Prírodné repelenty + dve domáce recepty
Každým rokom prichádza jar o niečo skôr. Zimy sú teplé a tak sa nebezpečné kliešte a nepríjemné komáre objavujú nielen v prírode, ale aj v záhradách. Stretnutie s nimi nie je obyčajne veľmi príjemné, ale pomôcť si môžete niekoľkými skvelými trikmi.
Prečo sa vyhnúť bežným chemickým repelentom
Je to najjednoduchšie, čo môžeme urobiť. Zbehneme do drogérie, kúpime prvý repelent, ktorý nám padne do oka a ide sa do lesa. Pravdou ale je, že takýto repelent tiež nie je celkom dobrá voľba.
Väčšina z nich obsahuje chemickú látku diethyl-toluamid, ktorú poznáte aj pod skratkou DEET. Je to chemická toxická látka, ktorá môže dráždiť pokožku a neodporúča sa používať tehotným ani kojacim ženám a deťom do troch rokov.
K hlavným nevýhodám bežných repelentov patrí:
- záťaž životného prostredia
- dráždia pokožku a sliznice
- nevhodné pre citlivú pokožku, tehotné a kojace ženy, deti do troch rokov
Ako nás komár a kliešť nájde
Stáva sa to mnohým z nás. Večer ideme spokojne spať a ráno sa zobudíme s novým štípancom od komára. Nájde si nás aj v noci po tme. Riadi sa látkami, ktoré vylučujeme do nášho okolia.
Komárov láka najmä oxid uhličitý, ktorý vydychujeme do vzduchu. Ďalej je to kyselina mliečka a čpavok, ktoré sú súčasťou potu. Kliešte majú svoje stanoviská najviac na vysokých steblách a rozoznávajú pach, teplotu alebo vlhkosť. Prečítajte si, ako na nich s prírodnými repelentmi proti kliešťom.
Repelenty pôsobia tak, že nás zbavia vône, ktorá by neželaný hmyz prilákala. Komáre neznesú vône levandule, citrónu, eukalyptu, citronely, geránia a klinčeka. Kliešťom prekáža geránium, levanduľa, lemongrass, čajovníkový olej a mäta.
Ako s nimi bojovať
Našťastie, kúpiť si môžete aj prírodný repelent, ktorý je založený na sile éterických olejov a nemusíte sa báť, že by trpela vaša pokožka. Druhou možnosťou je vyrobiť si svoj vlastný:
- najjednoduchším receptom je nosný olej a éterický olej. Je to rýchle, jednoduché a urobíte si taký, ktorý vám vonia. Vyberte si nejaký kvalitný rastlinný olej, napríklad marhuľový alebo hroznový. Jeho množstvo doplňte asi 3% éterického oleja. Najlepší je levanduľový, medovkový, rozmarínový a eukalyptový. Túto zmes nanášajte na pulzujúce body
- skvelým pomocníkom je neem/nimbovníkový olej. Odpudzuje komáre, blchy a kliešte, preto je vhodný aj pre domácich miláčikov
- prevarte liter vody a prisypte vrecúško sušeného rozmarínu. Zmes nechajte lúhovať, kým nevychladne. Potom prilejte lyžicu bieleho vínneho octu a skladujte v chladničke. Ak pôjdete do lesa, len si postriekajte celé telo a je to
Dva skvelé recepty
Pripravila som si pre vás ľahké recepty, ktoré som vyskúšala a sú skvelé aj pre úplných začiatočníkov.
Eukalyptovo - citronelový repelent proti komárom
Potrebujete:
- 50 ml slnečnicového alebo iného bio rastlinného oleja
- 6 kvapiek éterického oleja eukalyptus
- 15 kvapiek éterického oleja citronela
- 2 kvapky éterického oleja klinček
Ingrediencie zmiešajte, pridajte trochu destilovanej vody a nalejte do fľaštičky s rozprašovačom.
Gerániový repelent proti kliešťom
Potrebujete:
- pol hrnčeka destilovanej vody
- čajovú lyžičku vodky
- 40 kvapiek éterického oleja geránium
Ingrediencie zmiešajte a prelejte do fľaštičky s rozprašovačom.
Aké repelenty si kupujete vy? Máte svoj recept na skvelý repelent?
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.
Diskusia