Prírodná starostlivosť o ústnu dutinu

Prírodná starostlivosť o  ústnu dutinu

Šťastný a zdravý úsmev je našou najkrajšou ozdobou, a preto sa oň musíme dôkladne starať. Existuje veľa možností, ako pomôcť zdraviu našich zubov a príroda nám v tom výborne pomáha.

Najskôr správna kefka

Výber zubnej kefky je veľmi dôležitý v každom veku. Podľa tvrdosti môžu mať tvrdé, stredne tvrdé či mäkké štetinky. Príliš tvrdá kefka poškodzuje krčky zubov, zubnú sklovinu a spôsobuje krvácanie ďasien, preto si treba voliť veľmi opatrne.

Dnes je veľký výber kefiek, ktoré sú rozložiteľné v prírode a vytvára sa tak menej odpadu. Veľmi populárne sú bambusové kefky a tiež plastové vyrobené z recyklovaných plastových fliaš alebo kelímkov. Sú nielen praktické, bezpečné a nezaťažujú životné prostredie. Sú aj štýlovým doplnkom, ktorý bude ozdobou kúpeľňovej poličky. Vyberie si celá rodina.

Zuby si môžete po každom jedle, ale ideálne je aspoň dva razy denne. Večerné čistenie je dôležitejšie, aby ste sa zbavili celodenného nánosu potravy a nápojov. Trvať by malo minimálne dve minúty. Zubnú kefku držte naklonenú najlepšie pod uhlom 45 stupňov. Polovica z nej by mala byť na zuboch a druhá na ďasnách.

Netlačte príliš, aby ste nespôsobili viac škody ako úžitku a nekrvácali vám ďasná. Jemnými krúživými pohybmi postupujte od predných zubov k zadným. Zamerajte sa najskôr na vonkajšiu a vnútornú stranu, potom na vnútorné plochy.

Prírodná zubná pasta

Prírodná kozmetika nie je rozmarom, ale životným štýlom. Zubné pasty, ktoré si môžete kúpiť, sú zdravou alternatívou a sú potešením aj pre vaše zmysly. Neobsahujú umelé penivé ani konzervačné látky, ktoré sú neraz veľmi dráždivé. Sviežosť a trvácnosť im dodávajú éterické oleje, vďaka ktorým zubné pasty nádherne voňajú.

Na zloženie kozmetiky sa, našťastie, pozerá čoraz viac ľudí. Prírodné zubné pasty neobsahujú syntetické látky, ktoré sa pri prehltnutí pri čistení zubov dostávajú do žalúdka. Je to najmä SLS (sodium lauryl sulphate), triclosan, fluoridy, syntetické farbivá alebo parabény.

Zdravé a krásne zuby

Skvelé doplnky

Po vyčistení zubov je vynikajúcim pomocníkom ústna voda. Pôsobí proti zubnému kazu a zubnému povlaku, osviežuje dych a dostane sa na miesta, kde zubná kefka nie. Ničí baktérie aj v medzizubných priestoroch.

Počuli ste už o zubných práškoch, púdroch alebo aktívnom čiernom uhlí? Ich použitie je podobné ako pri zubných pastách. Nanesiete ich na kefku a krúživými pohybmi čistíte. Priaznivo pôsobia na ďasná, osviežujú dych, znižujú krvácavosť ústnej dutiny, bojujú so zubným kameňom, niektoré bielia zuby a odstraňujú zafarbenie zubov od kávy, čaju alebo fajčenia.

Problémom môže byť aj povlak na jazyku. Je to zmes toxínov a baktérií, ktoré zapríčiňujú zápach z úst, paradentózu a zubný kaz. Preto by sa mal klásť dôraz na čistenie jazyka. Škrabka na jazyk za pár sekúnd vyčistí jazyk a zanechá v ústach príjemný, svieži pocit.

Ak obľubujete zubnú niť, tak vás určite poteší tá bambusová. Je výbornou alternatívou k nylonovým (plastovým) zubným nitiam. Je prírodná, celkom kompostovateľná a vhodná aj pre vegánov. Krásne vyčistí medzizubné priestory, znižuje riziko vzniku zubného kazu a dostane sa tam, kde zubná kefka nie.

Veľmi populárny spôsob starostlivosti o zuby je čistenie kokosovým olejom - oil pulling. Olejová kúra je prelievanie kokosového oleja zo strany na stranu v priebehu 15 až 20 minút . Nie každému je to príjemné, ale odstraňujete tak baktérie a povlak, pomáha bieliť zuby a znížiť riziko zápalu ďasien.

Máte svoje overené tipy a triky, ako sa starať o ústnu dutinu? Budem rada, ak sa o ne s name podelíte :)

foto: pixabay.com, stocksnap.io


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.