Najlepší čistiaci prípravok na pleť? Určite olej!

Všetci vieme, že umelo vyrábané, drahé a chemicky upravované čistiace prípravky na pleť ju skôr vysušujú a pripravujú o prirodzenú vlhkosť. Po ich používaní je pleť najprv príliš vysušená. Aby sa hydratovala, produkuje viac oleja, čo následne spôsobuje jej zvýšené mastenie. A výsledkom je charakteristická “T” zóna, čiže mastné čelo, nos a brada a vysušený zvyšok tváre. Aj Vy mate podobné problémy s pleťou? Je čas začať si čistiť pleť olejom.

Prečo je olej na pleť najlepší?

Možno sa Vám to zdá zvláštne. Ak si začnem pleť čistiť olejom, nezačne sa ešte viac mastiť? Pre lepšie pochopenie je treba trošku chémie. Jednoduchá chemická poučka vraví: “rovnaké sa rozpúšťa v rovnakom”. Čo sa tým myslí? Polárne látky sa najlepšie rozpúšťajú v polárnych a nepolárne v nepolárnych. Olej je nepolárna látka, zatiaľ čo voda je polárna. A teraz k veci. Chemické a umelo vyrábané čistiace prostriedky na pleť obsahujú okrem iného množstvo vody. Voda, ako polárna látka teda nerozpúšťa olej, teda nepolárnu látku. Je teda logické, že mastnotu pleti najlepšie odstráni mastný olej. Ak sa teda chcete zbaviť mastnej pleti, jednoducho ju čistite olejom! Okrem odstránenia mastnoty má čistenie pleti olejom tieto výhody:

  • odstraňuje make-up, aj ten vode odolný
  • hydratuje pleť
  • odstraňuje nečistoty z pórov
  • vyrovnáva tón pleti

Vyrobte si vlastný pleťový olej

To, aký prírodný olej použijete, závisí od typu Vašej pleti. Vo všeobecnosti však platí, že ricínový olej je pomerne suchý. Kokosový olej má antibakteriálne vlastnosti a je charakteristický krásnou vôňou. A extra panenský olivový olej má zas pH rovnaké, ako je pH pokožky. Ak teda máte normálnu pleť, pripravte si takúto zmes:

Ak mate mastnú pleťa pleť so sklom k akné, vytvorte si takýto pleťový olej:

  • 3 diely ricínového oleja a 1 diel extra panenského olivového oleja, teda 3:1

V prípade, že je Vaša pleť suchá, je pre Vás najlepší tento olej:

Výber oleja prispôsobte typu pleti, napr. pre zrelú pleť zvoľte arganový olej, pre aknóznu pleť olej z vodového melóna atď. V prípade, že sa Vám nechce experimentovať, jednoducho použite polovicu čajovej lyžičky kokosového oleja na jedno čistenie pleti.

A ako pleťový olej používať?

Je to veľmi jednoduché. Pol lyžičky Vami zvolenej zmesi vmasírujte do pokožky tváre. Masírujte približne minútu. Na tvár si potom položte froté uterák namočený v horúcej vode. Ak nemáte čas, tento krok môžete vynechať. Je však dobrý na otvorenie a riadne prečistenie pórov. Nakoniec olej mokrým uterákom zotrite a tvár si osušte suchým uterákom. A to je celé! Budete milo prekvapená, čo čistiaci a zároveň odličovací olej s Vašou pleťou urobí! A čo vy? Používate na čistenie pleti olej? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty5