Medzinárodný deň bez fajčenia. Skúsite prestať?

Medzinárodný deň bez fajčenia. Skúsite prestať?

20. november je vyhlásený za Medzinárodný deň bez fajčenia. Možno už dlhšie bojujete so snahou prestať fajčiť. Tento deň by mohol byť pre vás novým štartom! Vieme, že prestať fajčiť je veľmi ťažké. Pomôže vám možno aj príroda.

Pomôcť môžu éterické oleje

Nie, neponúkame vám recept na zázračné odvykanie od cigariet. Toto éterické oleje nedokážu. Čo však dokážu je, že vás zbavia stresu a prispejú k duševnej pohode. A to, že odvykanie od fajčenia sprevádza aj stres, je jasné. Aké éterické oleje vám v tejto situácii pomôžu?

  • Kamilka rímska. Máte pocit, že po celodennom strese vám pomôže jedine cigareta? Skúste to s Kamilkou rímskou. Zmierňuje kolísanie nálad, navodzuje radosť a optimizmus. Zmierni smútok a hnev, upokojí telo, aj namáhanú myseľ.
  • Levanduľa. Najmä prvé dni odvykania od cigariet sú veľmi náročné. Sprevádzať vás môže nervozita a nespavosť. Levanduľa upokojuje nervový systém, má antidepresívne a harmonizujúce účinky a pomáha bojovať s nespavosťou. Pomáha pri podráždenosti, zmierňuje úzkosť a stres.
  • Mäta prieporná. Mnoho ľudí pri odvykaní od fajčenia pociťuje bolesti hlavy, tráviace problémy, aj podráždenosť. S tým všetkým si poradí Mäta prieporná. Rieši nevoľnosti - aj nervového pôvodu, zmierňuje bolesti hlavy, osviežuje a vzpružuje.
  • Rozmarín. Povzbudzuje a stimuluje. Možno práve to budete potrebovať počas ťažkých prvých dní bez cigarety. Okrem toho je účinný pri bolestiach hlavy. Skúste vymeniť rituál fajčenia za rituál arómaterapie. Je to nielen zdravšie, ale aj príjemnejšie!

Pripravte si zmes na zmiernenie symptómov pri odvykaní

V prvom rade identifikujte symptómy, ktoré vás pri odvykaní od fajčenia sprevádzajú. Je to bolesť hlavy? Tráviace problémy? Nervozita, stres, smútok, až depresia? Prinášame vám zopár tipov na domáce zmesi éterických olejov, ktoré tieto symptómy pomôžu zmierniť.

Zmes pri depresii

Zmes na spánok

Zmes na zmiernenie stresu

  • 2 kv. EO Rímska kamilka
  • 2 kv. EO Leanduľa
  • 1 kv. EO Vetiver

Ako zmesi používať? Ak chcete použiť difuzér, vynásobte všetky oleje v konkrétnej zmesi štyrmi a zmiešajte v tmavej sklenenej fľaštičke. Do difuzéra pridajte počet kvapiek podľa odporúčania výrobcu. Rovnako môžete použiť aj ako osviežovač vzduchu (zmiešaním s vodou) alebo v aromalampe.

Medzinárodný deň bez fajčenia. Skúsite prestať?

Éterické oleje zbavia aj zápachu cigariet v byte

Tuhí fajčiari sa často „necítia“. No ich okolie cigaretový zápach pociťuje. Ten sa usádza na oblečení, ale aj na nábytku, či textíliách v domácnosti fajčiara. Ako sa týchto zápachov zbaviť?

1. Oblečenie

Ak vaše oblečenie zapácha po cigaretovom dyme aj po vypraní, odporúčame vám do práčky pridať zopár kvapiek citrusového éterického oleja – citrón, pomaranč, mandarínka, či limetka. Prací prášok pridajte ako zvyčajne.

2. Koberce/čalúnený nábytok

Do 1 šálky sódy bikarbóny nakvapkajte svoj obľúbený citrusový éterický olej. Poriadne premiešajte a sódu potom nasypte rovnomerne na koberec alebo nábytok. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a povysávajte.

3. Osvieženie vzduchu

Vyberte si obľúbený éterický olej alebo zmes olejov. Použiť môžete v difuzéri, aróma lampe, ale nakvapkať môžete aj na zapnutý radiátor, či do ventilácie. Takto rozprúdite vôňu oleja do celej miestnosti. V boji so zápachom dymu sú najúčinnejšie citrusové éterické oleje ako limetka, citrón, citrónová tráva, bergamot, ylang-ylang, či pomaranč. Na prečistenie vzduchu a osvieženie sú skvelé oleje tea tree a mäta. Odstrániť zápach však pomôže aj levanduľa, šalvia a rozmarín.

foto: flickr.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty8