Lupiny vo vlasoch, čiže biele šupinky odumretej kože vo vlasoch, sú pomerne bežným problémom. Ak sa však zanedbajú, môžu viesť až k infekciám pokožky hlavy. Často sú za ich vznikom faktory ako zlá životospráva, hormonálne poruchy alebo stres. No najčastejšie ide len o používanie nevhodných šampónov a prípravkov na vlasy. V tomto prípade je vhodné zbaviť sa lupín prírodnou cestou. Ako na to?
Lupiny môžeme charakterizovať ako šupinky vo vlasoch, ktoré spôsobujú svrbenie a často aj začervenanie pokožky. Detské lupiny vo vlasoch má podľa výskumov (1) až 42% dojčiat a lupinami trpí približne jedno až dve percentá dospelej populácie. Existujú dva základné typy lupín:
„Vedeli ste, že lupiny sú aj na zdravej pokožke? Sú však také drobné, že ich ani nie je vidieť.“
Okrem ochorenia seboroická dermatitída je príčinou suchá pokožka hlavy, kvasinková infekcia, rôzne alergie, huby, či ďalší infekční pôvodcovia lupín. Keď sa kvasinky alebo iní pôvodcovia lupín premnožia, spôsobia na pokožke zápal. Koža sa začne nadmerne obnovovať a tvoria sa lupiny. Čo však spôsobuje ich premnoženie?
Liečba lupín závisí od toho, čo ich spôsobuje. Väčšinou postačuje kvalitný šampón ako napríklad Lupiny – Tuhý šampón, prípadne špeciálny prípravok proti lupinám. Niekedy sú nutné lieky na potlačenie kvasiniek alebo reguláciu kožného mazu. Ideálny spôsob, ako sa zbaviť lupín vo vlasoch, je použitie neagresívnych prírodných prostriedkov. Čo proti lupinám vo vlasoch? Napríklad tieto domáce recepty.
Vyskúšali ste už niekedy na lupiny vo vlasoch domáce recepty? Mnohé z účinných prostriedkov proti lupinám totiž objavíte aj vo svojej domácnosti. Skúste teda tieto recepty a zaručené spôsoby, ako sa zbaviť lupín.
Ak domáce recepty nezaberajú, nesiahajte po agresívnej kozmetike. Tá by mohla pokožku hlavy ešte viac podráždiť. Je pravda, že klasické šampóny proti lupinám vás tohto problému na chvíľu zbavia. No ako náhle prestanete šampón užívať, lupiny vo vlasoch sa vrátia. Radšej preto vyskúšajte účinnú prírodnú kozmetiku. Takže čo na lupiny vo vlasoch z prírodnej kozmetiky?
Horúce oleje. Na tento účel môžete použiť napríklad nimbový olej, ktorý je ideálny na podráždenú a suchú pokožku hlavy. Skvelý je aj ricínový olej (tu si o ňom prečítajte viac), ktorý má schopnosť hojiť a upokojiť pokožku. Zohrejte vybraný olej na miernom ohni a nanášajte do pokožky hlavy. Zamotajte vlasy do uteráka a nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Potom umyte vlasy teplou vodou.
Samozrejme, použiť môžete aj vyššie spomenuté rastlinné oleje, s ktorých pomocou si pripravíte domáce prípravky proti lupinám vo vlasoch.
Neem prášok. Má silné antiseptické a antibakteriálne účinky a predchádza zápalom vlasovej pokožky. Preto sa pri jeho pravidelnom používaní lupiny stratia.
Tuhý šampón lupiny od slovenskej značky Savon. Ručne robený šampón je obohatený o ajurvédske bylinky, bazalkový hydrolát a éterický olej, ryžový proteín pre odstránie svrbenia pokožky hlavy a lupín. Je vhodný pre všetky typy vlasov.
Takže čo na lupiny? Určite nie agresívnu kozmetiku. Pomôže vám prírodná kozmetika, ktorá je k pokožke jemná a zároveň účinná.
Ak sa vám podarilo s lupinami zatočiť a nechcete, aby sa opäť vrátili, dôležitá je prevencia. Odporúčame napríklad do svojej pravidelnej starostlivosti o vlasy zaradiť Lupiny – tuhý šampón s prírodným zložením, ktorý je vhodný pre všetky typy vlasov. Nepoužívajte produkty na vlasy s obsahom alkoholu alebo látok, ktoré mimoriadne vysušujú. Zhoršovať lupiny môže aj stres, preto sa ho snažte eliminovať. Do stravy pridajte potraviny bohaté na vitamíny skupiny B a zinok. A v lete nezabudnite chrániť pokožku hlavy šatkou alebo klobúkom.
Príčiny tvorby lupín sú rôzne. Často je to však nesprávna starostlivosť o vlasy, v dôsledku čoho sa na pokožke hlavy premnožia kvasinky, huby, či baktérie. Tie potom spôsobujú tvorbu lupín.
Áno. Na lupiny je účinný napríklad jablčný ocot, jedlá sóda, aloe vera, či citrónová šťava.
Odporúčame zaradiť kvalitný šampón proti lupinám, napríklad Lupiny – tuhý šampón.
Vynikajúci je napríklad Neem prášok, ktorý má protizápalové vlastnosti. Skvelé sú tiež rastlinné oleje – kokosový, ricínový, nimbový, olivový alebo éterické oleje – tea tree.
Určite áno. Je dôležité používať neagresívne vlasové produkty, ktoré pokožku hlavy nevysušujú. Taktiež sa treba zdravo stravovať, eliminovať stres a nepreháňať to s úpravou vlasov.
Zdroje:
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia