Máte problémy s vlasmi? Vyskúšajte esenciálne oleje
To, že esenciálne oleje nepatria len do aróma lampy, už hádam viete. Majú množstvo ďalších využití - napríklad pri masážach, na inhaláciu alebo na liečbu kožných problémov. Vedeli ste však, že esenciálne oleje dokážu vyriešiť viaceré problémy s vlasmi? Prečítajte si, aké esenciálne oleje sú na vlasy najvhodnejšie a ako ich možno využiť!
Čo trápi Vaše vlasy?
Tie z nás, ktoré sa môžu pochváliť normálnymi vlasmi, sú takpovediac bez problémov. Avšak na udržanie tohto stavu sa občas hodí dopriať vlasom nejakú kúru. V tomto prípade je vhodné zvoliť esenciálne olej z cédrového dreva, prípadne tymiánu. Pri použití na vlasy je esenciálne oleje vždy nutné zmiešať s nosným olejom, ktorým je v prípade normálnych vlasov jojobový alebo olivový olej. Vlasový olej si pripravíte jednoducho - do 50 ml rastlinného oleja nakvapkáte 20 kvp esenciálneho oleja a potrasiete. Nanesiete na vlhké vlasy, prikryjete uterákom a necháte pôsobiť 15 - 30 minút a opláchnite. Frekvencia použitia je 1X týždenne ako kondicionér. Máloktorá žena má však dokonale zdravé vlasy. Zväčša nás trápia tieto problémy:
Mastné vlasy
Napriek tomu, že si vlasy pravidelne umývate, vždy vyzerajú špinavé a mastné. Problémom je nadmerná produkcia mazu, ktorý treba eliminovať. Aké oleje sa hodia na mastné vlasy? Esenciálny olej mäta, citrón alebo cyprus. Nosnými olejmi sú v tomto prípade sézamový alebo jojobový.
Suché vlasy
Rozštiepené končeky, vlasy elektrizujúce pri každom dotyku, ktoré vyzerajú matne a bez života. Doslova sucho. Čo s nimi? Na rozdiel od mastných vlasov je v tomto prípade nutné stimulovať mazové žľazy, aby produkovali o čosi viac mazu. Hodí sa esenciálny olej levanduľa, rozmarín, santalové drevo a pelargónia. Taktiež bazalka a pepermint dokážu stimulovať vlasové korienky a tak vyživiť suchý vlas. Za nosný olej zvoľte buď mandľový alebo jojobový.
Vypadávanie vlasov
Strata vlasov môže mať rôzne príčiny. Nešetrné zaobchádzanie, pričasté farbenie a úprava, ale aj choroba, či rôzne mykotické infekcie. Pri takýchto problémoch používajte esenciálny olej levanduľa a lopúch. Vynikajúco ich doplní jojobový olej.
Nadmerná tvorba lupín
Lupiny sa dajú považovať skôr za problém vlasovej pokožky, nie samotných vlasov. No práve na vzhľad vlasov majú negatívny dopad. Pri týchto problémoch je vynikajúcim pomocníkom esenciálny olej vavrín a tiež tea tree. Majú čistiace schopnosti, ktoré vlasovú pokožku zbavia nečistôt aj lupín. Stačí pridať pár kvapiek do šampónu, prípadne zmiešať s olivovým olejom a masírovať pokožku hlavy. Niektoré Esenciálny oleje, ako napríklad levanduľový alebo harmančekový, sú vhodné na všetky typy vlasov. Nemusíte sa preto obávať použiť ich pri akýchkoľvek problémoch.
Diskusia