Prírodná domáca lekárnička na leto – čo v nej nesmie chýbať?
S letom a slnkom prichádza čas, ktorý trávime v prírode, pri vode alebo pri rôznych športoch. Toto radostné obdobie so sebou prináša aj rôzne nástrahy v podobe štípancov od hmyzu, spálenín od slnka, drobných poranení. Čo všetko by mala obsahovať vaša prírodná domáca lekárnička?
Prírodná domáca lekárnička doma i na cesty
Čím je vonku teplejšie, tým menej nás baví sedieť doma. Je to pochopiteľné, čerpáme vitamín D a tešíme sa z bezstarostných chvíľ. Prírodná domáca lekárnička je riešením na rôzne drobné nehody, ktoré sa v lete bežne vyskytujú a zachráni vás ako doma, tak aj dovolenke pri mori či v horách. Mnohé z týchto produktov máte po ruke určite aj teraz a možno ste ani nevedeli, aké poklady to vlastne sú.
Aloe vera gél
Tento gél dávam na prvé miesto pre jeho všestrannosť a doma mi nesmie chýbať počas celého roka. Ťažko povedať, ktorý z jeho účinkov je najlepší, jeho sila je obrovská. V prvom rade vynikajúco hydratuje a regeneruje pokožku. Pomáha pri pokožke spálenej od slnka, ale aj od ohňa či horúceho plechu.
Zmierňuje bolesť, svrbenie i začervenanie, pomáha pri uštipnutí od hmyzu, drobných rezných rankách a poraneniach. Urýchľuje hojenie a zmierňuje riziko infekcie.
Osvedčil sa mi tiež na akné, opary alebo podráždenú pokožku. Pri pravidelnej aplikácii znižuje riziko vzniku jaziev. Dá sa kúpiť čistý, no rovnako ho už nájdete aj „dochutený“ esenciálnymi olejmi, ktoré znásobia jeho účinky.
Levanduľový a čajovníkový olej
Ďalšie stálice, ktoré moja prírodná domáca lekárnička obsahuje celý rok, no v lete majú najviac práce. Levanduľový a čajovníkový olej označujem aj ako vyvolené oleje, lebo na rozdiel od tých ostatných ich môžete aplikovať na pokožku neriedené.
Predtým však odporúčam test znášanlivosti, pretože čajovníkový olej je dosť silný a môže spôsobiť začervenanie. Pomáhajú na štípance od hmyzu, upokojujú zapálené začervenané miesta, odporúčam ich aj na opar. Čajovníkový olej dezinfikuje a hojí pokožku, tlmí bolesť a pôsobí aj ako repelent proti kliešťom a komárom. Je to najlepšia dezinfekcia, ktorú môžete nosiť so sebou.
Levanduľový olej je jeden z najuniverzálnejších olejov, môžete ho použiť po opaľovaní, má dezinfekčné a repelentné účinky, zmierňuje bolesť a nádherne vonia.
Zinková masť
Zinková mastička je malý zázrak, ktorý som objavila na vysokej. Vtedy mi pomáhala najmä na akné a opary, lebo vysušila ranky a zabraňovala vzniku jazvičiek. Má dezinfekčné a protizápalové účinky, pomáha pri dermatitíde, pľuzgieroch i vredoch.
Zíde sa na upokojenie svrbenia, pálenia i začervenania, pri uštipnutí hmyzom či zapareninách. Odporúčam vyskúšať skôr tie prírodné, lebo neobsahujú žiadne minerálne oleje ani konzervanty, využívajú silu prírodných olejov a masiel a vtedy sú výborné aj na najjemnejšiu detskú pokožku.
Bambucké maslo
Jedným z mojich najobľúbenejších masiel je jednoznačne bambucké maslo a prírodná domáca lekárnička by naň nemala zabúdať. Má výborné hydratačné a regeneračné účinky, prispieva k jednoduchšiemu hojeniu kožných poranení, popálenín, uštipnutí od hmyzu a ocení ho veľmi suchá pokožka.
Vyzerá síce tuhé a tvrdé, ale pri kontakte s pokožkou sa pekne topí. Doma si ho môžete našľahať s obľúbeným esenciálnym olejom a bude sa vám s ním pracovať omnoho jednoduchšie.
Mätový olej
V lete je jedným z mojich obľúbencov mätový olej. K jeho jedinečným vlastnostiam patrí tá, že dokáže ochladzovať organizmus a navodiť príjemný pocit aj v horúčavách. Mám ho po ruke v aute, pretože zmierňuje bolesti hlavy i nevoľnosť od žalúdka (pomáha mi pri ceste na dovolenku, keď som navyše aj v strese). Stačí sa trochu nadýchnuť jeho sviežej vône a hneď je to lepšie.
Za tie roky, počas ktorých sa zaujímam o svet prírodnej kozmetiky, som našla plno zaujímavých pomocníkov, vďaka ktorým je starostlivosť o pokožku omnoho jednoduchšia. Mám istotu, že koža ako najväčší orgán tela neprijíma žiadne umelé ingrediencie a proces hojenia ovplyvňujú rôzne oleje, maslá či mastičky. Verím, že moje tipy sa vám páčia a možno si vás niektorý z nich získa tak, ako mňa.
Čo nesmie chýbať vo vašej prírodnej letnej lekárničke?
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.
Diskusia