Psoriáza – choroba na celý život a pomoc z prírody

Psoriáza – choroba na celý život a pomoc z prírody

Psoriáza, inak známa ako lupienka, je chronické kožné ochorenie, ktorého príčina nie je dodnes úplne známa. Predpokladá sa, že na základe genetickej poruchy, sa vplyvom vonkajšieho prostredia naštartuje imunitný systém, ktorý následne útočí na vlastné bunky kože.

Koža pri psoriáze vyzrieva rýchlejšie ako normálne, čo je dôvodom jej nadmerného olupovania a svrbenia. Koža môže byť postihnutá psoriázou rôzne, od malých ložísk až po rozsiahle úseky. Aj keď sa prejavy psoriázy menia, ide o chorobu celoživotnú, ktorá má tendenciu zlepšovať sa a zhoršovať. Prečítajte si v nasledujúcich riadkoch, akými spôsobmi môžete pomôcť koži s psoriázou prírodnými produktmi doma.

Vhodná a vyvážená strava

Aj keď nie sú autoimunitné ochorenia stále úplne objasnené, predpokladá sa v nich účasť tráviaceho systému. Práve preto je dôležité dodržiavať pri všetkých autoimunitných ochoreniach a teda aj pri psoriáze správnu diétu. Pri psoriáze sa odporúča strava bohatá na zeleninu, ovocie, semená a strukoviny. Rovnako vhodná je aj hydina, ryby, kokosové mlieko, cesnak a cibuľa. V prípade psoriázy je dôležitý aj dostatok vitamínu A a karotenoidov. Tie sa nachádzajú najmä v mrkve, mangu a tekviciach.

Prečítajte si: 5 prírodných liekov na atopický ekzém. Čítať »

Črevné baktérie dokážu upraviť aj probiotiká, ktoré by vo forme jogurtov, či kefírov, nemali v jedálničku človeka s psoriázou rozhodne chýbať. Silným probiotikom je tiež jablčný ocot, ktorý sa odporúča užívať pred každým jedlom v množstve jednej až dvoch lyžičiek. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na vitamín D, ktorého nedostatok môže sprevádzať psoriázu.

Prírodné prípravky na kožu

Okrem vhodnej stravy je v prípade psoriázy dôležitá aj lokálna starostlivosť o postihnutú pokožku, ktorú treba udržiavať najmä hydratovaná a zvlhčenú, aby sa spomalilo jej olupovanie. Jablčný ocot sa dá použiť okrem stravy aj do kúpeľa, pričom uzamkne v pokožke vlhkosť. Rovnako sa dá na postihnutú pokožku použiť aj kokosový olej. Obsahuje veľa mastných kyselín, ktoré tiež zvlhčia pokožku a zmiernia jej svrbenie. Kokosový olej sa používa, v malom množstve, priamo na pokožku po kúpaní alebo po sprche. Ďalším skvelým pomocníkom pri psoriáze je bambucké maslo. Maslo rovnako hydratuje a dlhodobo chráni postihnutú pokožku.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty2