Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Túžite po tom, aby vaše oblečenie bolo hebké, voňavé a na dotyk príjemné, a aby aj po mesiacoch pôsobilo ako čisto nové? Tento váš sen sa môže stať skutočnosťou, ak sa naučíte správne prať. Máme pre vás 6 tipov, ktoré sú dostupné pre každého.

Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Príroda alebo chémia?

Klasické pracie prostriedky sú také syntetické zlúčeniny, ktoré pozostávajú z umelých, chemických ingrediencií. Po praní voda, ktorá sa použila na čistenie oblečenia a oplachovanie do prírody odchádza znečistená o tieto látky. Rozklad chemikálií trvá veľmi dlho. Počas tejto doby sa vstrebávajú do rastlín, tým pádom sa dostanú do tiel zvierat, majú teda negatívny vplyv na fungovanie živých organizmov.

Pri výrobe ekologických pracích prostriedkov sa dbá na použitie prírodných zložiek, ktoré sa po použití ľahko a prirodzene rozložia. Nie je ale jedno, či siahnete po produktoch s označením „prírodné“ alebo „bio“. Ak aj nejaký prací prostriedok vám padne do oka práve preto, lebo obsahuje prírodné zložky, ešte neznamená, že medzi ingredienciami by ste nemohli nájsť aj syntetické a/alebo škodlivé látky. Preto hľadajte radšej nálepku bio.

Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Mnohí sú presvedčení o tom, že hebkosť a vôňu dokáže vyprodukovať iba chémia. Je to však veľký omyl. Použitie drogérie šetrnej k prírode bude mať pozitívny vplyv aj na stav vášho oblečenia. Okrem toho, že ostane hebké, budete si môcť byť istí, že nepodráždi ani vašu pokožku a kvôli hromadeniu chemických látok vnútri látky nestvrdne.

Voňavé, hebké, biele

Vaše biele oblečenie bude nielen voňavé, ale aj zaručene čisté a bez fľakov, ak textílie pred praním bio pracím prostriedkom aspoň na pol hodinu namočíte do zmesi citrónovej šťavy a sódy bikarbóny. Bežné chlórové bielidlo môže spôsobiť zrážanie železa vo vode, a tento jav sa na oblečení môže prejaviť vo forme ďalších neželaných škvŕn. Ak chcete svoje obľúbené kúsky ochrániť, vyberte si radšej toto lacné a praktické riešenie.

Na odstránenie škaredých žltých fľakov na tričkách a košeliach v oblasti podpazušia taktiež existuje metóda, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, ale aj k peňaženkám. Pripravte zmes čistej vody a citrónovej šťavy v pomere 1:1. Namočte do nej znečistenú časť oblečenia a jemne trite.

Okrem odstránenia ďalších jemných škvŕn, ako je zmena farby spôsobená minerálmi, môže byť citrónová šťava skvelým pomocníkom pri dodaní prirodzene sviežej vône oblečeniu.

Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Uteráky ako v hoteli

Všimli ste si aj vy, že hotelové uteráky pôsobia vždy ako nové? Tajomstvo ich hebkosti však nie je ich frekventovaná obmena, ale práčka so samostatne nastaviteľnou teplotou prania a plákania. Samotné čistenie v horúcej vode uvoľní textíliu, odstráni škvrny, nečistoty a pozostatky pracieho prostriedku z predchádzajúceho prania. Naopak, studené plákanie sťahuje tkaninu bez toho, aby sa textilné vlákna zlepili. Buďte ale opatrní: časom môže horúca voda spôsobiť vyblednutie farebných uterákov.

Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Mäkké oblečenie, pevný tvar

Šetrné čistenie jemných látok a na starostlivosť náročného oblečenia je pre mnohých veľkou záhadou. Určite ste sa už stretli s pracími vreckami. Ak ste ich doteraz považovali za zbytočnosti, mali by ste vedieť, že sú jedným z najdôležitejších ochranných prostriedkov tých najchúlostivejších kúskov vášho šatníka, akými sú napríklad blúzky, košeľové šaty alebo tenučká nočná košeľa. Ale môžete si vyrobiť vlastné vrecúška zo starých obliečok na vankúše alebo silonkových pančúch. Nezabudnite tento textilný obal pred praním aj zaviazať.

