Marocký íl Rhassoul – najlepší kamarát vašich vlasov!
Nájsť ten správny šampón nie je jednoduché. Najlepšie by bolo, aby umyl vlasy bez poškodenia a vysušenia, aby neobsahoval žiadne zbytočné škodliviny a aby zanechal vlasy prirodzene krásne a silné. Možno poznáte Marocký íl Rhassoul ako skvelého pomocníka na pleť. Vedeli ste, že je úžasný aj na vlasy? Môže byť presne tým dokonalým šampónom, ktorý hľadáte...
Prečo je Marocký íl Rhassoul vynikajúci aj ako šampón
Íl Rhassoul sa vyrába z prírodného minerálneho ílu z marockého pohoria Atlas. V kombinácii s vodou ho miestne ženy už po stáročia používajú na starostlivosť o pokožku a vlasy. Obsahuje totiž množstvo oxidu kremičitého, sodíka, draslíka, železa a ďalších stopových prvkov. Je vynikajúci ako detoxikačná maska, ktorá vás zbaví akné, vyčistí póry a vyživí pleť.
Prečo si ho teda vybrať aj ako šampón? Najprv by ste mali vedieť niečo o bežných šampónoch. Väčšinou majú pH okolo 5-6, čo je pH prirodzené pre vlasy. To je síce skvelé, ale ako sa to dosahuje?
Tak, že sa pri výrobe šampónov používajú toxické látky ako napríklad laurylsulfát sodný. Navyše, bežné šampóny obsahujú aj silikón, ktorý dodáva vlasom lesk. Pre vlasy však vôbec nie je zdravý.
V prírodných šampónoch, ako je aj Marocký íl Rhassoul, takéto škodlivé zložky nenájdete. Po dlhodobom používaní bežných šampónov je vhodné vlasy detoxikovať. Aj tu vám pomôže Rhassoul. Ako na to?
Ako pripraviť šampón z ílu
Množstvo Marockého ílu Rhassoul, ktoré budete potrebovať, závisí od dĺžky vašich vlasov. Na stredne dlhé vlasy sú to približne dve lyžice ílu. Ďalej budete potrebovať vodu alebo jablčný ocot. Do ílu postupne prilievajte vodu, kým nezískate konzistenciu podobnú vaječnému žĺtku. Ak sú vaše vlasy veľmi suché, prípadne máte lupiny, pridajte niekoľko kvapiek arganového alebo iného vlasového oleja.
A ako si vlasy umývať? Zmes naneste na pokožku hlavy a začnite ju jemne masírovať, a to po dobu 2-5 minút. Masírovanie podporuje cirkuláciu krvi v pokožke hlavy a lepšie vstrebávanie živín. Zmes nenanášajte na vlasy, zbytočne by sa vysušili. Tie sa umyjú pri oplachovaní zmesi z hlavy.
Čo ďalej? Je čas vlasy dôkladne opláchnuť a potom hĺbkovo vyživiť. To dosiahnete vďaka niektorému z nasledujúcich olejov:
- Arganový olej. Je bohatý na vitamíny A, C a E a tiež antioxidanty, kyselinu linolovú a omega-6 mastné kyseliny. Vďaka nemu sú vlasy zdravšie.
- Rakytníkový olej. Obsahuje vitamíny A, B, C, D, E a K a tiež omega 3, 6, 7 a 9 kyseliny. Tieto esenciálne mastné kyseliny zlepšujú celkové zdravie vlasov a dodávajú im prirodzený lesk.
- Rozmarínový olej. Podporí rast zdravých vlasov a predíde vysušovaniu končekov.
- Levanduľový olej. Takisto podporuje rast zdravých vlasov a navyše pomáha pri vypadávaní vlasov a lupinách.
- Cédrový olej. Vynikajúci pre dosiahnutie hustých a zdravých vlasov.
- Limonén. Jedná sa o zložku, ktorú obsahujú najmä citrusové éterické oleje. Ide o prírodnú bezfarebnú látku, ktorá sa nachádza v šupkách citrusových plodov. Má antioxidačné vlastnosti, podporuje cirkuláciu krvi a bojuje proti lupinám.
Oleje môžete vmasírovať do pokožky hlavy alebo ich nakvapkať do zmesi Marockého ílu, ktorou si vlasy budete umývať. Vďaka takémuto umývaniu vlasov sa zbavíte šupinatej pokožky hlavy a lupín, pokožku hlavy detoxikujete a vaše vlasy budú celkovo zdravšie.
Diskusia