Pleťové oleje – ako si ich správne vybrať a používať?

Pleťové oleje – ako si ich správne vybrať a používať?

Pleťové oleje zažívajú svoje zlaté časy a nie je to prekvapivé. Majú veľkú silu, sú prospešné pri mnohých problémoch a máte istotu, že na svoju pleť dávate len to najlepšie. Dôležité je, aby ste si správne vybrali a potom sa pripravte na viditeľné a výborné účinky.

Pleťové oleje ako pomoc na každý problém

Už to bude nejaký ten piatok, čo som sama podľahla kúzlu pleťových olejov. Začalo to celkom nenápadne, keď sa mi do rúk dostala značka Saloos a odvtedy u mňa doma nesmú chýbať.

Veľa som sa o nich za tie roky naučila a učím sa stále. Netreba sa ich vôbec báť, pri správnom výbere a aplikácii vaša pleť neostane mastná. Vyberie si každý typ pleti a pomáhajú na akné, vrásky, rosaceu, jazvy, ekzém... A takto by som mohla ešte chvíľu pokračovať. Dnes kúpite nielen čisté oleje, ale aj zmesi a výhodou je, že sú vhodné pre celú rodinu.

Ako si správne vybrať pleťový olej?

Na internete nájdete veľa článkov, ktoré popisujú fascinujúce účinky olejov na pleť. Skôr, ako sa vrhnete na nákup, uistite sa, že poznáte svoj typ pleti.

Zmiešaná pleť potrebuje suché ľahšie oleje, kým suchá znesie aj tie mastnejšie. Zle vybraný olej môže spôsobiť viac škody ako úžitku a to žiadna žena pri výbere kozmetiky rozhodne nechce. Výrobcovia pri olejoch uvádzajú, pre aký typ pleti sú vhodné, preto pri ich výbere nešliapnete vedľa. Typ pleti môže byť normálna, mastná, zmiešaná a suchá, podľa stavu pleti poznáme pleť citlivú, zrelú a aknóznu.

Ak vás trápi citlivá pleť, skúste levanduľový, konopný, šípkový, mandľový, avokádový, jojobový alebo marhuľový olej.

Pre suchú pleť sú ideálne oleje pupalkový, mandľový, avokádový olej.

Pre mastnú a zmiešanú pleť môžete skúsiť konopný, hroznový, neem alebo jojobový olej.

Aknózna pleť potrebuje arganový, konopný, hroznový alebo opunciový olej.

Pre krásu zrelej pleti sú ako stvorené oleje šípkový, opunciový alebo arganový olej.

Niektoré oleje sú vhodné pre všetky typy pleti a k nim patria šípkový, jojobový, mandľový či slivkový olej.

Arganový olej

Stupeň komedogenity pri olejoch

Čierne bodky, teda komedóny, trápia mnoho ľudí. Sú to vlastne upchaté póry, odumreté kožné bunky a kožný maz upchávajú pór a na vzduchu černejú (oxidujú). Keďže aj niektoré oleje môžu upchávať póry, poznáme oleje komedogénne a nekomedogénne. Druhé spomenuté póry neupchávajú, a preto sú vhodné aj pre zmiešanú pleť so sklonom k akné. Na stupnici od 0 do 5 sú rôzne druhy olejov a pokiaľ vás trápi akné, ideálne sú pre vás oleje na stupni 0 – 2:

  • Stupeň komedogenity 0, teda nekomedogénne oleje, sú napríklad arganový, konopný, makový alebo malinový olej
  • Stupeň komedogenity 1 má napríklad hroznový, neem, jojobový alebo ricínový olej
  • Stupeň komedogenity 2 má napríklad mandľový, marhuľový, slivkový a opunciový olej
  • Stupeň komedogenity 3 má napríklad moringový, makadamiový a avokádový olej
  • Stupeň komedogenity 4 má napríklad ľanový a kokosový olej
  • Stupeň komedogenity 5 má napríklad olej z pšeničných klíčkov

Správna aplikácia pleťových olejov

Odkedy blogujem, rada píšem o olejoch a niektoré moje čitateľky mi písali, že nechápu, prečo ich pleť ostáva mastná a akoby ťažká. Ako sa ukázalo, oleje používali na suchú pleť a to spôsobilo mnohé problémy.

Pleťové oleje je najlepšie nanášať na navlhčenú a vyčistenú pleť. Navlhčiť ju môžete klasikou vodou, kvetovou vodou, ľahkou esenciou alebo tekutým sérom. Ja mám rada rôzne pleťové hmly, ktoré nastriekam na pleť a následne môžem použiť olej.

Pár kvapiek krúživými pohybmi vtrite do pleti a do krku. Dnes sa dajú kúpiť rôzne face rollery (odporúčam ruženínový alebo jadeitový, prípadne kameň gua sha), ktorými zapracujete oleje, séra a krémy do pleti a nemusíte sa ich ani dotýkať. Pleti navyše doprajete príjemnú masáž, čo sa tiež odrazí na jej kráse a zdraví.

Stačí olej alebo ešte potrebujete krém? Ako som sa naučila pred pár mesiacmi, oleje sami o sebe nehydratujú, ale dokážu udržať aktuálnu hydratáciu našej pokožky. Preto je dobré kombinovať oleje s krémami, pretože pokožka potrebuje vlhkosť na báze oleja a aj na báze vody.

Oleje sa používajú nielen ako posledný krok v starostlivosti o pleť, ale obľúbené sú aj na čistenie alebo odlíčenie pleti. Šetrne, ale dôkladne čistí póry a zanecháva pleť jemnú a hebkú.

Nezabúdajte na kvalitu

Pri výbere oleja sa riaďte aj jeho kvalitou, pretože aj tá môže výrazne ovplyvniť stav vašej pleti. Oleje lisované za studena si zachovávajú veľké množstvo cenných látok a sú vysoko kvalitné. Oleje, ktoré sa extrahujú napríklad rozpúšťadlom, majú omnoho nižšiu kvalitu. Ideálne je preto nakupovať ich od výrobcov, ktorí presne uvedú typ spracovania používaných olejov. Oleje tiež oxidujú, a preto by mali byť balené najmä v tmavom skle. Práve tmavé sklo chráni oleje pred pôsobením svetla a dlhšie vydržia v nezmenej podobe.

Oleje z ekologického hospodárstva patria k tým najčistejším a najbezpečnejším. Ako som uviedla v nadpise, nebojte sa používať oleje. Sú to veľkí malí pomocníci, ktorí krásne vyzerajú, krásne voňajú a pomáhajú.

Trápi vás ekzém? Skúste konopný, borákový alebo marhuľový olej.

Máte zmiešanú pleť a chcete, aby bola zdravá a krásna? Odporúčam arganový, jojobový alebo hroznový olej.

Máte zle hojace sa ranky? Skúste tamanu olej.

Na vrásky pomôže šípkový, opunciový alebo arganový olej.

Máte jazvičky? Siahnite po ricínovom, levanduľovom alebo šípkovom oleji.

Ak si netrúfate na olej, odporúčam olejové zmesi a séra. Výrobcovia prírodnej kozmetiky ich vyrábajú naozaj dosť a je to radosť používať.

Máte svoj obľúbený pleťový olejček?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty8