Mysli EKO a konaj LOGICKY

Mysli EKO a konaj LOGICKY

22. Apríl sa už roky spája s oslavami Dňa Zeme. Je to ekologicky motivovaný sviatok. Poukazuje na dopady ľudskej činnosti na životné prostredie a spätne na zdravie človeka. Nejde len o masový priemysel, ktorý zanecháva čierne stopy na ovzduší, pôde a vode. Ide aj o jednotlivcov. Neuvažujú nad dôsledkami svojej činnosti, konzumu, a následnej produkcii odpadu.

Ekosystémy zanikajú. Zvieratá vymierajú. Vzduch a voda sú znečistené. Ozónová vrstva sa zväčšuje...

Ako môže práve jednotlivec pomôcť k zdraviu našej planéty a jej udržaniu pre nové generácie?

Už dlhšiu dobu je v móde používať slovíčka BIO a EKO. Mnohé ženy a muži si kupujú bio/eko kozmetiku. Je to IN. Je to zdravé. Za používaním prírodnej kozmetiky je však omnoho viac, ako nejaký módny trend!

Nižšie vám prezradím zopár dôvodov „Prečo povedať ÁNO prírodnej kozmetike“:

1. Výrobcovia prírodnej kozmetiky získavajú suroviny „v malom“. Z chudobných oblastí, ktoré sú postihnuté nedostatkom práce. Roľník na svojom políčku šetrne vypestuje rastlinu pre danú značku. Podporí sa tým nielen človek ako jednotlivec. Zabráni sa zbytočnej nadprodukcii. Okrem nej je bežným vedľajším efektom v masovej výrobe aj množstvo odpadu.

Eko rada: Predtým, ako sa rozhodneš čokoľvek kúpiť, spýtaj sa sám seba: „Skutočne danú vec potrebujem, alebo ma len očarila (reklamou, obalom...)?“

2. Produkcia „v malom“ dovoľuje vyrábať výrobky s kratšou dobou spotreby. Tým sa obmedzuje, či úplne vylučuje používanie konzervantov a rôznej agresívnej chémie. Tá má jednak dopad na ľudské zdravie, druhak ide o permanentné znečisťovanie ovzdušia, vody a zeme.

3. Ak máme doma dva výrobky bio kvality, s kratšou dobou spotreby, ktoré denne používame, nebudeme si kupovať tretí. Čiže, ak nakupujeme logicky a uvážene, bio kozmetika šetrí aj naše peňaženky.

Prírodná kozmetika

4. Používaním recyklovaných, recyklovateľných a kompostovateľných obalov výrobcovia bio kozmetiky podporujú trvalo udržateľné zdroje a eliminujú produkciu odpadu.

5. Bežné kozmetické produkty majú pri pravidelnom používaní komplexné negatívne dopady na zdravie človeka i životné prostredie.

Napríklad: bežný sprchový gél obsahuje konzervanty, farbivá, arómy. Jednak, že tým trpí naša pokožka ako silný absorbent, cez ktorý sa tieto nebezpečné látky dostávajú do tela. Druhak, sa to všetko zmyje do kanalizácie, odkiaľ to putuje do vôd a pôd. Tie ostávajú trvalo znečistené. Prirodzené prostredie určitých druhov zvierat sa mení a oni vymierajú.

Alebo: bežný píling na pokožku sa masovo produkuje tak, že pílingové čiastočky sú z umelej hmoty. Viete si predstaviť čo urobí hromadenie umelej hmoty s riekami a  živočíchmi, ktoré v nich žijú?

Prírodné pílingy využívajú prírodné zdroje: pomleté jadrá marhúľ (Jemný pleťový píling od Beyond Organic), soľ, cukor, kávu, mak, atď. Nezaťažujú ekosystémy a dovoľujú nám udržať symbiózu našej krásy a zdravia s krásou a zdravím prírody.

6. Silne ľudským skutkom je to, že výrobcovia prírodnej kozmetiky netestujú produkty na zvieratách. Buď testujú na dobrovoľníkoch, alebo na sebe a svojich rodinných príslušníkoch. Tu je záruka kvality a zároveň záruka zachovania pozitívnej vibrácie produktu, ktorý nespôsobuje bolesť a strasť.

7. Fair Trade (Férový Obchod) prístup zaručuje produkciu, ktorá podporuje trvalo udržateľné zdroje pri minimálnej produkcii odpadu. Taktiež etiku voči zamestnancom a zákazníkom.

8. Ručne robená prírodná kozmetika je najšetrnejšia voči človeku i prírode. Sama ju pokladám za najčistejšiu v širšom slova zmysle. Výrobca vyberá ingrediencie, ktorých účinky pozná. Sám ich spracuje. A nakoniec, vyprodukuje produkt bez chémie, konzervantov, farbív, aróm a iných nebezpečných látok.

9. Prírodná kozmetika v sebe často spája liečivo i kozmetický produkt. Tým eliminuje našu potrebu používať ekologicky (aj ekonomicky!) náročné lieky, ktoré v konečnom dôsledku znečisťujú nielen naše telo (Náš chrám!), ale aj naše životné prostredie (Matku Zem).

V článku ku Dňu Narcisov ste sa dozvedeli, že pre ľudský život a zdravie je nevyhnutný:

  • Kyslík
  • Pohyb
  • Voda
  • Živé prírodné prostredie

Nezabúdajme, že náš Život je komplexný, čiže Všetko so Všetkým súvisí! Aj zdanlivá maličkosť, ako je preferovanie prírodnej kozmetiky a ekofriendly (ekologicky priateľských) značiek je prvým krokom k veľkej zmene.

Nejde len o nás, čo sme tu teraz. Ide aj o naše deti a deti našich detí. Ide o Zem, ktorá je živá a patrí všetkým živým tvorom rovným dielom.

Ak Vás zaujal môj článok a žijete ekologicky a priateľsky k prírode, podeľte sa o svoje tipy a návyky v komentoch pod článkom!

Eko friendly, Vegetarian, Vegan a Fair Trade výrobky nájdete aj v našom bio obchodíku www.bionatural.sk.

Pridajte sa k EKO/BIO trendu! Sledujte náš BLOG! 

Prajeme vám krásny slnečný Deň Zeme. Nabite sa prírodou :*)


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk