21. 09. 2015

Psoriáza – choroba na celý život a pomoc z prírody

Psoriáza, inak známa ako lupienka, je chronické kožné ochorenie, ktorého príčina nie je dodnes úplne známa. Predpokladá sa, že na základe genetickej poruchy, sa vplyvom vonkajšieho prostredia naštartuje imunitný systém, ktorý následne útočí na vlastné bunky kože.

Koža pri psoriáze vyzrieva rýchlejšie ako normálne, čo je dôvodom jej nadmerného olupovania a svrbenia. Koža môže byť postihnutá psoriázou rôzne, od malých ložísk až po rozsiahle úseky. Aj keď sa prejavy psoriázy menia, ide o chorobu celoživotnú, ktorá má tendenciu zlepšovať sa a zhoršovať. Prečítajte si v nasledujúcich riadkoch, akými spôsobmi môžete pomôcť koži s psoriázou prírodnými produktmi doma.

Vhodná a vyvážená strava

Aj keď nie sú autoimunitné ochorenia stále úplne objasnené, predpokladá sa v nich účasť tráviaceho systému. Práve preto je dôležité dodržiavať pri všetkých autoimunitných ochoreniach a teda aj pri psoriáze správnu diétu. Pri psoriáze sa odporúča strava bohatá na zeleninu, ovocie, semená a strukoviny. Rovnako vhodná je aj hydina, ryby, kokosové mlieko, cesnak a cibuľa. V prípade psoriázy je dôležitý aj dostatok vitamínu A a karotenoidov. Tie sa nachádzajú najmä v mrkve, mangu a tekviciach.

Prečítajte si: 5 prírodných liekov na atopický ekzém. Čítať »

Črevné baktérie dokážu upraviť aj probiotiká, ktoré by vo forme jogurtov, či kefírov, nemali v jedálničku človeka s psoriázou rozhodne chýbať. Silným probiotikom je tiež jablčný ocot, ktorý sa odporúča užívať pred každým jedlom v množstve jednej až dvoch lyžičiek. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na vitamín D, ktorého nedostatok môže sprevádzať psoriázu.

Prírodné prípravky na kožu

Okrem vhodnej stravy je v prípade psoriázy dôležitá aj lokálna starostlivosť o postihnutú pokožku, ktorú treba udržiavať najmä hydratovaná a zvlhčenú, aby sa spomalilo jej olupovanie. Jablčný ocot sa dá použiť okrem stravy aj do kúpeľa, pričom uzamkne v pokožke vlhkosť. Rovnako sa dá na postihnutú pokožku použiť aj kokosový olej. Obsahuje veľa mastných kyselín, ktoré tiež zvlhčia pokožku a zmiernia jej svrbenie. Kokosový olej sa používa, v malom množstve, priamo na pokožku po kúpaní alebo po sprche. Ďalším skvelým pomocníkom pri psoriáze je bambucké maslo. Maslo rovnako hydratuje a dlhodobo chráni postihnutú pokožku.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:

Diskusia


Gabriela Bionatural 15. 02. 2017, 14:32

Dobrý deň, odporúčam vybrať si na liečbu psoriázy radšej oleje, ktoré sa lepšie vymývajú z vlasov. Ideálne je zohnať si nádobku s plastovým aplikátorom vďaka ktorému olej aplikujete na vlasovú pokožku namiesto na vlasy. K určitému omasteniu vlasov určite dôjde ale nie je to také hrozné ako pri krémoch na vlasoch.

Iva 02. 02. 2017, 23:43

Prosím Vás, a čo máme robiť my s dlhými vlasmi, ktorí máme psoriázu vo vlasoch? Mastné krémy potom nemôžem dostať z vlasov a o svoju korunu krásy nechcem kvôli tejto chorobe prísť.

Poradíme vám

Poradíme vám

o prírodnej kozmetike vieme všetko, neváhajte a pýtajte sa nás

Zákaznícke bonusy

Zákaznícke bonusy

pre našich zákazníkov všetko, aj bonusy

Unikátny sortiment

Unikátny sortiment

u nás nájdete výrobky, ktoré inde nekúpite

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

pri objednávke nad 60€

Overené našimi zákazníkmi

Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.

Anna, pred 5 dňami
Všetky hodnotenia
Verfied by Visa Visa electron Visa Mastercard electronic Mastercard Secure Code Mastercard Maestro Gopay