Prečo používať radšej prírodný repelent?

Prečo používať radšej prírodný repelent?

Teplý letný večer, posedenie pri ohni... keď tu zrazu začnú útočiť! Otravné komáre, mušky a rôzny dotieravý hmyz. Príjemné posedenie dokážu premeniť na maratón škriabania a fackovania sa, s cieľom prizabiť hmyz priamo na svojom tele. Ako sa proti hmyzu chrániť?

Riziká bežných repelentov

Na trhu je množstvo typov repelentov. V sprejoch určených na telo alebo na oblečenie, vo forme krémov, hmyz odpudzujúcich náramkov alebo dokonca vrecúšok. Existujú tiež repelenty určené do zásuvky, ktoré vylučujú rôzne pachy, prípadne elektrické odpudzovače hmyzu. Nie vždy však fungujú dobre a ich užívanie môže spôsobiť i problémy.

Aké? Bežné repelenty dostupné na trhu totiž obsahujú v priemere až 20% chemickej látky DEET (dietyltoluamid). Aj keď je DEET ako repelent používaný po celom svete, neodporúča sa užívať ho na poškodenej koži, na citlivej pokožke, pokožke detí, či u tehotných žien. Určite ho nepoužívajte pre babätka, môžete spôsobiť veľmi vážne podráždenie pokožky. Dokonca sa odporúča prípravok s obsahom DEET z kože zmyť, ak sa už nepotrebujete chrániť.

Známe sú tiež prípady podráždenia očí a alergických reakcií na pokožke. V Kanade sú dokonca prípravky s viac ako 30%-ným obsahom zložky DEET zakázané. A aj keď podľa našej platnej legislatívy nemusia byť repelenty s obsahom DEET nižším ako 20% označené ako nebezpečné, napriek tomu tu riziká sú.

Veď kto by na svoju pokožku dobrovoľne nanášal prípravok, ktorý je dokonca škodlivý pre životné prostredie? Práve taký je totiž DEET. Neodporúča sa totiž používať ho ani v blízkosti vodných tokov, keďže je toxický i pre ryby. Skúste sa teda chrániť pred hmyzom bezpečne!

Vyrobte si bezpečný prírodný repelent

Pýtate sa teda, aký repelent je zdravotne neškodný a úplne bezpečný? Ten, ktorý si môžete vyrobiť doma z čisto prírodných surovín. Ponúkame Vám preto zopár jednoduchých receptov, ktoré sú vhodné aj pre deti.

1. Sprej proti chrobákom a proti plošticiam

Budeme potrebovať

  • 55 kvapiek éterického oleja eukalyptuscitrón
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja céder
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja levanduľa
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja rozmarín

Nosnú tekutinu (destilovanú vodu) dajte do fľaštičky. Do nej potom pridávajte éterické oleje a všetko spolu zmiešajte. Nastriekajte na niekoľko miest na pokožke (napríklad na krk, na zápästia a pod.).

2. Levanduľovo vanilkový repelent proti komárom

Budeme potrebovať

  • destilovanú vodu
  • ¼ šálky citrónovej šťavy
  • 3-4 lyžice vanilkového extraktu
  • 15 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

Levanduľový olej, vanilkový extrakt a citrónovú šťavu zmiešajte vo fľaštičke s rozprašovačom. Dobre potraste a doplňte vodou. Striekať môžete na telo i na oblečenie.

3. Citrón a eukalyptus proti komárom

Budeme potrebovať

  • niekoľko kvapiek citrónového esenciálneho oleja bez terpénu
  • niekoľko kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja
  • slnečnicový olej alebo hamamelovú vodu

Esenciálne oleje eukalyptus a citrón bez terpénu zmiešajte so slnečnicovým olejom alebo hamamelovou vodou v pomere 1:10. Zmes natierajte na kožu.

4. Repelent proti kliešťom a na odpudenie rôzneho hmyzu

Budeme potrebovať

  • liter destilovanej vody
  • 2 ml bio tekutého mydla
  • 5 ml Neemového oleja

Do fľaše s vodou pridajte neemový olej a mydlo, pretrepte a striekajte na pokožku. Prečítajte si ďalších 7 tipov na prírodné repelenty proti kliešťom.

5. Mydlo ako repelent

Budeme potrebovať

  • 30 ml Kastílskeho mydla
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja

Do kastílskeho mydla pridajte približne 15 kvapiek esenciálneho oleja. Zvoľte buď esenciálny olej citronela, levanduľa, prípadne geránium. Týmto mydlom sa umyte predtým, ako budete tráviť večer vonku. Ochránite sa ním nielen proti muchám ale i proti inému dotieravému hmyzu.

6. A čo repelenty pre kone a psy?

Príroda nám poskytuje účinné riešenie i pre našich zvieracich miláčikov. Ak už je váš kôň, krava alebo koza obsypaná ovadmi či muchami alebo chcete chrániť svojho psa pred dotieravným hmyzom, skúste tento prírodný repelent, ktorý by mal zahnať všetok otravný hmyz.

Budete potrebovať

  • 4 šálky jablčného octa
  • 20 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja
  • 20 kvapiek bazalkového esenciálneho oleja
  • 20 kvapiek mätového esenciálneho oleja
  • 2 polievkové lyžice rastlinného oleja (olivového, slnečnicového,...)
  • 1 polievková lyžica prírodného prípravku na umývanie riadov

Všetko zmiešajte a nalejte do nádoby s rozprašovačom. Tento repelent môžete trocha rozriediť vodou aby ste ho mali väčšie množstvo. Stačí 1 – 2x denne postriekať zvieratá a mali by mať o múch a ovadov pokoj:-)

Izbové repelenty

Ak Vás komáre a mušky otravujú počas spánku, využite silu gáfru. Kus gáfru rozdrvte a dajte do misky s vodou. Tú potom umiestnite v izbe, kde budete spať.

Použiť však môžete aj esenciálny olej gáfor. Pár kvapiek v aróma lampe pomôže odpudiť hmyz. Komár je ako malý protivný upír cicajúci krv! Niet preto divu, že na komáre účinkuje cesnak.

Rozdrvte niekoľko strúčikov cesnaku a povarte ho vo vode. Vodu potom nalejte do rozprašovača a postriekajte sa ňou. Keďže by ste nemuseli voňať práve najpríjemnejšie, tento odpudzovač hmyzu sa hodí skôr vtedy, ak sa chystáte spať. Môžete ho tiež postriekať v okolí postele.

Výhodou týchto podomácky vyrobených repelentov je ich absolútna bezpečnosť. Nehrozia Vám žiadne zdravotné problémy, či ochorenia kože. Sú totiž úplne prírodné. A hlavne – účinkujú!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty6