Mastné vlasy. Prípravky a DIY recepty, ktoré pomôžu
V minulom článku sme si povedali, čo je príčinou nadmerného mastenia vlasov. Ak máte mastných vlasov už naozaj dosť a chystáte sa s nimi niečo urobiť, prinášame vám zopár užitočných tipov, ako na to.
Akú kozmetiku používať na mastné vlasy?
Spomínali sme si tiež to, že príčinou nadmerne mastných vlasov môže byť nesprávne zvolená vlasová kozmetika. Aké by teda mali byť šampóny a prípravky na mastné vlasy? Začnime šampónmi. Pri výbere si všímajte, akú má šampón na mastné vlasy konzistenciu. Mal by byť priehľadný a skôr vodnatý, ako hustý.
V prípade, že je šampón hustý a krémový, obsahuje priveľa kondicionéru, ktorý mastné vlasy nepotrebujú. Čo sa týka zložiek, šampón na mastné vlasy by mal obsahovať výťažky z týchto rastlín:
- Šalvia
- Žihľava
- Rozmarín
- Mäta
- Medovka
- Nimba
Vhodný je tiež obsah výťažkov z citrusových plodov.
V prípade mastných vlasov sa nebojte siahnuť ani po vlasových zábaloch a maskách. Aj tu však platí, že dobrý výber je základ.
Mastné vlasy potrebujú vyčistiť a pokožka hlavy potrebuje zbaviť mazu. Na tento účel perfektne poslúži maska na mastné vlasy z bentonítového ílu. Ten má totiž výnimočné čistiace vlastnosti a schopnosť pohlcovať nadbytočný maz.
Ideálny je aj ibištekový prášok, ktorý má v kombináciami s práškom shikakai taktiež silné čistiace vlastnosti. Tieto prášky stačí v podstate len zmiešať s vodou, vytvoriť pastu a tú nanášať ku korienkom mastných vlasov.
Domáce recepty, ktoré s mastnotou vo vlasoch zatočia!
Ak rada experimentujete, vyskúšajte aj tieto domáce recepty, ktoré vám pri mastných vlasoch pomôžu.
1. Vylepšený šampón na mastné vlasy. Do svojho klasického šampónu na mastné vlasy nakvapkajte zopár kvapiek esenciálneho oleja tea tree, eukalyptus, jojoba, rozmarín, či šalvia.
2. Preplachujte si vlasy octom. Ocot má čistiace vlastnosti a schopnosť zbaviť kožu prebytočného mazu. Zmiešajte pol šálky octu s rovnakým množstvom vody a prepláchnite si vlasy a pokožku hlavy.
3. Oplachovanie citrónovou šťavou. Zriedená citrónová šťava dokáže s mastnými vlasmi zázraky. Pomáha vyrovnávať hladinu pH pokožky hlavy a regulovať sekréciu mazu.
4. Sóda bikarbóna. Je vynikajúci záchranca v poslednej chvíli. Ak ste si nestihli umyť vlasy a musíte niekam ísť, naneste ku korienkom vlasov sódu bikarbónu, ktorá absorbuje všetok maz. Potom ju poriadne vyčešte kefou. Funguje ako alternatíva suchého šampónu.
Poslúži však aj ako maska na mastné vlasy. Zmiešajte ju s vodou tak, aby vznikla pasta. Naneste na vlhké vlasy a po chvíli umyte teplou vodou. Takúto masku doprajte mastným vlasom dvakrát týždenne.
5. Maska z vajec a bentonítového ílu. Bentonítový íl je vynikajúci odmasťovač vlasov sám osebe. Avšak ak k nemu pridáte vaječný žĺtok, zabezpečíte vlasom živiny. 2-4 lyžice ílu (podľa veľkosti žĺtka) zmiešajte s jedným žĺtkom a trochou vody a vytvorte pastu. Vmasírujte do vlasov a vlasy schovajte pod kúpaciu čiapku alebo igelitové vrecko na 30 minút. Potom opláchnite vodou a umyte šampónom.
6. Maska s ricínovým olejom, petržlenovou vňaťou a vodkou. Prečo takáto kombinácia? Ricínový olej je vynikajúci čistiaci olej, ktorý navyše podporuje rast vlasov. Petržlenová vňať pomôže pri dezinfekcii pokožky hlavy a obsahuje aj zinok, potrebný pre vlasy. Vodka zas vlasy perfektne vyčistí.
Ako na to? 100 gramov umytej petržlenovej vňate poriadne rozmixujte. Pridajte 2 lyžice ricínového oleja a 1 lyžičku vodky. Vytvorte pastu, ktorú nanášajte na vlasy. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom poriadne vymyte.
7. Maska z mlieka, ovsených vločiek a mandľového oleja. Ovsené vločky sa tu postarajú o vyčistenie a odmastenie vlasov. Mandľový olej zas obsahuje množstvo vitamínu E, potrebného pre vlasy. Masku pripravíte zmiešaním ½ šálky ovsených vločiek, 1-2 lyžičiek mandľového oleja a cca ¼ až ½ šálky mlieka. Vytvorte hustú pastu, ktorú nanášajte na vlasy. Po 20 minútovom pôsobení vlasy umyte šampónom. Túto masku je potrebné aplikovať raz týždenne.
Kombináciou vhodnej starostlivosti, kvalitného hrebeňa a týchto masiek na vlasy, sa mastnoty vo vlasoch určite zbavíte.
Diskusia