savon. Ručne robený šampón je obohatený o ajurvédske bylinky, bazalkový hydrolát a éterický olej, ryžový proteín pre odstránie svrbenia pokožky hlavy a lupín. Je vhodný pre všetky typy vlasov.
Takže čo na lupiny? Určite nie agresívnu kozmetiku. Pomôže vám prírodná kozmetika, ktorá je k pokožke jemná a zároveň účinná.
Aká je prevencia tvorby lupín?
Ak sa vám podarilo s lupinami zatočiť a nechcete, aby sa opäť vrátili, dôležitá je prevencia. Odporúčame napríklad do svojej pravidelnej starostlivosti o vlasy zaradiť Lupiny – tuhý šampón s prírodným zložením, ktorý je vhodný pre všetky typy vlasov. Nepoužívajte produkty na vlasy s obsahom alkoholu alebo látok, ktoré mimoriadne vysušujú. Zhoršovať lupiny môže aj stres, preto sa ho snažte eliminovať. Do stravy pridajte potraviny bohaté na vitamíny skupiny B a zinok. A v lete nezabudnite chrániť pokožku hlavy šatkou alebo klobúkom.
FAQ
1. Čo spôsobuje lupiny?
Príčiny tvorby lupín sú rôzne. Často je to však nesprávna starostlivosť o vlasy, v dôsledku čoho sa na pokožke hlavy premnožia kvasinky, huby, či baktérie. Tie potom spôsobujú tvorbu lupín.
2. Dá sa lupín zbaviť aj domácimi receptami?
Áno. Na lupiny je účinný napríklad jablčný ocot, jedlá sóda, aloe vera, či citrónová šťava.
3. Čo mám urobiť, keď objavím vo svojich vlasoch lupiny?
Odporúčame zaradiť kvalitný šampón proti lupinám, napríklad Lupiny – tuhý šampón.
4. Ktorá prírodná kozmetika je ideálna pre lupiny?
Vynikajúci je napríklad Neem prášok, ktorý má protizápalové vlastnosti. Skvelé sú tiež rastlinné oleje – kokosový, ricínový, nimbový, olivový alebo éterické oleje – tea tree.
5. Dá sa predísť lupinám?
Určite áno. Je dôležité používať neagresívne vlasové produkty, ktoré pokožku hlavy nevysušujú. Taktiež sa treba zdravo stravovať, eliminovať stres a nepreháňať to s úpravou vlasov.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852869/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4452276/
- https://www.nature.com/articles/s41598-021-86454-1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519032/
Diskusia