Poznáte suché oleje?
Obsah:
- Čo sú suché oleje a aké sú ich výhody?
- Ako používať suché oleje
- DIY recepty so suchými olejmi
- FAQ– najčastejšie otázky
Majú ľahkú textúru, dobre sa vstrebávajú a po ich použití je pleť hydratovaná. Suché oleje. Aké sú ich ďalšie výhody a zdravotné účinky a ako ich používať?
Čo sú suché oleje a aké sú ich výhody?
Predstavujete si pod pojmom suchý olej nejaký rastlinný olej v inej ako tekutej textúre? V tom prípade ste na omyle. Pomenovanie sa totiž nevzťahuje na textúru oleja, ale skôr na to, ako pôsobí na vašu pokožku alebo vlasy.
Suchý olej je teda akýkoľvek olej, ktorý pleť rýchlo absorbuje. Pokožku nezanecháva mastnú a lesklú, ako je to u tzv. vlhkých olejov. Väčšina suchých olejov sa vyrába z rôznych bylín, semien, prípadne aj zo zeleniny. Obsahujú spravidla polynenasýtené mastné kyseliny ako je kyselina linolová.
„Vedeli ste, že suché oleje sa do pokožky lepšie vstrebávajú vďaka vyššiemu obsahu polynenasýtených mastných kyselín?“
K všeobecným výhodám suchých olejov patria tieto:
- Majú rovnaké hydratačné výhody ako vlhké oleje. A to bez toho, aby zanechávali pokožku mastnú alebo lepkavú. Sú to ľahšie oleje.
- Rýchlo sa absorbujú do pokožky, a to v priebehu niekoľkých sekúnd po aplikácii. Sú preto skvelé pre starostlivosť o pleť a pokožku hlavy.
- Môžu zvýšiť produkciu kolagénu. Štúdie[1] naznačujú, že niektoré suché oleje, napríklad avokádový, môžu zvyšovať v pleti produkciu kolagénu.
- Sú skvelé pre suchú až popraskanú pleť. A to vďaka kyseline linolovej, ktorá vytvára ochrannú bariéru na pokožke a udržiava ju hydratovanú.
- Používať ich môžete na akýkoľvek typ pleti. Či už máte mastnú alebo suchú pleť.
- Bojujú proti známkam starnutia. V suchých olejoch sa nachádzajú antioxidanty, ktoré zmierňujú oxidačný stres pokožky a udržiavajú ju mladistvú.
- Chránia pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Napríklad šípkový olej chráni pleť aj pred slnečným žiarením a je to preto skvelý suchý olej na opaľovanie.
- Sú skvelé aj na problematickú pleť a ekzém. Hydratačné vlastnosti suchých olejov pomáhajú zvládnuť suchú a svrbivú pokožku, spôsobenú ekzémami.
- Sú výborné aj ako vlasové oleje pre suché a poškodené vlasy a na rozštiepené končeky. Pridať ich môžete do vlasových produktov.
- Pomáhajú pri hojení rán. Kyselina olejová, ktorú obsahujú, urýchľuje hojenie rán.[2]
Najobľúbenejšie a najlepšie oleje sú šípkový olej, jojobový olej, hroznový olej, avokádový olej, sezamový olej, olivový olej a ďalšie.
Ako používať suché oleje
Suché prírodné oleje sa najčastejšie používajú ako dobré hydratačné prostriedky na vlasy, pokožku a nechty.
-
Suchý olej na vlasy
Ak použijete suchý olej na vlasy, pomôže znížiť lámavosť a krepovatenie vlasov. Skvelou voľbou je suchý olej na vlasy, ktorý obsahuje väčšinou mononenasýtené tuky, ako je napríklad avokádový olej. Stačí, ak pridáte niekoľko kvapiek suchého oleja do vlhkých vlasov a potom vlasy prečešete.
-
Suchý olej na pleť
Určite na oplatí vyskúšať suchý olej na telo. Môžete ho bez obáv použiť nielen na telo, ale aj na pokožku tváre. Väčšina suchých olejov obsahuje kyselinu linolovú, ktorá udržiava pleť hydratovanú a bráni vysušovaniu. Výskum[3] tiež naznačuje, že táto kyselina pomáha znížiť zápaly pleti. A ako aplikovať suchý olej na telo? Jednoducho po sprche alebo kúpeli natrite pleť vybraným suchým olejom.
-
Suchý olej na nechty
Rovnaké vlastnosti suchých olejov, ktoré prospievajú pokožke a vlasom, sú užitočné aj pre vaše nechty. Suchý olej jednoducho naneste na nechty a pokožku v okolí nechtov. Predídete tak bolestivým záderom pri nechtoch a praskaniu nechtov. Prečítajte si, ako na zdravé a krásne nechty.
DIY recepty so suchými olejmi
Sérum na rast vlasov s jojobovým olejom
- 3 lyžice ricínového oleja
- 1 lyžica jojobového oleja
Oleje jednoducho zmiešajte vo fľaštičke s aplikátorom. Niekoľko kvapiek zmesi aplikujte do vlhkých vlasov a krúživými pohybmi pomasírujte.
Telový píling s avokádovým olejom
- 1 hrnček trstinového cukru
- ¼ hrnčeka avokádového oleja
- 5 kv. éterický olej Geránium alebo Ruža
- ½ lyžičky vanilkového extraktu (voliteľné)
Ingrediencie zmiešajte a nanášajte na pokožku tela ako klasický píling. Opláchnite.
Zmes na akné s hroznovým olejom
- 10 ml hroznového oleja
- 10 kv. éterický olej Tea tree
- 10 kv. éterický olej Levanduľa
Do fľaštičky s aplikátorom nakvapkajte esenciálne oleje a dolejte hroznový olej. Trasením premiešajte. Aplikujte na problematické partie na tvári. Pre čo najlepšie výsledky používajte 2x denne – ráno a večer, aspoň mesiac.
Sérum na pleť so šípkovým olejom
- 2 lyžice aloe vera gélu
- 10 kv. šípkového oleja
- 2 kapsuly vitamínu E
- 4-5 kv. arganového oleja
Zmiešajte ingrediencie, vmasírujte do pokožky tváre a nechajte pôsobiť, ideálne cez noc. Sérum je skvelé najmä na suchú a citlivú pleť. Hydratuje, zvláčňuje, lieči akné a redukuje škvrny a vrásky.
Vyskúšajte v starostlivosti o pleť a vlasy za studena lisované kvalitné rastlinné oleje od Bionatural, ktoré obsahujú potrebné živiny, esenciálne mastné kyseliny, minerály a množstvo vitamínov. Vaša pokožka dostane potrebnú starostlivosť a výživu.
FAQ
- Sú tieto oleje naozaj suché?
Nie, majú rovnakú konzistenciu ako všetky ostatné oleje. Omnoho lepšie sa však vstrebávajú do pleti a nezanechávajú mastný film.
- Pre aký typ pokožky sú vhodné?
Práve vďaka tomu, že sa ľahko vstrebávajú, sú vhodné pre všetky typy pleti, dokonca aj mastnú a problematickú.
- Môžem suché oleje používať aj na tvár?
Určite áno. Rovnako na pokožku celého tela, na vlasy, aj nechty.
[1] https://www.hindawi.com/journals/ecam/2013/472382/
[2] https://www.mdpi.com/1422-0067/19/1/70
[3] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002916523069873?via%3Dihub
