Maskné: nedajte vyrážkam pod rúškom žiadnu šancu

Maskné: nedajte vyrážkam pod rúškom žiadnu šancu

Roky 2020/21 sa zapísali do dejín čiernym písmom. Zmenili naše životy, mnoho nám vzali a priniesli veľké množstvo zákazov a príkazov. Jedným z nich bolo aj nosenie rúšok, ktoré nás chránia pred nákazou a nekontrolovateľným šírením koronavírusu. Nosenie rúšok však môže priniesť aj nepríjemné maskné – teda akné pod rúškom či respirátorom.

Ako vzniká maskné

Akné ako také trápi mužov i ženy od puberty a neraz sa ho dokážu zbaviť až v dospelom veku. Minulý rok sa rozšírilo aj maskné, ktoré charakterizujeme ako stav kože spôsobený dlhodobým nosením rúšok alebo respirátorov.

Spôsobuje ho mechanické trenie, teplo, vlhkosť, nedostatok vzduchu. Výsledkom je množenie mikroorganizmov a upchávanie pórov a vznikajú rôzne veľké vyrážky a tiež čierne bodky.

Objavujú sa najmä v okolí úst, na brade a na lícach, ktoré pod rúškami či respirátormi ukrývame celé hodiny. Potrápiť môžu dokonca aj tých, ktorí s akné nikdy predtým problémy nemali. Maskné však nie je jediným problémom, rúško môže spôsobiť ekzém s červenými, svrbiacimi oblasťami.

Rúšok sa tak skoro nezbavíme – pleť potrebuje viac

Vitamínové sérum

Situácia s koronavírusom je stále aktuálna a kým sa rúšok zbavíme, pretečie ešte veľa vody v rieke. Kým ich budeme môcť veselo odložiť, dôležitá je hygiena a cielená starostlivosť.

Ráno aj večer venujte pozornosť dôkladnému čisteniu pleti. Vyberte si jemný, ale účinný čistiaci produkt - skúste harmančekový čistiaci gél, ktorý nedráždi pleť, čistí ju a osviežuje ju. Vyberajte si upokojujúce kvetové vody a pokiaľ nemusíte, make up nepoužívajte. Tiež prispieva k zhoršeniu maskné a zaťažuje pleť.

Denný krém musí pleť hydratovať a zachovávať kožnú bariéru, pričom by nemal spôsobiť vznik vyrážok. Preto je najlepší ten, ktorý nie je hustý, príliš mastný a komedogénny - napríklad ľahký nechtíkový krém. Na deň je vhodná aj starostlivosť s antioxidantmi - vyskúšajte vitamínové sérum na rozjasnenie a zjemnenie pleti, lebo dokážu chrániť pleť pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi.

Večerná starostlivosť je rovnako dôležitá ako ranná. Pleť môžete vyčistiť hneď po návrate z práce, ale večer si doprajte trochu viac - našim zákazníčkam sa osvedčil bio brusnicový olej.

Nezabudnite na dôkladné odlíčenie a následné čistenie. Pomôžu prípravky s obsahom aktívnych látok pre problematickú pleť a opäť použite na tonizáciu kvetovú vodu. Vhodnou voľbou je mätový, ružový alebo harmančekový hydrolát. Pleťovým vodám s obsahom alkoholu je lepšie vyhnúť sa, pretože vysušuje pleť a môže jej spôsobiť viac problémov.

Svoju beauty rutinu môžete doplniť aj o kozmetické produkty obsahujúce CBD oleje. Je preukázané, že priaznivo pôsobia na aknóznu pleť, pretože znižujú tvorbu kožného mazu a podporujú jej regeneráciu.

Do večernej rutiny zaraďte aj pleťové séra - odporúčame Biolaven sérum proti vráskam, pretože obsahujú účinné látky potrebné pre hydratovanú, zdravú a regenerovanú pleť. Nočný krém by mal byť hydratačný a ľahší, aby pleť nebola zaťažená.

Nezabúdajte ani na upokojujúcu pleťovú masku - skvelá je maska relaxing tea tree alebo maska gotu kolou, ktorá vám môže pri maskné výrazne dopomôcť k čistej, upokojenej a sviežej pleti. Podľa potreby ju môžete používať jeden – dva razy týždenne a striedať ju môžete s maskou čistiacou - neprekonateľný je rhassoul íl, viac o ňom si môžete prečítať v článku 20 dôvodov, prečo používať Marocký íl Rhassoul.

Na vzniknuté akné a vyrážky používajte lokálnu starostlivosť, ktorá urýchli ich hojenie a zmenší riziko vzniku fliačikov alebo akné.

Pár dobrých rád na záver

Zbaviť sa maskné môže chvíľku trvať a okrem hygieny a starostlivosti existuje pár ďalších pravidiel, ktoré môžu znížiť riziko jeho vzniku/výskytu.

Rúško alebo respirátor si pravidelne vymieňajte, aby nebolo na pleti mokré. Tie látkové pravidelne perte a používajte šetrné pracie prostriedky bez aviváže. Vyrážky si rozhodne nevytláčajte a rukami sa nedotýkajte tváre, pretože tak môžete roznášať nečistoty a baktérie po pleti.

Nechajte pokožku dýchať bez rúška alebo respirátoru, keď ste sami v miestnosti, v aute či v prírode. Rozmaznávajte sa kvalitnou prírodnou kozmetikou, ktorá prinesie pleti zdravie, krásu a úľavu.

Stretli ste sa s maskné alebo vaša pleť pod rúškom nepocítila žiadnu zmenu?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty7