Pleťová a telová detoxikácia s pomocou bentonítového ílu
V poslednom čase nájdete v ponuke internetových obchodov rôzne produkty, ktoré obsahujú íly alebo samotné íly v práškovej forme. Jedným z týchto ílov je bentonítový íl.
Bentonítový íl je pozostatok vulkanického popola, ktorý bol zaplavený a postupom času dozrel. Zvláštnosťou tohto ílu je, že má silný záporný elektromagnetický náboj vďaka čomu, po pridaní vody k tomuto ílu, vyťahuje toxíny, pesticídy a radiáciu. Telu naopak odovzdáva dôležité minerály. Podmienkou je však, že pri spracovaní ílu nepoužijete kovové nástroje nakoľko tie menia záporný náboj tohto ílu.
Bentonítový íl po pridaní vody začne zväčšovať svoj objem a vodu doslova nasáva ako špongia. Bentonítový íl sa využíva na vnútornú ako i vonkajšiu detoxikáciu pokožky a tela. Dobre vyťahuje nečistoty i uhry z pokožky, chladí a upokojuje zapálenú pokožku a má i chladiaci efekt. Využijete ho i na očistu vlasov, na čistenie zubov ako i na problematickú pokožku postihnutú ekzémom, psoriázov alebo i pri banalite ako je uštipnutie hmyzom.
Ako si pripraviť bentonítový íl?
Bentonítová pasta
Bentonítová pasta sa vám bude hodiť ako maska na pleť ako i na pokožku v prípade štípancov od komárov, včiel a iného hmyzu alebo akéhokoľvek podráždenia pokožky vrátane popálenín a alergických reakcií. Bentonítová pasta by mala mať konzistenciu klasickej zubnej pasty. Je potrebné zmiešať bentonítový íl a vodu v pomere 1:2.
Ak by ste íl hneď zamiešali tak sa vám pravdepodobne vytvoria hrudky. Z tohto dôvodu odporúčame dodržiavať nasledujúci postup. Do nádoby, ktorá pojme asi trojnásobne množstvo bentonítového ílu nasypte íl. Po troške pridávajte vodu a nechajte ju pomaly vsiaknuť do ílu. Doba vsakovania záleží od množstva ílu. Pri menšom množstve to trvá pár hodín, pri väčšom pár dní.
Najlepšie výsledky dosiahnete ak budete striedavo vrstviť bentonítový íl a vodu. Keď sa voda úplne vstrebe zmes môžete premiešať. V prípade, že je konzistencia riedka – pridajte íl, ak je hustá – pridajte vodu. Takto pripravenú pastu uskladnite v uzatvorenej nádobe.
Fotopostup prípravy bentonítovej pasty:
Pripravíme si bentonítový íl, vodu, nádobku a plastovú lyžicu
Do nádobky nasypeme bentonítový íl a zalejeme dvojnásobným množstvom vody
Voda nám pomaly vsiakne do ílu
Tento proces môže trvať niekoľko hodín ale aj dní
Bentonítový íl je celkom nasiaknutý
Bentonítový íl je pripravený na aplikáciu
Spôsoby využitia bentonítového ílu
Domáca maskara s bentonítovým ílom
Pripravte si cenovo lacnú a prírodnú čiernu maskaru pre vaše mihalnice. Maskara sa dobre umýva ale nie je vodeodolná. Budete potrebovať:
- 2 ČL aloe vera gélu
- 10 kapsúl resp. tabliet aktívneho uhlia
- menej než ¼ ČL bentonítového ílu – pomáha maskaru na mihalniciach zasušiť
- prázdnu nádobu od maskary
Postup: zmiešajte všetky zložky kým nedostanete jemnú a jednotnú hmotu. Naberte hmotu do striekačky a vstreknite do prázdnej čistej tuby od maskary.
Detoxikačný kúpeľ s bentonítovým ílom
2-4 šálky bentonítového ílu nasypte do 9 l nádoby a dolejte vodou. Voda sa bude vstrebávať niekoľko dní. Pastu priebežne miešajte drevenou alebo plastovou lyžicou (nie kovovou – mení elektrický náboj ílu). Po úplnom absorbovaní ílu vlejte zmes do vane a pridajte dostatok vody, aby ste mohli urobiť kúpeľ celého tela.
Pasta na detský zadoček
Niekedy sa stane, že na zadočku dieťaťa sa vytvoria malé vyrážky alebo pľuzgieriky. Môžete si pripraviť domácu pastu, ktorú použijete na vysušenie a lepšie hojenie takýchto detských vyrážok. Budete potrebovať:
- ¼ šálky bentonítového ílu (práškový)
- ¼ šálky vody
- éterický olej Tea tree
Postup: zmiešajte bentonítový íl a vodu v plastovej alebo sklenej nádoby bez použitia kovovej lyžičky. Použite plastovú lyžicu. Miešajte kým nezískate hladkú pastu. Pridajte 2-3 kvp éterického oleja Tea tree. Pastu uzavrite v nádobe s uzáverom, aby sa vám pasta nevysušila. Aplikujte na zadoček dieťaťa pri každom prebalení.
