Prečo milovať škoricu

Škorica ako liek

S čím sa vám spája vôňa škorice? S Vianocami, štrúdľou, či nebodaj s kapučínom? :) Jej krásna korenistá vôňa vo mne evokuje pohodu, radosť a chuť na sladké :D No skvelá je tiež do medovej masky na problematickú pleť a nájdeme ju tiež v masážnych olejoch. Na čo všetko je teda škorica dobrá?

Esenciálny olej Škorica - kôra si môžete kúpiť v eshope. Kúpiť »

Keďže škoricu mám rada, mám chuť povedať, že je dobrá na všetko :D Škorica je kôra zo stromu – škoricovníka, v kozmetickom zložení ju môžete nájsť pod latinským názvom Cinnamomum zeylanicum. Má prospešné účinky na trávenie, pokožku, aj psychiku.

Škorica v aromaterapii

Škoricu nájdeme, ako inak, najmä v zimných sviečkach a aromaterapeutických zmesiach esenciálnych olejov, určených práve na vianočné obdobie. Kto nemá rád vianočné škoricové limitky? ;) Škorica má sladkú, korenistú vôňu, ktorá sa dobre kombinuje s iným korením, ale aj citrusmi či vanilkou. Pre krásnu jesenno-zimnú vôňu, skombinujte škoricu, klinčeky, vanilku a pomaranč. Veď ani perníky by bez škorice neboli tak úplne to pravé.

Škorica ako liek

Pôsobí škorica ako liek? Áno, účinkuje proti depresii, zaháňa smútok a zlú náladu. Je vhodné ju používať v obdobiach stresu, no pozor, môže pôsobiť ako afrodiziakum ;) Využívaná je aj pri menštruačných bolestiach a zlej cirkulácii, no zvyšuje tiež imunitu.

Škorica v starostlivosti o pokožku

Určite ste si všimli, že škorica je využívaná aj v masážnych olejoch. Nie je to len pre jej vôňu. Pokožku prekrví a zohreje, čo je dobré pre uvoľnenie svalov a zníženie zápalov. No a vraj tiež stimuluje libido ;) Zároveň má tiež skvelé účinky na pokožku.

Prečo milovať škoricu

Škorica je antibakteriálna, antifungálna a antiseptická, pôsobí priaznivo pri akné a problematickej pokožke. Stačí zmiešať trošku škorice s medom a získate tak liečivú masku, ktorá urýchli hojenie pokožky a pomôže vám zbaviť sa nedokonalostí. Med pôsobí takisto antibakteriálne a ako bonus priťahuje do pokožky vlhkosť, takže bude dlhšie hydratovaná.

Pomôcť môže aj pri ekzéme a problematickej vlasovej pokožke s lupinami. Postará sa aj o zrelú pokožku, dokáže vraj totiž zvýšiť produkciu kolagénu. Takže vrásky si môžu zbaliť kufre, odísť na dovolenku do teplých krajín a už nikdy sa nevrátiť :P Škoricu môžete pridať napríklad aj do domáceho telového pílingu.

Na záver malé upozornenie – so škoricou opatrne! Najmä keď ju aplikujete na pokožku, vždy ju dobre zrieďte. Pred použitím (masky, oleja,..) aplikujte prípravok na malý kúsok kože na skúšku. Nikdy neaplikujte nezriedený esenciálny olej priamo na pokožku!

Ako využívate škoricu (okrem koláčov) najradšej vy? :)

Foto:

Sam Mugraby, Photos8.com [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

pixabay


Barborka Gírethová
Barborka Gírethová
Verím, že na to aby sme boli krásne, nemusíme používať kozmetiku, ktorá poškodzuje naše zdravie. Prírodná kozmetika funguje rovnako dobre a veru niekedy ešte lepšie ako tá konvenčná. Rada vás preto inšpirujem mojimi skúsenosťami a tiež vám poradím, ako si prírodnú kozmetiku môžete vyrobiť doma. Ešte viac tipov, receptov a informácií môžete nájsť na mojich blogoch: beastlovesbeauty.wordpress.com a bioblogerinas.sk.


Odporúčané produkty2