Nespavosť. Prečo nemôžete spať a čo s tým?
Nemôžete spávať? Nespavosť je veľmi nepríjemná a znižuje kvalitu života. Ak sa človek dobre nevyspí, ani obyčajný deň nie je taký, ako by mal byť. Nepohoda a únava z nedostatku spánku sa prejavujú pri všetkých bežných činnostiach. Pár dní sa nespavosť možno dá zvládnuť. Ale ak vás trápi dlhodobo, je to problém, ktorý treba riešiť.
Aké sú príčiny nespavosti?
Nespavosť môže mať viacero prejavov. Buď nemôžete vôbec zaspať a dlho do noci sa prehadzujete v posteli. Pri inom prejave nespavosti možno človek zaspí, no spánok je plytký a prerušovaný. Takisto veľmi nepríjemné je, ak sa človek prebudí po dvoch – troch hodinách spánku a napriek tomu, že je hlboká noc, viac už zaspať nemôže. Aké sú príčiny? Za krátkodobou nespavosťou môže byť napríklad horúčava. Rovnako škodlivý je tiež vysoký príjem kofeínu, a to nielen v podobe kávy, ale aj čierneho čaju, či kolových nápojov.
V súčasnej dobe sa však za hlavnú príčinu nespavosti považuje stres. Tak, ako je stres spúšťačom mnohých vážnych chorôb, je aj príčinou nespavosti a porúch spánku. Nebezpečné sú tiež emocionálne problémy, vedúce až k depresii. Mnoho ľudí trpiacich depresiou nemôže dlhodobo spávať.
Ak je nespavosť aj Vašim problémom, nemusíte hneď siahať po tabletkách. Lieky na spanie totiž často vytvárajú závislosť a problém s nespavosťou môžu ešte zhoršiť. Po istom čase ich užívania už bez liekov nebudete môcť zaspať vôbec! Skúste teda radšej domáce a prírodné triky, ktoré Vám pomôžu zaspať.
Ako riešiť nespavosť
Ak sa chcete zbaviť nespavosti bez liekov, budete musieť zmeniť svoje zvyklosti, týkajúce sa spánku. V prípade, že máte problém večer zaspať, vyhýbajte sa poobednému spánku. Aj keď ste unavení, snažte sa počas dňa nespať.
Veľmi dôležité je tiež obmedziť kávu, čierny čaj a celkovo nápoje s obsahom kofeínu. Stimulačne pôsobí tiež nikotín. Je teda veľkou chybou „zabehnúť si na cigaretku“, ak nemôžete spať. Vyhnite sa večernému fajčeniu.
Vynechať treba tiež alkohol. Aj keď po jeho konzumácii sa človek môže cítiť ospalo, pravidelný príjem veľkého množstva alkoholu vedie k poruchám spánku.
Vraví sa, že pred spaním musí byť človek pokojný a vyrovnaný. Ak ste mali ťažký deň, snažte sa večer zrelaxovať pri obľúbenej knihe alebo filme. Hlavne sa večer nerozčuľujte a nehádajte! Duševný pokoj je pre spánok veľmi dôležitý.
Problémy môže spôsobovať aj „plné brucho“. Dajte si teda len ľahšiu skorú večeru.
Nezabudnite, že na spánok je potrebné ticho a tma. Zhasnite svetlá, zastrite závesy a vypnite televízor. Ak partner alebo partnerka chce pozerať televíziu, nech sa presunie do inej izby. Vo všeobecnosti nie je dobré mať v spálni akúkoľvek elektroniku.
Bylinky a aromaterapia ako liečba nespavosti
Už naše staré mamy používali na liečbu nespavosti rôzne byliny a prírodné prostriedky. Spomínate si napríklad na odvar z maku? Ten síce neodporúčame, ale pomôcť Vám môžu nasledujúce typy.
1. Dajte si na večeru misku ovsenej kaše s teplým mliekom a troškou banánu alebo hŕstkou mandlí. Takáto večera podporuje pokojný a relaxačný spánok.
2. Nasprejujte si vankúš alebo prikrývku zmesou vody a esenciálneho oleja levanduľa, valerián alebo jazmín.
3. Pomôže olejová masáž nôh, krku a tiež masáž spánkovej oblasti. Účinnými olejmi na takúto masáž sú levanduľový, harmančekový, bazalkový, vanilkový, šalviový esenciálny olej alebo esenciálny olej bergamot a ylang-ylang.
4. Extrakt valeriány lekárskej. Táto rastlina má silne upokojujúce a relaxačné účinky. Preto sa neodporúča ľuďom, ktorí už užívajú lieky na spanie. Takisto je treba podávať ju v miernych dávkach. Má nepríjemnú chuť a preto sa zvyčajne prijíma vo forme kapsúl.
5. Chmeľ. Aj keď ho poznáme skôr vďaka pivu, chmeľ je takisto vynikajúci na navodenie spánku. Má relaxačné a upokojujúce účinky, ale pôsobí tiež proti bolestiam hlavy, ktoré spôsobil stres. Prijíma sa ako vývar vo forme čaju alebo v zmesi s ďalšími bylinami. Neodporúča sa však v prípade, že trpíte depresiami.
6. Levanduľa. V boji proti nespavosti ju môžete využiť na mnoho spôsobov. Pripravte si už spomínaný levanduľový sprej zo zmesi esenciálneho oleja a vody. Použiť však môžete samotný éterický olej, ktorým si pomasírujete spánky a chodidlá. Zmiernite tak bolesti hlavy a zabojujete s depresiou. Levanduľový čaj upokojí, ale aj uľaví od chrípky a nachladenia. Skúsiť môžete aj vysušené kvety pod vankúšom.
7. Čaj z medovky. Pôsobí ako mierne sedatívum. Odporúča sa piť ho na upokojenie pred spánkom.
8. Mučenka. Táto popínavá rastlina s výraznými kvetmi slúži na prípravu čaju, ktorý uľavuje od stresu a úzkosti. Je vhodná pre dospelých, ale aj pre deti.
9. Relaxačný kúpeľ. Pred spaním si doprajte upokojujúci kúpeľ s pár kvapkami éterických olejov. Tak, ako aj v prípade masáží, ideálne sú oleje levanduľa, bazalka, šalvia, ylang-ylang alebo bergamot.
Až keď tieto pokusy o zdravý spánok zlyhajú, je čas navštíviť lekára a hľadať ďalšie možné príčiny problémov s nespavosťou.
Linda
pomaha mi obcas vyzivovy doplnok neospan, ked mam obdobie plne stresu a neviem sa riadne vyspat tak ho uzijem