Bentonítový íl na pokožku
Pasta z bentonítového ílu a vody je ideálna na štípance, rezné rany, srbiacu a podráždenú pokožku, ekzéme, psoriáze, ovčích kiahniach atď. Pastu si vytvorte podľa návodu v tomto článku a naneste na postihnutú pokožku. Nechajte zaschnúť a umyte. Alebo si urobte zábal a to tak, že ílovú pastu nanesiete na postihnutú pokožku a prikryjete mokrou gázou. Meníte každé 2 hodiny.
Čistenie ovocia a zeleniny
Bentonítový íl je vďaka svojmu náboju nielen magnet na toxíny ale i pesticídy a radiáciu v ovocí a zelenine. Môžete si pripraviť pastu, ktorú zmiešate s vodou a ponoríte do nej ovocie alebo zeleninu. Íl ovocie a zeleninu „vyčistí“. Budete potrebovať:
- Bentonítový íl
- vodu
Postup: zmiešajte bentonítový íl a vodu v pomere 1:8. Následne v plastovej alebo sklenej miske zmiešajte šálku tejto zmesi so ¼ L vody. Namočte ovocie alebo zeleninu do tejto tekutej zmesi tak aby bol celý povrch pokrytý zmesou. Nechajte ovocie a zeleninu takto odstáť 10 min. Umyte vodou a uskladnite tak ako zvyčajne.
Zápal prsnej zľazy
Pri kojení niekedy dochádza k bolestivému zápalu prsnej zľazy. Okrem chladivých obkladov z tvarohu pomáha i ílová pasta z bentonítového ílu a vody. Nanášajte každú hodinu na postihnutý prsník kým zápal neprejde.
Domáca zubná pasta
Budete potrebovať:
- ¼ šálky bentonítového ílu
- ¼ čl morskej soli
- 3/8 šálky vriacej vody
- 15-25 kvp stévie
- 10-12 kvp éterického oleja mäta
- 4-6 kvp éterického oleja Tea tree
Postup: do plastovej misky nasypte íl, soľ a pridávajte vriacu vodu. Dobre zmiešajte. Potrebné je dosiahnuť takú konzistenciu, aby vám pasta nestekala z kefky, ale aby sa dala ľahko vyberať z nádoby. Po dôkladnom zamiešaní pridajte k zmesi stéviu a postupne éterický olej tea tree a mäta. Začnite s malým množstvom éterického oleja a pastu ochutnajte. V prípade, že vám jej chuť príde slabá pridajte ešte éterický olej. Dodržujte však maximálny počet kvapiek éterického oleja. Vložte do nádoby so širokým hrdlom, aby sa vám lepšie pasta naberala.
Vlasová detoxikácia pre husté a lesklé vlasy
Vlasová maska, ktorá pôsobí ako šampón i ako maska. 1 šálka vody alebo bylinkového odvaru, ½ šálky jablčného octu, ¾ šálky bentonítového ílu, 10 kvp éterického oleja podľa želania (nie je povinný). Vylúhujte si bylinkový odvar a nechaje ho vychladnúť, vyberte všetky byliny. Vlejte bylinkový odvar a jablčný ocot do plastovej nádoby.
Pridávajte postupne po lyžici ílu a miešajte, aby sa zapracoval. Pridávaje íl pokiaľ nie je zmes hladká a má konzistenciu jogurtu. Pridajte éterické oleje zamiešajte. Uskladnite v vzduchotesnej nádobe po dobu max. 1 týždňa. Používajte na mokré vlasy, pričom začnite nanášať pri korienkoch a vmasírujte do zvyšku vlasov. Všetky vlasy musia byť pokryté touto pastou. Nechajte pôsobiť 5-20 min. (nenechajte vyschnúť) a umyte vlasy teplou vodou.
Petra
dobrý den, ako dlho vydrží takáto pasta? :) ja som si ju robila už asi pred mesiacom a este mi z nej vela ostalo a neviem či ju mám este použit, alebo vyhodit a spravit si novu? pastu mam v uzavretej nádobke v izbovej teplote. Dakujem za odpoved
Gabika Bionatural
Nie, nemusíte pridať. Avšak lepšie sa s maskou pracuje - bentonítový íl sa lepšie vymieša, netvoria sa hrudky.
Sisa
povedala by som skor, ze ocot sa pouziva pre vyrovnanie ph. aby vlasy nenelektrizovali. ked pouzivam marocky il vzdy davam octovy oplach.
Gabriela
Ocot sa do masky pridáva aby nevznikli hrudky nakoľko bentonítový íl vsypaný do tekutiny hrudkovatie. Pridaním octa sa tomu zabráni. Nie je to však podmienkou ak vlasovú masku pripravujete z pripravenej bentonítovej pasty. Vtedy má dobrú konzistenciu a ocot nie je potrebný. Ocot sa tektiež používa na vlasy pre mastné vlasy a vlasy bez lesku nakoľko odstraňuje oleje z vlasov a dodáva im lesk. Pekný deň prajem.
Alexandra
Zdravím,
musím do vlasovej masky nutne pridávat jablčný ocot ?