Mastné vlasy. Čo je príčinou?

Mastné vlasy. Čo je príčinou?Trápia vás mastné vlasy? Musíte si ich umývať takmer každý deň? Určite to nie je nič príjemné, ak sú vlasy hneď po umytí „prilepené“ k hlave a vyzerajú, akoby šampón nevideli poriadne dlho. Čo spôsobuje, že sa vlasy nadmerne mastia?

Prečo sú vlasy mastné

Žľazy, ktoré produkujú maz, sa nachádzajú pri korienku každého vlasu. Áno, aj pri suchých vlasoch. Rozdiel je však v tom, že ak sú vlasy mastné, mazové žľazy proste produkujú viac mazu. Čo to spôsobuje? Faktorov, ktoré na tvorbu mazu vplývajú, je viacero:

  • Hormonálne zmeny. U žien napríklad pred menštruáciou, či v prechode
  • Stres. V strese sa vylučuje androgén, ktorý vplýva na nadmernú tvorbu mazu
  • Počasie. Je pravdepodobné, že vlasy sa budú viac mastiť v horúčavách, ako v zime
  • Nesprávne zvolená vlasová kozmetika. V prípade, že máte suchú pokožku hlavy, no napriek tomu sú vlasy mastné, s najväčšou pravdepodobnosťou užívate nevhodnú vlasovú kozmetiku
  • Typ vlasov. Ak máte rovné a jemné vlasy, budú sa mastiť viac, ako kučeravé vlasy
  • Nevhodná stimulácia vlasových korienkov. Ako napríklad neustále siahanie na pokožku hlavy, hranie sa s vlasmi a podobne

Ako sa starať o mastné vlasy?

Pričasté umývanie vlasov sa príliš neodporúča, pretože sa tak vlasy môžu paradoxne ešte viac mastiť. Všetko však závisí od konkrétnych vlasov. Preto si vyskúšajte, čo bude najlepšie práve pre vaše mastné vlasy.

Ak sa rozhodnete umývať si ich každý deň, v každom prípade používajte kvalitný šampón na mastné vlasy. Mnohé dámy sa vyhýbajú maskám, či zábalom na vlasy. A to z obavy, že sa vlasy budú viac mastiť. Omyl. Aj tu platí, že základom je vhodne zvolená maska na mastné vlasy. Ideálne s obsahom čistiacich bylín, ako napríklad nimba, ibištek, či mäta.

Rovnako platí, že mastné vlasy by ste si nemali prehnane prečesávať. Stačí zopár ťahov hrebeňom so širokými zubami. Najlepší je hrebeň z prírodných materiálov, ako je drevo.

Ak si vlasy sušíte, robte tak proti smeru ich rastu. To účes mierne nadvihne a bude pôsobiť sviežejšie. Odporúča sa tiež zvýšiť príjem tekutín a nejesť „mastné“ potraviny, ako napríklad orechy. Avšak vplyv potravín na mastenie vlasov nebol dostatočne preukázaný.

Ak za nadmerné mastenie vašich vlasov môžu hormonálne zmeny, skúste sa poradiť s lekárom, ktorý vám môže predpísať hormonálnu antikoncepciu. Existuje však aj vynikajúca vlasová kozmetika a domáce DIY recepty, ktoré si s mastnými vlasmi perfektne poradia. O tom však viac až nabudúce!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty2