Povinná letná výbava, alebo ktoré prípravky by Vám nemali chýbať

Teplých dní pribúda a leto sa nám prejavilo v plnej kráse, preto sa treba poohliadnuť po prípravkoch pre krásnu pokožku a vlasy – priamo z prírody! Pripravila som pre Vás zoznam mojich obľúbených produktov, ktoré mi najmä v lete nesmú chýbať.

1. Telové maslo

Mojím favoritom je jednoznačne kokosový olej! Môžete ho použiť na telo, tvár aj vlasy. Okrem zvláčňujúcich a regeneračných účinkov ho obľubujem aj pre jeho exotickú vôňu –ideálna na leto. :) Medzi maslá ho zaraďujem kvôli jeho konzistencii. Našťastie sa rozpúšťa veľmi jednoducho, netreba ho ani špeciálne nahrievať. Stačí malé množstvo krátko zohriať medzi rukami a naniesť na telo, či vlasy. Všetky oleje aj maslá odporúčam nanášať na vlhkú pokožku – zjednoduší sa aplikácia, olej sa rýchlejšie vsiakne, plus pokožka dostane navyše dávku hydratácie, ktorú olej v pokožke uzamkne. :)

Ďalším favoritom, ktorý sa zaradil medzi mojich obľúbencov len nedávno, je kakaové maslo. Ak sa pýtate, či vonia ako čokoláda, tak Vás milo poteším. Vonia ako biela čokoláda! :) Toto maslo je veľmi tuhé, takže dá o niečo viac práce so zohrievaním. Ja to riešim fénom. Veľmi odporúčam taktiež zmiešať tieto dve maslá, biela čokoláda s kokosom je úžasná! Samozrejme, že okrem nádhernej vône, poteší vysušenú pokožku a navráti jej stratenú elasticitu.

Ak Vás sladké vône neoslovujú, môžete zvoliť bambucké maslo, ktoré je bez vône. Využijete ho ako telové maslo a taktiež ho môžete použiť na vlasy pre podporu ich rastu.

2. Olej na telo s citrusovou vôňou

Citrusová vôňa je po horúcom dni veľmi osviežujúca, odporúčam najmä limetku, či citrónovú trávu! Avšak pri telových olejoch s obsahom citrusových esenciálnych olejov – najmä pomaranč, či bergamot, si treba dávať pozor, nakoľko zvyšujú fotosenzibilitu, čiže zvyšujú citlivosť pokožky na slnečné žiarenie. Preto ich používajte len navečer :)

3. Aloe vera

Počas leta je aloe vera gél mojou povinnou výbavou. Je upokojujúcim, hojivým a hydratačným prostriedkom pre slnkom unavenú (či spálenú) pokožku. Používam ho najmä po kúpaní a dni strávenom na slnku, avšak pridávam ho aj do pleťových masiek a vlasových zábalov, pretože pokožku je nutné aj priebežne hydratovať.

4. Krém s ochranným faktorom

Kožné „defekty“ ako vrásky, či pigmentové fľaky sú veľkou mierou spôsobené slnečným žiarením. Určite by Vás nepotešilo, ak by vaša pokožka začala starnúť rýchlejšie než by musela, preto je dôležitá prevencia! Prírodných ochranných prípravkov proti slnku je na trhu dostatok, avšak veľa z nich spôsobuje, že po nich človek vyzerá ako vápenka :) Na vine býva často zinok, ktorý sa používa ako aktívna zložka ochrany proti slnku. Riešením tohto „bieleho“ problému je nájdenie výrobkov s obsahom mikronizovaného zinku, ktorý nespôsobuje biely film na vašej pokožke.

5. Osviežujúca pleťová voda

Hlasujem jednoznačne za ružovú vodu! Hydratuje pleť, zafixuje make-up a krásne vonia. V horúcich dňoch je výborným osviežením, najmä ak si ju vychladíte :) Malé množstvo nalejte do flakónika s rozprašovačom a môžete ju nosiť so sebou, či už trávite deň v práci, alebo na pláži.

6. Píling

V neposlednom rade, netreba v lete zabúdať na pravidelnú exfoliáciu. Píling si môžete vyrobiť aj doma, napríklad kombináciou hnedého cukru, medu a oleja. Jemnejšou alternatívou môže byť kombinácia sódy bikarbóny a kokosového oleja.

Prajem Vám veľa slnečných dní a nezabudnite sa so mnou podeliť o Vaše obľúbené produkty počas letných dní :)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.