Očista po Vianociach – chcete sa po sviatkoch cítiť dobre?

Očista po Vianociach – chcete sa po sviatkoch cítiť dobre?

Vianoce, sviatky pokoja a mieru, hojnosti a štedrosti. Stoly praskajú pod dobrým jedlom a koláče, zemiakový šalát, vyprážané jedlo, údené mäso, kapustnica spojené s ležaním pri rozprávkach predstavuje záťaž pre naše trávenie. Očista organizmu po Vianociach je tak naozaj potrebná.

Na Vianoce to nepreháňajte

Iste, ľahko sa to povie, ťažšie sa to urobí. Pravdou ale je, že aj vianočnému prejedaniu sa dá celkom dobre vyhnúť a pritom si užijete všetky lákadlá sviatočného stolu. Dôležité je dobre si vybrať jedlo a mať dohľad aj nad tým, koľko ho zjete.

Rovnako platí, že by ste nemali jesť, keď necítite hlad. Jeden koláčik zaiste neublíži, ale tie dva rezne a šalát tri razy denne nepotrebujete. Pocit sýtosti sa dostaví až po nejakých dvadsiatich minútach, preto jedzte pomaly, nenechajte sa nikým rušiť a zjete menej.

Ak to preženiete, čakať môžete kŕče, pálenie záhy, nadúvanie, bolesti brucha alebo nutkanie na zvracanie.

Očista organizmu po Vianociach

Znormalizovať trávenie a pocit pohody po sviatkoch nie je nič komplikované. Telo sa očisťuje od škodlivých látok prirodzene, ale niekedy sa tento proces spomaľuje a treba mu pomôcť. Na začiatok sa vyhnite potravinám, ktoré zaťažia trávenie, napríklad, vysmažené mäso či syry, bielu múku, biely cukor, zákusky, polotovary s množstvom konzervantov a dochucovadiel.

Namiesto toho si pridajte do jedálneho lístka viac zeleniny, ovocia, pokojne ich odšťavte alebo pripravte lahodné smoothie. Nebojte sa vyskúšať nové recepty, ktoré sú ľahšie, diétne a nenáročné na prípravu.

Dopriali ste si viac alkoholu, sladených nápojov alebo drinkov, ktoré tiež k Vianociam patria? Tak teraz radšej pite veľa čistej vody, ideálne je viac ako dva litre. Očista organizmu po Vianociach môže začať aj bylinkovými čajmi, siahnuť môžete po matcha, zelenom, mätovom alebo žihľavovom čaji. Podporujú detoxikáciu, zlepšujú trávenie, upokojujú žalúdok a čistia organizmus.

Hýbte sa tak často, ako môžete

Od rozprávok v televízore či spoločnosti rodiny sa počas Vianoc ťažko odchádza a zrazu si v januári uvedomíme, že sme sa skoro nehýbali. Vonku sa dá venovať rôznym športom, no situácia s koronavírusom do našich životov dosť zasiahla a je bezpečnejšie vyhýbať sa davom.

Cvičiť môžete aj v pohodlí domova, na internete nájdete množstvo videí, ktoré vám ukážu cviky pre začiatočníkov i skúsenejších športovcov.

Vyskúšajte obľúbenú tabatu.

Výrazne pomôžu aj prechádzky v prírode, hýbte sa aj v práci, choďte po schodoch namiesto výťahom a myslite na to, ako dobre sa budete cítiť.

Myslite na svoje psychické zdravie

Pre očistu organizmu po Vianociach je dôležité aj vaše psychické zdravie. Snažte sa vyvarovať stresu a doprajte relaxujte, po náročnom období si to naozaj zaslúžite. Nezáleží na tom, či si večer zapálite sviečku, dáte si horúci voňavý kúpeľ alebo prečítate dobrú knihu.

Duševná pohoda výrazne prispieva k zdravému tráveniu a čím menej stresu, tým menej zdravotných problémov. Zahoďte za hlavu koronavírus, politiku a starosti a užívajte si pokoj, ktorý si okolo seba môžete vytvoriť.

Potrebujete očistu po Vianociach? Máte tip, ako dospieť k zdravému tráveniu?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.