Svoju práčku nastavte na šetrný režim, naložte do nej svoj obľúbený kúsok v pracom vrecúšku, ale odolajte tomu, aby ste bubon naplnili čo najviac. Je to určite ekologické aj ekonomické riešenie, ale rátajte s tým, že vám to môže pokaziť výsledok. Šetriť vodou môžete aj tak, že svoje oblečenie budete prať iba vtedy, keď už je to naozaj potrebné. Dôležité je aj to, ako sušíte. Použite vešiaky namiesto vešania na sušiak a na sušičku v tomto prípade zabudnite.

Veľa závisí aj od kvality textílie. Snažte sa kupovať kvalitné oblečenie z trvácnych materiálov. Síce dnes už je veľmi jednoduché zakúpiť si pekné modely len za pár centov, radšej do kúpy zainvestujte vyššiu sumu a môžete si byť istí, že dobrý pocit z nových kúskov vám vydrží aj dlhšie než 2-3 prania.

Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Orechy ako prací prostriedok?

Našťastie už vôbec nie je komplikované nájsť ekologickú alternatívu pracích prostriedkov, sú dostupné aj v bežných drogériách. No tento trend ešte stále narúša podtext reklám na čistiace prostriedky v duchu „viac je viac“. Dlhé roky sme verili tomu, že na odstránenie špiny potrebujeme radikálnu chémiu a agresívne metódy. Pritom vedeli ste, že z väčšiny drogérie (aj kozmetiky) používame oveľa viac, než by sme potrebovali?

Od tohto zvyku nie je ľahké upustiť. Ak aj nedokážete odolať použitiu pracieho prostriedku vo zvýšenej kvantite „pre efekt“, zadovážte si taký, ktorý je k životnému prostrediu maximálne šetrný. Výborným a stále populárnejším prírodným čističom sú mydlové orechy.

Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Ide o plod stromu rastúceho v Indii a Nepále, ktorý obsahuje saponíny. Na čistenie sa používa už celé stáročia. Neobsahuje fosfáty a povrchovo aktívne látky, žiadne škodlivé alebo znečisťujúce ingrediencie a je 100% rozložiteľný. Pokiaľ máte alergiu, citlivú pokožku, kožné problémy (psoriáza, ekzém atď.) alebo periete aj vecičky pre bábätká, napríklad látkové plienky, detské pančuchy či dupačky, nebudete si môcť prechod na mydlové orechy vynachváliť.

Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Čo kuchyňa dá

Pokiaľ ste sa rozhodli pre tú ekologickejšiu, morálnejšiu a šetrnejšiu formu prania, máme pre vás niekoľko tipov aj na to, ako môžete tento spôsob života ešte viac vyšperkovať. Občas sa vráťte k metódam starých mám. Vaša kuchyňa skrýva viac pokladov, než by ste si to mysleli. A nielen pre váš žalúdok.

Ak na prvé plákanie použijete pol šálky bieleho octu, môžete si byť istí, že vám práčka vaše odevy vráti v hebkejšej a mäkšej verzii. Je to tak preto, lebo ocot dokáže odstrániť zvyšky pracieho prostriedku aj z vnútra prádla a popritom zmäkčuje aj vodu.

Podobný efekt môžete dosiahnuť aj pomocou sódy bikarbóny. Okrem toho odstraňuje zápach, a to aj zo starých, zatuchnutých uterákov. V kombinácii s vlhkým uterákom je taktiež výborným riešením v prípade kávových škvŕn.

Počuli ste už o magickej sile koly pri čistení toalety? Okrem odstraňovaní tohto typu znečistenia je efektívna aj vtedy, keď sa chcete zbaviť mastných fľakov. Stačí ju pridať k praciemu prostriedku a počkať si na zázrak.

Mäkké a voňavé oblečenie „zelenými“ metódami

Foto: freepik.com